Udar mózgu to schorzenie, które pojawia się nagle wskutek zaburzenia krążenia w mózgu i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Rozróżniamy dwa typy udaru: niedokrwienny i krwotoczny. Należy pamiętać, że w przypadku udaru ważna jest każda minuta przy udzielaniu pierwszej pomocy, ponieważ powikłania postępują bardzo szybko i często są nieodwracalne. Dlatego warto nauczyć się rozpoznawać pierwsze symptomy, aby jak najszybciej wezwać pogotowie lub udać się do szpitala. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie po udarze mózgu?
Udar mózgu – przyczyny
Spis treści:
Udar mózgu dzieli się na krwotoczny i niedokrwienny. Warto mieć na uwadze, że każdy z tych rodzajów stanowi zagrożenie dla życia lub może doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jakie są więc przyczyny udaru mózgu?
Udar krwotoczny – jego przyczyną jest wylew krwi do mózgu wskutek wysokiego ciśnienia krwi. A to z kolei może być spowodowane wieloma czynnikami, np. wysokim stężeniem złego cholesterolu LDL, który nie dość, że podnosi ciśnienie to powoduje powstawanie zatoru, który jest przyczyną pęknięcia naczynia krwionośnego z mózgu.
Udar niedokrwienny – powstaje nagle w wyniku niedokrwienia spowodowanego niedrożnością naczynia wskutek zatoru wywołanego blaszką miażdżycową. Ten rodzaj udaru często pojawia się u osób, które cierpią na wysoki poziom złego cholesterolu, który powoduje powstawanie w tętnicach blaszek miażdżycowych utrudniających przepływ krwi.
Warto pamiętać, że na udar zapadają osoby, które cierpią na wysokie ciśnienie krwi. Optymalne wartości ciśnienia u zdrowego człowieka wynoszą 120/80 mmHg, a wyższe stanowią zagrożenie dla zdrowia. Dlatego warto wykonywać pomiary co najmniej 2 razy w miesiącu, aby w razie potrzeby powiedzieć lekarzowi o występowaniu nadciśnienia.
Udar mózgu – objawy
Objawy udaru mózgu najczęściej nasilają się bardzo szybko, dlatego ważna jest pierwsza pomoc. Im prędzej podjęta interwencja medyczna, tym większe szanse na wyzdrowienie. Do najczęściej występujących symptomów należą:
- nagłe zaburzenia mowy
- drętwienie kończyn, które może obejmować obie lub jedną rękę, podobnie jak w przypadku nóg
- wymioty i zawroty głowy
- paraliż części ciała, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie
Ważne: zdarza się, że przed wystąpieniem ciężkiego udaru chory odczuwa wcześniej lżejsze objawy t.j. nagłe mdłości i zawroty głowy. A po 30 minutach dochodzi do udaru, dlatego warto jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia lub udać się do szpitala na Izbę Przyjęć.
Udar mózgu – leczenie
Leczenie udaru mózgu w pierwszej kolejności polega na obniżeniu ciśnienia i podaniu leków przeciwzakrzepowych, które usuwają zator powodujący niedrożność naczynka. Im prędzej rozpuszczony zator, tym większe szanse na pełne wyzdrowienie. Kolejny etap leczenia obejmuje likwidację przyczyny, która spowodowała udar, np. obniżenie złego cholesterolu lub przyjmowaniu leków na nadciśnienie tętnicze.
Najczęściej pacjenci do końca życia przyjmują też leki na rozrzedzenie krwi, które zapobiegają ponownym powstawaniu zatorów. W przypadku udaru krwotocznego w mózgu dochodzi do powstawania krwiaka, dlatego stosowane są metody leczenia, które przyspieszają jego rozpad. W cięższych przypadkach wymagana jest operacja, dzięki której możliwe jest usunięcie zmian wywołanych przez udar mózgu.
Udar mózgu – rehabilitacja
Udar mózgu często powoduje paraliż niektórych części ciała, np. kończyn lub jednej kończyny. W takich przypadkach niezbędna jest rehabilitacja, która pozwala odzyskać pełną sprawność ruchową, jeśli stopień porażenia tego nie uniemożliwia. Rehabilitacja powinna być prowadzona przed doświadczonego fizjoterapeutę, który dobierze odpowiednie ćwiczenia.
Należy pamiętać, aby samemu nie przeciążać organizmu, ponieważ to powoduje wzrost ciśnienia i tym samym stwarza ryzyko wystąpienia kolejnego udaru mózgu, który może zakończyć się zgonem.