Rzeżączka inaczej wiewiór to choroba z kategorii wenerycznych, która przenoszona jest na zdrową osobę podczas stosunku seksualnego. W sporadycznych przypadkach stwierdza się zakażenie przez używanie tych samych rzeczy osobistych, co osoba chora. Bezpośrednią przyczyną dolegliwości chorobowych jest bakteria o nazwie dwoinka rzeżączki. Warto wiedzieć, że nieleczony stan chorobowy niesie za sobą poważne powikłania, np. zapalenie jajników lub macicy, co może prowadzić do niepłodności. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie rzeżączki?
Rzeżączka – przyczyny zarażenia
Spis treści:
Rzeżączka to choroba weneryczna, która jest skutkiem zakażenia organizmu przez dwoinkę rzeżączki. Bakteria ta przedostaje się do organizmu zdrowej osoby podczas stosunku seksualnego z chorym, a w rzadkich przypadkach przez używanie rzeczy osobistych osoby chorej, np. ręczników lub szlafroku. W sporadycznych przypadkach do zarażenia może dojść przez dotyk. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów chorobowych u jednego z partnerów, oboje powinni udać się do lekarza z uwagi na wysokie ryzyko zarażenia.
Rzeżączka – objawy
Rzeżączka w początkowej fazie może przybierać niezbyt silne objawy. Poza tym różnią się one w zależności od płci. Nie mniej jednak w przypadku ich odczuwania należy jak najszybciej udać się do lekarza, który postawi diagnozę i zastosuje odpowiednie leczenie.
Objawy rzeżączki u kobiet:
- silny ból i pieczenie w pochwie, który nasila się podczas oddawania moczu
- ból w okolicy dolnej części brzucha
- jasne upławy o cuchnącym rybim zapachu
- uczucie przewlekłego parcia na pęcherz, pomimo częstych wizyt w toalecie
- w zaawansowanym stadium rzeżączki u kobiet może pojawić się także gorączka i ból w okolicy nerek
- w przypadku zakażenia wskutek stosunku oralnego może dojść do wysypki w gardle w postaci drobnych, białych ropni
Objawy rzeżączki u mężczyzn:
- ból i pieczenie odczuwalne w penisie podczas oddawania moczu lub wytrysku
- sącząca się ropna wydzielina z prącia
- cuchnący mocz o zagęszczonej konsystencji
- w zaawansowanym stadium ból w dolnej części brzucha i okolicach nerek
Przewlekła rzeżączka u mężczyzn może powodować niepłodność, dlatego ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Infekcja może także objąć okolice odbytu zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
Rzeżączka – diagnoza lekarska
Rzeżączka najczęściej diagnozowana jest za pomocą kilku badań. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn wykonywany jest posiew moczu oraz barwienie metodą Gamma. To skuteczne sposoby, które w pełni pozwalają wykryć zakażenie i tym samym określić rodzaj leków. Polega na poddaniu badaniom próbki ropnej wydzieliny w celu wykrycia bakterii. Jeśli diagnoza się potwierdzi to pacjent kierowany jest na leczenie.
Rzeżączka – leczenie
Rzeżączka najczęściej leczona jest za pomocą odpowiednich antybiotyków, które zwalczają bakterie dwoinka. Kuracja trwa od 7 do 14 dni w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Po tym czasie pacjent powinien udać się do lekarza na wizytę kontrolną. Jeśli wyniki nie są w pełni zadowalające, to leczenie jest kontynuowane. Podczas kuracji wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna, a także używanie wydzielonych rzeczy przez osobę zakażoną.
Poza tym, warto pić dużo wody, aby wypłukiwać zgromadzone bakterie i tym samym przyspieszyć powrót do zdrowia. Pacjenci przyjmują również leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz probiotyki, które odbudowują florę bakteryjną i wzmacniają odporność. Tym samym chronią organizm przed infekcjami i nie tylko intymnymi. Należy pamiętać, że najlepszą metodą zapobiegania zakażeniu rzeżączką jest unikanie kontaktów seksualnych z nieznajomymi osobami, a także stosowanie prezerwatyw męskich lub dla kobiet.