Torbiele jajników, zwane też cystami, najczęściej nie dają odczuwalnych objawów, przez co wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Obecnie medycyna odkryła, aż 40 typów torbieli. Jedną z przyczyn powstawania są zmiany hormonalne powstałe podczas ciąży lub spowodowane inną chorobą. W takim przypadku torbiele najczęściej z czasem zanikają same i leczenie nie jest konieczne. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku torbieli, które utrzymują się dłużej niż przez kilka miesięcy. Taki stan może stwarzać zagrożenie dla zdrowia kobiety. Jakie są dokładne przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie torbieli jajników?
Torbiele jajników – przyczyny
Spis treści:
Torbiele jajników mają kształt balonika wypełnionego krwistą substancją lub płynem surowiczym. Istnieje, aż 40 typów torbieli i te, które są spowodowane zmianami w układzie hormonalnym, najczęściej zanikają same. Natomiast zdarzają się przypadki, gdzie pojedynczy torbiel nie zanika i z czasem może osiągnąć rozmiar nawet do kilkunastu centymetrów średnicy. Najczęściej zmiany takie występują na powierzchni jajnika.
Warto pamiętać, że niektóre zmiany to naturalny proces, który zachodzi podczas owulacji w okresie rozrodczym. Zanim dojdzie do uwolnienia komórki jajowej to pęcherzyk Graafa dojrzewa, a następie pęka i zmienia się w ciało żółte. Ciało to u zdrowiej kobiety zanika samoistnie, jeśli dojdzie do zapłodnienia. W przypadku zaburzeń pracy układu hormonalnego, pęcherzyk Graafa nie pęka, lecz przekształca się torbiel. Najczęściej ten typ nie stanowi zagrożenia, ponieważ nie przekształca się w nowotwór.
Torbiele jajników – typy
Istnieją dwa typy torbieli jajników: proste i złożone. Cysta o budowie prostej posiada gładką powierzchnię i wypełniona jest płynem surowiczym. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale inaczej sprawa wygląda w przypadku cysty złożonej. Ten typ zbudowany jest z grubych ścianek oraz widocznych struktur wypełnionych krwistą substancją lub krwią. Większość tego typu torbieli również jest niegroźna, ale w przypadku ich pojawienia się, należy przeprowadzić badania w celu wykluczenia zmian nowotworowych.
Torbiele jajników – objawy
Objawy torbieli jajników w początkowym stadium najczęściej nie są odczuwane. Pacjentki dowiadują się o nich przypadkiem, podczas wizyty u ginekologa lub USG dolnej części brzucha. Natomiast, jeśli cysta osiągnie rozmiary, które powodują ucisk w jajnikach, to kobiety odczuwają takie dolegliwości jak:
- ból o charakterze kłującym w dolnej części brzucha
- ucisk w podbrzuszu
- nabrzmienie brzucha
- uczucie pełnego pęcherza, pomimo częstych wizyt w toalecie
W przypadku pęknięcia torbieli kobieta odczuwa nagły i silny ból. Może pojawiać się także podwyższona temperatura ciała, mdłości lub wymioty. W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ pęknięcie mogło spowodować krwotok. Warto wiedzieć, że często dochodzi do tego podczas wysiłku fizycznego, który tworzy parcie na dolne partie brzucha.
Torbiele jajników – leczenie
Leczenie torbieli jajników w początkowym etapie odbywa się za pomocą leków hormonalnych. Jeśli po pewnym okresie czasu torbiel nie zanika, to konieczny jest zabieg chirurgiczny. Najczęściej w ten sposób usuwane są torbiele o dużych rozmiarach, które mogą pękać lub tworzą ucisk na narządy wewnętrzne, np. na pęcherz.
Bezwzględnie natomiast usuwane są torbiele złożone ze względu na duże ryzyko wystąpienia nowotworu jajników. Podczas operacji lekarze oceniają także stan jajników. Warto pamiętać, że pacjentki, u których doszło do pęknięcia cysty, zostają skierowane na stół operacyjny, aby nie doszło do powikłań. Operacja jest także konieczna w przypadku skręcenia torbieli.
Torbiele jajników z pozoru wydają się niegroźną przypadłością, ale należy podjąć leczenie jak najszybciej, aby nie doszło do pęknięcia cysty i groźnych powikłań.