portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Pierwsza osoba na świecie, otrzymała szczepionkę przeciwko COVID-19

Pierwsza na świecie osoba, która otrzymała szczepionkę Pfizer COVID-19 w ramach masowych szczepień, pochodzi z Wielkiej Brytanii. Margaret Keenan, bo o niej mowa, w przyszłym tygodniu kończy 91 lat. Sama potwierdziła, że jest to jej najlepszy prezent urodzinowy. Czy szczepionka się sprawdzi?

Pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19

91 letnia Brytyjka – Margaret Keenan pierwszy zastrzyk otrzymała 8 grudnia o godzinie 18:31. Była to pierwsza z 800 000 dawek szczepionki Pfizer/ BioNTech, które zostaną wydane w nadchodzących tygodniach. Do końca miesiąca spodziewane są kolejne cztery miliony.

Wielka Brytania rozpoczyna wdrażanie szczepienia od osób powyżej 80 roku życia i niektórych – najbardziej narażonych pracowników zdrowia i opieki medycznej.

„Dzień V” – „V-day”

Dzień masowych szczepień w Wielkiej Brytanii, w którym pierwsi ludzie otrzymają szczepionkę przeciwko wirusowi COVID-19, zostanie nazwany „V-day”, czyli „Dzień V”. Będzie to dzień upamiętniający naukowy wysiłek i ludzką pomysłowość oraz ciężką pracę tysięcy naukowców z całego świata.

Pierwsze szczepienie to przełomowy moment dla całej ludzkości, która od wielu miesięcy walczy ze skutkami pandemii. Miejmy nadzieję, że będzie to wielki krok, który zapewni nam zdrowie i bezpieczeństwo. Nie wolno jednak zapominać o czujności.

Szczepionki do Polski mają trafić w przeciągu kilku miesięcy, jak zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia.

Podobne artykuły