portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

zapalenie pecherza

Zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie pęcherza to infekcja, która w pierwszej fazie atakuje cewkę moczową, następnie pęcherz i w zaawansowanym stadium moczowody. Długotrwały i nieleczony stan zapalny może rozprzestrzenić się również na miedniczki nerwowe i tym samym prowadzić do zapalenia. Najczęściej przypadłość dotyka kobiet, które nieumiejętnie podcierają się po oddaniu moczu i tym samym przenoszą bakterie z odbytu do pochwy. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie zapalenia pęcherza?

Zapalenie pęcherza – przyczyny

Zapalenie pęcherza może mieć różne przyczyny, ale bezpośrednio stan zapalny wywołany jest przez bakterię E. coli, która przedostaje się do pochwy z odbytu, np. wskutek nieumiejętnego podcierania po oddaniu moczu. Poza tym, bakteria ta może zainfekować pochwę podczas stosunku seksualnego, dlatego zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni wziąć porządną kąpiel. W przypadku częstego powracania zapalenia pęcherza panie mogą sięgać po preparat antybakteryjny i zdezynfekować okolice intymne tuż przed stosunkiem.

To jednak nie wszystko ponieważ kolejną przyczyną zapalenia pęcherza zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest długotrwałe przetrzymywanie moczu, podczas którego dochodzi do namnażania bakterii i tym samym do infekcji pęcherza. Warto wiedzieć, że bakterie w moczu mnożą się już po 2 godzinach, dlatego im częściej oddawany mocz, tym zdrowiej.  Często stan zapalny pęcherza jest spowodowany przeziębieniem miejsc intymnych, np. podczas siedzenia na zimnej nawierzchni lub noszenia zbyt cienkiego ubrania podczas mrozu.

Zapalenie pęcherza – objawy

Zapalenie pęcherza może mieć na początku słabe objawy, co powoduje, że leczenie jest podejmowane dopiero w zaawansowanym stadium. Dlatego warto zwrócić uwagę czy nie pojawiają się któreś z poniższych symptomów świadczących o chorobie:

  • ból i pieczenie w pochwie lub penisie podczas oddawania moczu
  • przewlekłe uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza nawet tuż po wizycie w toalecie
  • w zaawansowanym stadium ból w dolnej części brzucha i nerek
  • cuchnący mocz o mętnej konsystencji
  • osłabienie i gorączka
  • zatrzymanie moczu w zaawansowanej fazie choroby

Warto pamiętać, że nieleczone zapalenie pęcherza może spowodować rozprzestrzenienie się infekcji na pozostałe narządy, np. jajowody, nasieniowody, macicę. Taki stan jest niebezpieczny ponieważ może prowadzić do niepłodności.

Zapalenie pęcherza – leczenie

Leczenie zapalenia pęcherza najczęściej rozpoczyna się od wywiadu z pacjentką. Następnie lekarz wykonuje badanie fizykalne i delikatnie uciska palcami okolice pęcherza. Pojawiający się ból świadczy o stanie zapalnym. Kolejnym badaniem jest opukiwanie nerek w celu sprawdzenia, czy stan zapalny nie objął również tych narządów. W celu dokładnej diagnozy u chorego wykonywany jest posiew moczu, który pozwala sprawdzić stężenie białka i bakterii. Właściwe leczenie stanu zapalnego zależy od stopnia rozwoju zapalenia.

Jeśli nie występuje silny ból, to pacjentka przyjmuje antybiotyki i leki przeciwzapalne, które pomagają szybko zwalczyć bakterie i stan zapalny. Równocześnie podawany jest probiotyk, który odbudowuje florę bakteryjną i tym samym wzmacnia organizm. Antybiotyki na ogół podawane są w formie doustnej, a w zaawansowanym stadium w postaci zastrzyków. Jeśli długotrwały stan zapalny objął pozostałe narządy i spowodował wysoką gorączkę, pacjentka kierowana jest na leczenie w szpitalu, gdzie przyjmuje leki w formie kroplówki, które działają najszybciej.

Zapalenie pęcherza leczone jest za pomocą antybiotyków od 7 do 14 dni. Po tym czasie należy udać się do lekarza w celu sprawdzenia, czy stan zapalny całkowicie ustąpił. Jeśli tak się nie stało to leczenie jest kontynuowane. W trakcie kuracji chorzy powinni pić jak najwięcej niegazowanej wody, która powoduje częste oddawanie moczu i wypłukiwanie zalegających bakterii z pęcherza.

Podobne artykuły