Zakażenie dróg moczowych powstaje wskutek zainfekowania układu moczowego bakteriami, które wywołują stan zapalny. Zapalenie może obejmować cewkę moczową, pęcherz, moczowody, a bagatelizowane może rozprzestrzenić się na miedniczki nerkowe i prowadzić do trwałych uszkodzeń tych narządów. Do zakażenia najczęściej dochodzi u kobiet ze względu anatomię budowy ciała, natomiast rzadziej u mężczyzn. Warto wiedzieć, że bakterie w układzie moczowym mogą mieć wiele przyczyn, dlatego warto udać się do lekarza, aby nie doszło do stanu zapalnego narządów moczowych. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie zakażenia dróg moczowych?
Zakażenie dróg moczowych – przyczyny
Spis treści:
U większości kobiet zgłaszających się do lekarza, główną przyczyną zakażenia dróg moczowych jest Escherichia coli, tzw. E.coli. Środowiskiem bytowania tej bakterii jest jelito grube, przez co z łatwością przedostaje się do cewki moczowej z uwagi na bliską odległość odbytu i pochwy. W pierwszej kolejności bakteria infekuje cewkę moczową, pęcherz, a następnie pozostałe narządy układu moczowego, w tym nerki.
Nieleczony stan zapalny może prowadzić do uszkodzenia nerek, co może stanowić zagrożenie życia u niektórych pacjentów, np. cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Kiedy dochodzi do zakażenia? W większości przypadków podczas nieumiejętnego podcierania miejsc intymnych, czyli od odbytu w kierunku pochwy. W ten sposób bakteria z łatwością przedostaje się do pochwy i pozostałych narządów. To jednak nie wszystkie przyczyny, ponieważ do zakażenia dróg moczowych może dojść także:
- w trakcie stosunku seksualnego bez używania prezerwatyw (męskich lub damskich – dopochwowych)
- stan zapalny może także powstać wskutek długotrwałego przetrzymywania moczu, ponieważ ilość bakterii w układzie moczowym może zwiększać się dwukrotnie nawet w ciągu kilku godzin
- stan zapalny dróg moczowych często występuje u mężczyzn, którzy cierpią na przerost prostaty, skutkiem czego jest zaleganie moczu w pęcherzu i namnażanie się bakterii
- zakażenie dróg moczowych często dotyka osób, które narażają na wychłodzenie okolice pęcherza i nerek
- mają osłabiony układ immunologiczny
Zakażenie dróg moczowych – objawy
Zakażenie dróg moczowych może przebiegać na początku łagodnie, a z czasem przybierać ostrzejszego przebiegu z uwagi na zwiększone stężenie bakterii w układzie moczowych. Najczęściej u osób cierpiących na tę przypadłość pojawia się:
- uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza, pomimo częstych wizyt w toalecie
- przewlekłe parcie na pęcherz
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu
- cuchnący mocz o mętnej konsystencji
- ból w dolnych partiach brzucha, który może objąć także nerki
- w zaawansowanym stadium pojawia się krew w moczu, wysoka gorączka i wymioty
Zakażenie dróg moczowych – leczenie
Leczenie zakażenia dróg moczowych nie jest konieczne w przypadku, gdy stwierdza się niskie stężenia bakterii w układzie moczowym, a pacjent nie odczuwa objawów. Natomiast u pacjentów z podwyższonym stężeniem bakterii i silnymi objawami, leczenie najczęściej odbywa się za pomocą antybiotyków przyjmowanych doustnie. Kuracja trwa najczęściej od 3 do 7 dni w zależności do rodzaju przyjmowanego leku.
Podczas leczenia chory powinien pić dużo niegazowanej wody, aby jak najczęściej oddawać mocz i tym samym wydalać bakterie z organizmu. W przypadkach, gdy stan zapalny objął także nerki, stosuje się antybiotyki podawane dożylnie. Najczęściej pacjent w takim stanie kierowany jest do szpitala z uwagi na duże ryzyko wystąpienia nadkażenia. Po wypisaniu pacjenta ze szpitala lekarz ustala termin kontrolnych badań układu moczowego.
Zakażenie dróg moczowych – zapobieganie
Istnieje kilka sposób na zapobieganie zakażeniu dróg moczowych, które przede wszystkim powinny stosować osoby, u których często dochodzi do infekcji. W tym celu:
- kobiety przed stosunkiem płciowym powinny wypijać szklankę wody i po zakończeniu stosunku oddać mocz, aby wypłukać bakterie z narządów płciowych
- panie w trakcie wizyty w toalecie powinny podcierać się zaczynając od odbytu w kierunku pochwy
- warto dodawać do herbaty lub wody sok z żurawiny, który zwalcza bakterie w układzie moczowym
- należy zadbać o oddawanie moczu za każdym razem, gdy poczujemy, że pęcherz jest pełny, aby nie przetrzymywać go i nie dopuszczać do namnażania się bakterii
To podstawowe zasady, których warto przestrzegać, aby uniknąć zakażenia dróg moczowych. Natomiast w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby nie doszło do zainfekowania całego układu moczowego.