Skurcze łydek są uciążliwą dolegliwością, ponieważ mięśnie mimowolnie mocno naprężają się, co powoduje silny ból w łydkach. Najczęściej przypadłość występuje u sportowców, którzy poddają organizm przeciążeniom oraz u kobiet w ciąży. To jednak nie wszystko, ponieważ skurcze mogą być oznaką ukrytych chorób, np. żylaków lub cukrzycy. Jakie jeszcze przyczyny mogą powodować tę przypadłość i jak jej zapobiegać?
Skurcze łydek spowodowane niedoborem pierwiastków
Spis treści:
Skurcze łydek często są spowodowane niedoborem takich pierwiastków jak: magnez, potas, sód i wapń. Magnez i potas są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia i mięśniowego, a sód wpływa na prawidłowe nawodnienie organizmu. Wapń to pierwiastek, który wspomaga funkcjonowanie mięśni, jednak często skurcze mięśni nie są kojarzone z niedoborem tego pierwiastka, pomimo niewłaściwej diety.
Skurcze łydek spowodowane piciem kawy
Kawa w dużych ilościach powoduje wypłukiwanie magnezu i potasu, ponieważ działa moczopędnie. To z kolei jest przyczyną bolesnych skurczów łydek. Bezpieczna ilość to 1 – 2 filiżanek dziennie i nie należy jej przekraczać. Niedobory mogą być również spowodowane nadużywaniem alkoholu, piciem dużej ilości napojów gazowanych i energetyzujących. Dlatego warto zachować rozsądek, a w razie nadużywania tych produktów, należy uzupełniać niedobory za pomocą suplementów. Suplementy diety nie zastępują zdrowego sposobu odżywania, bogatego w warzywa i owoce, ale stanowią uzupełnienie diety.
Skurcze łydek spowodowane zażywaniem leków
Niektóre leki wypłukują elektrolity z organizmu, co powoduje skurcze łydek. Należą do nich leki: przeczyszczające, moczopędne i niektóre środki odchudzające. Długotrwałe zażywanie leków moczopędnych prowadzi do odwodnienia organizmu, które wzmaga ból podczas skurczu oraz upośledza pracę układu mięśniowego.
Skurcze łydek spowodowane silnym stresem
Długotrwały stres powoduje nadmierne wydzielanie adrenaliny, która przy odpowiednim stężeniu jest niezbędna do pracy wielu narządów. Jednak zbyt duża ilość tego hormonu powoduje przeciążenie organizmu, co objawia się przyspieszonym rytmem serca, nerwobólami oraz skurczami łydek. Wysokie stężenie adrenaliny w organizmie podnosi poziom cukru, na który cierpi wiele osób, które poddawanych silnemu stresowi.
Skurcze łydek spowodowane ciężkimi treningami
Ciężkie treningi fizyczne w krótkim czasie powodują, że organizm nie jest w stanie zregenerować się. Przez to dochodzi do przetrenowania, co powoduje ból i skurcze mięśni, w tym także łydek. Powstają zaburzenia produkcji wielu hormonów, w tym hormonu wzrostu, kortyzolu i adrenaliny, przy jednoczesnym zmniejszeniu produkcji insuliny. Hormony te regulują poziom gospodarki wodno – elektrolitowej. Długotrwały stan przetrenowania prowadzi do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu, a u kulturystów powoduje spadek masy mięśniowej.
Skurcze łydek spowodowane przegrzaniem i odwodnieniem
Nadmierne przegrzanie organizmu, np. podczas opalania może zaburzać funkcjonowanie włókien mięśniowych, przez co dochodzi do skurczów. Poza tym, takie przypadłości jak biegunka, wymioty lub wysoka temperatura powodują utratę elektrolitów, które są niezbędne do prawidłowej pracy mięśni.
Skurcze łydek spowodowane długotrwałym siedzeniem
Na tego typu skurcze często cierpią osoby, które siedzą przez wiele godzin, np. w pracy przy biurku. To powoduje zaburzenia dopływu krwi do łydek, co objawia się bolesnymi skurczami. Zakładanie nogi na nogę jeszcze bardziej sprzyja niedokrwieniu. Dlatego w takim przypadku warto, co 30 minut wstać i przespacerować się.
O jakich chorobach mogą świadczyć skurcze łydek?
Skurcze dolnych partii mięśni nóg mogą być spowodowane wieloma chorobami. Do najczęściej występujących należą:
Cukrzyca – powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, przez co mięśnie łydek nie są odpowiednio ukrwione. Taki stan często objawia się drętwieniem, bólem i skurczami łydek.
Żylaki – zaburzają przepływ krwi w żyłach, przez co powodują niedokrwienie mięśni nóg. Chorzy najczęściej nie zdają sobie sprawy, że bolesne skurcze w dzień lub w nocy są spowodowane wczesną fazą żylaków. Również inne schorzenia żył, które utrudniają przepływ krwi, mogą być przyczyną skurczów łydek.
Nadciśnienie tętnicze – podobnie jak poprzednie schorzenia, powoduje niedokrwienie nóg, co objawia się skurczami łydek i bólem.
Miażdżyca – powoduje zmniejszenie przepustowości tętnic, co utrudnia przepływ krwi. Taki stan sprawia, że do łydek dociera zbyt mało substancji odżywczych i tlenu, ponieważ dopływ krwi jest utrudniony. Niedotlenione i niedożywione mięśnie zaciskają się mimowolnie.
Zaburzenia neurologiczne – powodują mimowolne zaciskanie mięśni całego ciała, w tym łydek. Objawy te mogą występować okresowo lub w sposób ciągły.
Skurcze łydek w ciąży
Często na skurcze łydek cierpią kobiety w ciąży. Jest to spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem na magnez lub innymi czynnikami. Najczęściej należy do nich zwiększona masa ciała, która powoduje nadwyrężenie łydek. Inną przyczyną jest długie przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, co powoduje niedokrwienie. Dlatego panie w ciąży powinny w szczególności zadbać o dietę bogatą w magnez i potas, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego.
Skurcze łydek w nocy
Skurcze łydek w nocy często są objawem odwodnienia organizmu wskutek dużego wysiłku fizycznego, np. gry w piłkę nożną, biegania lub długich spacerów po nierównej powierzchni. Najczęściej skurcz łydki pojawia się podczas zginania nogi w trakcie snu. Organizm w szczególności traci dużo wody podczas aktywności fizycznej na mrozie. Dlatego wbrew pozorom, zimą również należy pić ok. 2 litrów wody na dobę.
Długotrwałe skurcze łydek – ukryte przyczyny
Skurcz łydki może trwać od kilkudziesięciu sekund nawet do kilku minut. Warto wiedzieć, że długotrwałe skurcze mogą świadczyć o zakrzepicy żylnej, która niesie za sobą groźne powikłania. Dlatego, jeśli skurcze nie ustępują, pomimo diety i suplementacji, to należy udać się do lekarza, aby wykrył przyczynę i zastosował odpowiednie leczenie.