żylaki nóg przyczyny

Żylaki nóg – przyczyny, objawy i leczenie

Żylaki nóg przyjmują postać powiększonych i zdeformowanych żył o ciemnoniebieskim lub fioletowym kolorze. Najczęściej ujawniają się na łydach i mogą mieć wiele przyczyn. Przypadłość najczęściej w zaawansowanym stadium powoduje ból nóg, uczucie ciężkości lub drętwienia.

Nieleczone żylaki mogą prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych. Dlatego osoby, które zauważą takie zmiany we wczesnym stadium, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jakie są przyczyny, wczesne objawy i jak przebiega leczenie żylaków nóg?

Żylaki nóg – przyczyny

Na żylaki nóg najczęściej cierpią osoby, których rodzice lub dziadkowie również zmagali się z tą przypadłością. Z tego względu przyjmuje się, że schorzenie ma podłoże genetyczne. Natomiast bezpośrednią przyczyną są wady w budowie ścianek żylnych lub nieprawidłowa praca zastawek żylnych. Powodują one, że krew z układu głębokiego do powierzchniowego, a nie odwrotnie. Taki stan sprawia, że żyły stają się rozszerzone, przez co ulegają odkształceniom i opuchnięciu.

To jednak nie jedyne przyczyny występowania żylaków nóg, ponieważ mogą je powodować również inne czynniki, np. stojąca lub siedząca praca, podczas której następuje zaburzenie krążenia w nogach i osłabienie ścianek żył. Kolejną przyczyną może być nadmierne obciążenie nóg w wyniku nadwagi lub dźwigania ciężarów.

Żylaki nóg – objawy

W początkowej fazie żylaki nóg nie rzucają się w oczy. Warto natomiast zwrócić uwagę, czy na łydach nie pojawiają się lekko wypukłe żyły o ciemniejszym kolorze niż pozostałe. Jeśli tak, to może świadczyć o pierwszym stadium powstawania przypadłości. Kolejnym objawem może być uczucie ciężkości nóg, które najczęściej pojawia się wieczorami. W nieco bardziej zaawansowanym stadium może pojawiać się ból łydek oraz obrzęki.

Kolejnym objawem schorzenia mogą być skurcze łyd, pojawiające się w nocy. W zaawansowanym stadium, żylaki nóg są wyczuwalne w postaci grudek, a później można je zauważyć gołym okiem. Przyjmują postać opuchniętych i zdeformowanych żył, które szpeca wygląd nóg. Nieleczone mogą prowadzić do zapalenia żył i problemów z układem krążenia. Warto wiedzieć, że w miejscach żylaków powstają skrzepy krwi, które mogą prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Żylaki nóg – leczenie

Żylaki nóg leczone są za pomocą metod zachowawczych i w zaawansowanym stadium chirurgicznych. Dokładną metodę leczenia określa lekarz po ocenie stanu żylaków oraz stopnia zaawansowania przypadłości. Leczenie zachowawcze stosowane jest najczęściej, gdy żylaki nie stanową zagrożenia dla życia. W takich przypadkach pacjenci stosuję leki przeciwzakrzepowe i usprawniające krążenie, a także maści i środki, które łagodzą obrzęk i ból nóg. Niestety, ten rodzaj leczenia nie sprawi, że żylaki znikną, lecz znacznie łagodzi dolegliwości, które odczuwa pacjent.

Poza tym, znakomitym sposobem, który hamuje rozwój żylaków nóg oraz zapobiega ich rozwojowi jest noszenie specjalnych, uciskowych podkolanówek, które usprawniają krążenie i chronią żyły przed nadmiernym rozszerzaniem się.

Leczenie zabiegowe żylaków nóg polega na wstrzyknięciu do zdeformowanych żył odpowiedniego środka, co powoduje wzmocnienie ścianek żylnych i przywraca je w dużym stopniu do naturalnych kształtów. Dość popularną metodą jest laserowe leczenie, ale najczęściej potrzeba kilku zabiegów do osiągnięcia pełnego efektu.

Leczenie operacyjne żylaków nóg jest najbardziej drastyczną metodą, która stosowana jest w ostateczności. Najczęściej operacji poddawani są pacjenci, u których występują owrzodzenia, przewlekły ból oraz drętwienie dolnych partii nóg. Niestety, operacyjne usunięcie żylaków nie chroni przed powstawaniem nowych.

Podobne artykuły