portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

AIDS. Diagnostyka i leczenie w trakcie pandemii koronawirusa

Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że o ponad 50 procent spadła wykrywalność nowych przypadków HIV w Polsce. Powodem jest pandemia COVID-19, w związku z którą zmniejszono liczbę wykonywanych testów.

Statystyki AIDS w Polsce

1 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień AIDS, którego celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do sprawdzenia swojego statusu serologicznego w kierunku wirusa HIV. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że o ponad 53 procent zmniejszyła się liczba nowo wykrytych przypadków zachorowań. W listopadzie zeszłego roku, liczba zakażonych przekraczała 1500 przypadków, natomiast w listopadzie roku 2020, mamy do czynienia z około 700 przypadkami.

Liczby są niepokojące. Wczesne wykrycie wirusa HIV pozwala na szybsze rozpoczęcie terapii i dłuższe życie.

Wirus HIV a pandemia

Od początku pandemii zmniejszyła się liczba wykonywanych testów. Narodowy lockdown spowodował zamknięcie punktów konsultacyjno-diagnostycznych, jednak po ich otwarciu frekwencja znacznie się zmniejszyła. Nie oznacza to jednak, że chorych jest mniej. Koronawirus i zajęte łóżka w szpitalach zakaźnych spowodowały społeczny strach.

Testowanie w kierunku wirusa HIV jest kluczowe, jednak z powodu epidemii coraz więcej osób rezygnuje z leczenia z obawy przed zakażeniem COVID-19.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny apeluje o rozważność i zachęca sprawdzenia swojego statusu serologicznego. Im szybciej wykryjemy HIV, tym lepiej dla naszego życia i zdrowia. Szacunki ekspertów z Krajowego Centrum ds. AIDS wykazują, że liczba zakażonych w naszym kraju jest zdecydowanie wyższa, niż wskazują statystyki przebadanych osób.

Wczesne wykrycie i zastosowanie efektywnej terapii pozwala zabezpieczyć osoby zakażone, jak i ochronić zdrowe przed zarażeniem.

Podobne artykuły