portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

ćwiczenia na odchudzanie

Pajacyki jako efektywne ćwiczenie na odchudzanie

Pajacyki to ćwiczenie, które wykonywał chyba każdy na lekcji wychowania fizycznego w szkole podstawowej. Jest łatwe i przyjemne, dlatego dzieci chętnie je wykonują. Okazuje się jednak, że ćwiczenie to znakomicie wpływa na odchudzanie u dorosłych, ponieważ prawidłowo wykonane, angażuje prawie wszystkie grupy mięśniowe. Sprawdź, jakie efekty możesz uzyskać dzięki pajacykom i jak poprawnie je wykonywać na odchudzanie?

Pajacyki – czym dokładnie jest to ćwiczenie?

Pajacyki to ćwiczenie, które często uważane jest za zbyt łatwe, aby przynosiło efekty w odchudzaniu. Z tego względu mało kto uwzględnia je w swoim planie treningowym. Tymczasem pajacyki to znakomite ćwiczenie aerobowe, które prawidłowo wykonane, angażuje większość partii mięśni, a także podnosi tętno do poziomu, na którym następuje spalanie tkanki tłuszczowej.

Zawodowi trenerzy zalecają wykonywanie tego ćwiczenia jako jeden z elementów treningu obwodowego. Podczas podskoków i ruchu rękoma, organizm spala wiele kalorii, a także zaczyna czerpać zapasy z tkanki tłuszczowej. Dlatego warto umieścić to ćwiczenie w swoim treningu, ponieważ angażuje poszczególne partie mięśniowe: mięśnie naramienne, pośladkowe, mięśnie przywodzące i odwodzące w stawie biodrowym, ręce, plecy oraz nogi.

Pajacyki – jak wykonać to ćwiczenie prawidłowo?

Z pozoru pajacyki wydają się łatwym ćwiczeniem, ale w praktyce warto zwrócić uwagę na prawidłową technikę wykonania. Jak to zrobić?

  1. Stań prosto i opuść ręce wzdłuż tułowia, aby przylegały dłońmi do ud. Następnie dosuń do siebie stopy, aby były złączone i delikatnie ugnij kolana.
  2. Wykonaj wyskok w rozkroku i jednocześnie unieś bokiem ramiona ponad głowę i połącz dłonie (klaśnij). Ramiona nad głową powinny być delikatnie ugięte w łokciach, by niepotrzebnie nie przeciążać stawów.
  3. Następnie wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie określoną ilość razy.

Na początku pajacyki wbrew pozorom mogą wydawać się łatwym ćwiczeniem, ale w praktyce zwracaj uwagę na prawidłową technikę ich wykonania. Z czasem, gdy dojdziesz do wprawy, zacznij ćwiczyć coraz szybciej, aby wykonać trening kardio.

Pajacyki – jakie efekty przynosi to ćwiczenie?

W odchudzaniu pajacyki są znakomitym ćwiczeniem, ponieważ angażują wiele grup mięśni, a co za tym idzie, spalają dużą liczbę kalorii. Dlatego są skutecznym ćwiczeniem kardio, dla osób z dobrą kondycją fizyczną, ponieważ podnoszą tętno do poziomu, na którym tkanka tłuszczowa ulega szybszemu spalaniu. Poza tym, powodują wydzielanie endorfin i poprawiają nastrój.

pajacyki ćwiczenia

To jednak nie wszystko, ponieważ prawidłowo wykonane pajacyki dotleniają organizm oraz wzmacniają układ mięśniowy. Dlatego zalecane są nie tylko osobom odchudzającym się, lecz także tym, które chcą zadbać o dobrą formę i zdrowie.

Pajacyki jako ćwiczenie do treningu interwałowego

Pajacyki są świetnym ćwiczeniem, które można wykorzystać w treningu interwałowym, czyli o zmiennej intensywności. Trening ten o wiele bardziej przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej niż ćwiczenia wykonywane w stałym tempie. Jak możesz zastosować pajacyki w treningu interwałowym? Na przykład: przez 5 minut spaceruj (na bieżni, chodniku, lub steperze) w umiarkowanym tempie.

Następnie zatrzymaj się i wykonaj w szybkim tempie przez 2 minuty tyle pajacyków, ile zdołasz. Potem wróć do spaceru i tak kilka razy. Oczywiście liczba cykli jest uzależniona od Twojej kondycji i trening interwałowy na pewno nie jest zalecany dla osób początkujących, w przeciwieństwie do pajacyków.

Podobne artykuły