portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

zakażenie dróg moczowych przyczyny

Zakażenie dróg moczowych – przyczyny, objawy i leczenie

Zakażenie dróg moczowych powstaje wskutek zainfekowania układu moczowego bakteriami, które wywołują stan zapalny. Zapalenie może obejmować cewkę moczową, pęcherz, moczowody, a bagatelizowane może rozprzestrzenić się na miedniczki nerkowe i prowadzić do trwałych uszkodzeń tych narządów. Do zakażenia najczęściej dochodzi u kobiet ze względu anatomię budowy ciała, natomiast rzadziej u mężczyzn. Warto wiedzieć, że bakterie w układzie moczowym mogą mieć wiele przyczyn, dlatego warto udać się do lekarza, aby nie doszło do stanu zapalnego narządów moczowych. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie zakażenia dróg moczowych?

Zakażenie dróg moczowych – przyczyny

U większości kobiet zgłaszających się do lekarza, główną przyczyną zakażenia dróg moczowych jest  Escherichia coli, tzw. E.coli. Środowiskiem bytowania tej bakterii jest jelito grube, przez co z łatwością przedostaje się do cewki moczowej z uwagi na bliską odległość odbytu i pochwy. W pierwszej kolejności bakteria infekuje cewkę moczową, pęcherz, a następnie pozostałe narządy układu moczowego, w tym nerki.

Nieleczony stan zapalny może prowadzić do uszkodzenia nerek, co może stanowić zagrożenie życia u niektórych pacjentów, np. cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Kiedy dochodzi do zakażenia? W większości przypadków podczas nieumiejętnego podcierania miejsc intymnych, czyli od odbytu w kierunku pochwy. W ten sposób bakteria z łatwością przedostaje się do pochwy i pozostałych narządów. To jednak nie wszystkie przyczyny, ponieważ do zakażenia dróg moczowych może dojść także:

 • w trakcie stosunku seksualnego bez używania prezerwatyw (męskich lub damskich – dopochwowych)
 • stan zapalny może także powstać wskutek długotrwałego przetrzymywania moczu, ponieważ ilość bakterii w układzie moczowym może zwiększać się dwukrotnie nawet w ciągu kilku godzin
 • stan zapalny dróg moczowych często występuje u mężczyzn, którzy cierpią na przerost prostaty, skutkiem czego jest zaleganie moczu w pęcherzu i namnażanie się bakterii
 • zakażenie dróg moczowych często dotyka osób, które narażają na wychłodzenie okolice pęcherza i nerek
 • mają osłabiony układ immunologiczny

Zakażenie dróg moczowych – objawy

Zakażenie dróg moczowych może przebiegać na początku łagodnie, a z czasem przybierać ostrzejszego przebiegu z uwagi na zwiększone stężenie bakterii w układzie moczowych. Najczęściej u osób cierpiących na tę przypadłość pojawia się:

 • uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza, pomimo częstych wizyt w toalecie
 • przewlekłe parcie na pęcherz
 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
 • cuchnący mocz o mętnej konsystencji
 • ból w dolnych partiach brzucha, który może objąć także nerki
 • w zaawansowanym stadium pojawia się krew w moczu, wysoka gorączka i wymioty

Zakażenie dróg moczowych – leczenie

Leczenie zakażenia dróg moczowych nie jest konieczne w przypadku, gdy stwierdza się niskie stężenia bakterii w układzie moczowym, a pacjent nie odczuwa objawów. Natomiast u pacjentów z podwyższonym stężeniem bakterii i silnymi objawami, leczenie najczęściej odbywa się za pomocą antybiotyków przyjmowanych doustnie.  Kuracja trwa najczęściej od 3 do 7 dni w zależności do rodzaju przyjmowanego leku.

Podczas leczenia chory powinien pić dużo niegazowanej wody, aby jak najczęściej oddawać mocz i tym samym wydalać bakterie z organizmu. W przypadkach, gdy stan zapalny objął także nerki, stosuje się antybiotyki podawane dożylnie. Najczęściej pacjent w takim stanie kierowany jest do szpitala z uwagi na duże ryzyko wystąpienia nadkażenia. Po wypisaniu pacjenta ze szpitala lekarz ustala termin kontrolnych badań układu moczowego.

Zakażenie dróg moczowych – zapobieganie

Istnieje kilka sposób na zapobieganie zakażeniu dróg moczowych, które przede wszystkim powinny stosować osoby, u których często dochodzi do infekcji. W tym celu:

 • kobiety przed stosunkiem płciowym powinny wypijać szklankę wody i po zakończeniu stosunku oddać mocz, aby wypłukać bakterie z narządów płciowych
 • panie w trakcie wizyty w toalecie powinny podcierać się zaczynając od odbytu w kierunku pochwy
 • warto dodawać do herbaty lub wody sok z żurawiny, który zwalcza bakterie w układzie moczowym
 • należy zadbać o oddawanie moczu za każdym razem, gdy poczujemy, że pęcherz jest pełny, aby nie przetrzymywać go i nie dopuszczać do namnażania się bakterii

To podstawowe zasady, których warto przestrzegać, aby uniknąć zakażenia dróg moczowych. Natomiast w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby nie doszło do zainfekowania całego układu moczowego.

Podobne artykuły