portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Dożołądkowy implant odchudzający

Dożołądkowy implant odchudzający

Dożołądkowy implant odchudzający został stworzony z myślą o osobach, które przewlekle odczuwają silny głód i pozostałe metody odchudzania nie przynoszą u nich efektów. Nadwaga u niektórych z nich może stwarzać zagrożenie dla życia. Zadaniem implantu jest zapewnienie uczucia sytości, dzięki czemu pacjent zaczyna spożywać coraz mniejsze porcje posiłków. Poznaj jego pełne działanie na odchudzanie.

Dożołądkowy implant odchudzający – czym jest i jak działa?

Dożołądkowy implant odchudzający często kojarzony jest ze sztucznym żołądkiem. W praktyce natomiast nie ma z tym nic wspólnego, ponieważ jego średnica wynosi zaledwie 1 cm. Implant umieszczony jest w odpowiedniej części żołądka i za pomocą impulsów elektrycznych pobudza część błędną, która z kolei wysyła impuls do części mózgu odpowiedzialnej za sytość. W efekcie pacjent zaczyna odczuwać sytość, przez co spożywa mniejsze porcje jedzenia, a jego żołądek naturalnie się kurczy.

W ten sposób działa implant Waga. Implanty istnieją już od dawna i jednym z nich jest np. Maestro, którego działanie opiera się na przerwaniu ,,połączenia” między mózgiem a żołądkiem. Ponieważ mózg u zdrowego człowieka otrzymuje sygnał sytości z żołądka po ok. 15 minutach po spożyciu posiłku. Dlatego zdrowa osoba, która wie, jaka porcja jedzenia ma się znaleźć ja jej talerzu, najprościej mówiąc wie, ile ma zjeść.

Natomiast osoby z dużą nadwagą, najczęściej nie potrafią się oderwać od jedzenia, zanim poczują w pełni sytość, przez co ich żołądek ulega rozciąganiu i pochłaniają coraz większe porcje. W ten sposób zamyka się błędy krąg.

Dożołądkowy implant odchudzający – czy można wszczepić go w Polsce?

Dożołądkowego implantu odchudzającego nie można jeszcze wszczepiać ludziom, ponieważ obecnie trwają jeszcze badania nad jego skutecznością i ewentualnymi skutkami ubocznymi. Istnieją jednak duże nadzieje, że ta metoda leczenia otyłości już wkrótce zostanie wprowadzona do dziedziny medycyny, jeżeli przeprowadzane testy wypadną pomyślnie.

Będzie to duży postęp dla chorych, którzy bezsilnie zmagają się z nadwagą i u których stanowi ona zagrożenie życia, ponieważ powoduje zawał serca lub udar mózgu. Poza tym, dochodzi do uszkodzenia stawów, wypadnięcia dysku, itd.

Dożołądkowy implant odchudzający – testy

Obecnie trwają testy na zwierzętach, jednak naukowcy wciąż pracują na osiągnięciem maksymalnych efektów oraz usunięciem skutków. Okazało się, że zwierzęta, u których zastosowano implant, straciły na wadzie ok. 40%. Jednak po jego usunięciu wracały do wagi poprzedniej. Mowa oczywiście o zwykłym sposobie odżywania.

Z jednej strony dożołądkowy implant odchudzający wywołuje wiele sceptycznych opinii, ale z drugiej strony, gdyby osoby po jego usunięciu nadal stosowały racjonalną dietę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że efekt jojo by nie wystąpił.

Kto może się kwalifikować do założenia dożołądkowego implantu odchudzającego?

Przede wszystkim osoby, u których wskaźnik otyłości BMI sięga nawet do 70. Poza tym, tacy pacjenci najczęściej nie kwalifikują się do innych zabiegów lub metody odchudzające nie przynoszą efektów. To jednak nie wszystko, ponieważ dożołądkowy implant odchudzający nie załatwia całkowicie problemu z nadwagą. Dlaczego? Ponieważ u wielu pacjentów otyłość ma podłoże psychiczne i samo mechaniczne działanie implantu może nie wystarczyć.

Dlatego potrzebna jest również opieka dietetyka lub psychologa, który pomoże zmienić nawyki żywieniowe oraz podejście do posiłków. Pacjent musi zmienić swój tryb życia, aby nie dopuścić do ponownej nadwagi.

Podobne artykuły