portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Jaka będzie odpowiedzialność państwa w przypadku skutków ubocznych szczepionki na COVID-19?

Zaszczepienie się na koronawirusa ma być dobrowolne, jednak nie oznacza to, że pacjenci ze skutkami ubocznymi, zostaną pozostawieni sami sobie. Odpowiedzialność państwa wedle obecnych przepisów – nie będzie pełna.

Odpowiedzialność państwa

Dzisiejsze przepisy nie wykazują pełnej odpowiedzialności państwa polskiego za wszelkie skutki uboczne po wykonaniu szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19. Wszystko zależne jest od funduszy, których na dzień dzisiejszy nie ma, jednak za kilka dni ma być zaprezentowany nowy projekt ustawy, która będzie brała pod uwagę osoby z powikłaniami poszczepiennymi.

Bezpośrednia umowa i prawa

Komisja Europejska zawarła bezpośrednią umowę z producentami szczepionek na COVID-19, o pełnej odpowiedzialności cywilnej państw członkowskich za wszelkie działania niepożądane po podaniu szczepionki. Zapis z umów chroni jedynie producentów szczepionek, informując, że nie odpowiadają oni wobec pacjentów za wszelkie niepożądane odczyny poszczepienne (NOP).

Odpowiedzialność odszkodowawcza jest całkowicie zależna od regulacji w danym kraju. Gwarantem odpowiedzialności cywilnej kraju za wszelkie powikłania po szczepionce, są regulacje prawne w tym zakresie. Miejmy nadzieję, że polski projekt ustawy zostanie zaakceptowany.

Podobne artykuły