Badania naukowe wykazują, że nawet 1,5 miliona Polaków korzysta z opieki psychiatrycznej. Lekarze przedstawiają szokujące dane, które pokazują, że przez skutki psychologiczne pandemii, ilość problemów psychicznych może wzrosnąć nawet o pół miliona.
Według przedstawionych niedawno badań naukowych, wirus COVID-19 jest w stanie spowodować bardzo negatywne następstwa w postaci zaburzeń psychicznych populacji. Może to wywołać znaczące straty ekonomiczne. Takie informacje przekazali eksperci na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia, która jest dedykowana psychiatrii w dobie pandemii koronawirusa.
Opieka psychiatryczna w Polsce od wielu lat walczy z dofinansowaniem i brakami w kadrze. Okazuje się, że Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Europie, posiadając 90 specjalistów psychiatrii na milion populacji…
Zmiany nie zawsze są dobre…
Eksperci licznie wypowiadają się na temat konieczności podjęcia jakichkolwiek działań na rzecz leczenia i ułatwienia pacjentom dostępu do nowoczesnych metod. Pandemia wirusa COVID-19 wpłynęła na zwiększenie się liczby przypadków występowania depresji, zaburzeń lękowych oraz zaburzeń stresu pourazowego. Statystyki zwiększają się z dnia na dzień. Koronawirus sprzyja powstawaniu wielu chorób i zaburzeń o podłożu psychologicznym, co znacznie obniża jakość życia Polaków.
Codzienne funkcjonowanie nie jest już takie, jak dawniej. Wirus SARS-CoV-2 znacząco zmienił nasz obraz codzienności, nie tylko w rodzinie, ale również w szkole i w pracy. Pozostawienie problemów samym sobie, nie pozostanie bez wpływu na nasze zdrowie psychiczne.