portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Ograniczony dostęp do ośrodków sportowych może negatywnie wpłynąć na zdrowie publiczne

Obowiązujące obostrzenia w dostępie do obiektów sportowych, mogą wpłynąć na spadek aktywności fizycznej społeczeństwa. Brak ruchu może mieć bardzo negatywny i długotrwały wpływ na zdrowie publiczne.

Wiele badań, które co roku wykonywali polscy naukowcy pokazywało, że poziom aktywności fizycznej wśród Polaków z roku na rok wzrasta. Niestety wiosenny lockdown narodowy, który związany był z pandemią wirusa COVID-19, wyraźnie przyczynił się do spadku ogólnego poziomu aktywności polskiego społeczeństwa.

Otwarcie ośrodków sportowych w czerwcu spowodowało duży skok, jednak nie na długo. Ponowne wprowadzenie ograniczeń funkcjonowania siłowni i ośrodków fitness może spowodować kolejny spadek i przyczynić się do negatywnego wpływu na zdrowie publiczne.

Brak ruchu w społeczeństwie

Rezygnacja z aktywności fizycznej, wiąże się ze wzrostem częstotliwości występowania chorób cywilizacyjnych, które nawet w trakcie pandemii koronawirusa są sporym zagrożeniem dla życia i zdrowia społeczeństw. To właśnie brak ruchu jest głównym powodem cukrzycy i chorób serca. Światowa Organizacja Zdrowia – WHO podała wytyczne, które dotyczą aktywności fizycznej. WHO rekomenduje osobom dorosłym od 150 do 300 minut wysiłku z nasiloną intensywnością w tygodniu.

Podobne artykuły