Zapalenie jajników najczęściej spowodowane jest zakażeniem bakteriami E.coli lub dwoinką rzeżączki. W przypadku wystąpienia objawów stanu zapalnego, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Długotrwałe zapalenie może doprowadzić do niepłodności lub problemów z zajściem w ciąże, a u kobiet ciężarnych nawet do poronienia. Jak właściwie rozpoznać pierwsze symptomy zapalenia jajników oraz jak przebiega ich leczenie?
Zapalenie jajników – przyczyny
Spis treści:
Zapalenie jajników najczęściej spowodowane jest zakażeniem dwoinką rzeżączki lub bakteriami E.coli. Bakterie te przedostają się do jajników przez jajowody podczas rozwarcia macicy, do którego dochodzi np. podczas okresu połogu, w trakcie badań ginekologicznych, porodu lub wskutek stosowania wkładek domacicznych jako środka antykoncepcyjnego.
To jednak nie wszystko, ponieważ stan zapalny jajników mogą powodować bakterie, podczas anginy ropnej, gruźlicy, a także zapalenia jelita grubego. Dlatego nie wolno lekceważyć żadnych objawów stanu zapalnego, lecz należy jak najszybciej udać się do lekarza. Im dłużej utrzymujące się zapalenie, tym większa część organizmu zostaje zainfekowana, a leczenie trwa dłużej.
Jeśli zapalenie jajników ma charakter powracający, to warto szukać jego przyczyny w wyżej wymienionych chorobach utajonych, o których pacjentka może nie wiedzieć.
Zapalenie jajników – objawy
Zapalenie jajników może przybierać silniejsze lub słabsze objawy, ale w każdym przypadku warto udać się do lekarza, który zdiagnozuje chorobę i zastosuje odpowiednie leczenie. Im wcześniej podjęte, tym szybszy efekt i mniejsze ryzyko nawrotu choroby. Do najczęściej występujących symptomów choroby należą:
- białe upławy w pochwie i nieprzyjemny rybi zapach
- świąd i pieczenie pochwy, które nasila się podczas oddawania moczu lub stosunku seksualnego
- uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza nawet tuż po wizycie w toalecie
- bóle w dolnej części brzucha, które promieniują w okolice nerek
- gorączka i osłabienie
Warto pamiętać, że przewlekłe zapalenie jajników może spowodować przedostanie bakterii do macicy, co objawia się silnym bólem, a nawet krwią podczas oddawania moczu. Dlatego warto jak najszybciej podjąć leczenie, aby zwalczyć stan zapalny i zapobiec powikłaniom.
Zapalenie jajników – diagnoza
Najczęściej wizyta u lekarza rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem i badania fizykalnego. Następnie u pacjentki wykonywane jest badanie USG jamy brzusznej, którego celem jest sprawdzenie stanu jajników, jak i wstępne wykluczenie zmian pozostałych narządów. Badanie to pozwala ocenić stopień zaawansowania stanu zapalnego. W niektórych przypadkach lekarz pobiera wymaz z pochwy lub macicy w celu określenia rodzaju bakterii i zastosowania odpowiednich leków.
Zapalenie jajników – leczenie
Zapalenie jajników najczęściej odbywa się za pomocą odpowiednio dobranych antybiotyków. Warto pamiętać, że niewłaściwie dobrane leki mogą spowodować zaostrzenie stanu zapalnego i tym samym wydłużyć czas leczenia. Wraz z antybiotykiem pacjentki często przyjmują leki przeciwzapalne, które przyspieszają leczenie i łagodzą dokuczliwe skutki choroby.
Podczas kuracji antybiotykowej warto przyjmować również probiotyk, który pozwala na szybsze odbudowanie dobroczynnej flory bakteryjnej i tym samym wzmacnia organizm. Kobiety, które mają skłonność do powracającego zapalenia jajników powinny w szczególności chronić okolice intymne przez przemarznięciem, a także zrezygnować z kąpieli w miejscach publicznych, np. basen lub kąpieliska publiczne. W cięższych przypadkach, w których zapalenie spowodowało uszkodzenie jajników, niezbędne jest leczenie operacyjne.
Zapalenie jajników – niebezpieczne powikłania
Zapalenie jajników jest niebezpieczną przypadłością, ponieważ stan zapalny może spowodować nieodwracalne zmiany i prowadzić do całkowitej niepłodności. Niektóre kobiety po przebytym zapaleniu jajników mają problemy z zajściem lub utrzymaniem ciąży. Dlatego w szczególności na objawy zapalenia powinny zwracać uwagę panie, które planują ciążę lub już noszą dziecko w swoim łonie.