portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

żylaki nóg przyczyny

Żylaki nóg – objawy, leczenie, domowe sposoby

Żylaki nóg przyjmują postać powiększonych i zdeformowanych żył o ciemno niebieskim lub fioletowym kolorze. Najczęściej ujawniają się na łydkach, a ich powstanie może mieć wiele przyczyn. Przypadłość najczęściej w zaawansowanym stadium powoduje ból nóg, uczucie ciężkości lub drętwienia. Nieleczone żylaki mogą prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych. Dlatego osoby, które zauważą takie zmiany we wczesnym stadium, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jakie są przyczyny, wczesne objawy i jak przebiega leczenie żylaków nóg? Z tymi pytaniami najczęściej się zmagają pacjenci.

Co to są żylaki i jak powstają?

To schorzenie wielu ludzi na świecie, niestety jest mocno uciążliwe i nie wygląda estetycznie. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, objawia się bólami i opuchlizną kończyn. Wszystko zaczyna się od naszego układu krążenia. Zastawki to mechanizm odpowiedzialny za prawidłowy przepływ krwi w ciele człowieka, uaktywniają się podczas ruchu i wspomagają pracę kończyn. Nieodpowiedni tryb życia, brak ruchu przyczynia się do nieefektywnej pracy zastawki. Żyły zaczynają się poszerzać i rozciągać, niestety nie wracają one już do poprzedniego stanu i w tych okolicach rozwija się stan zapalny. Czego skutkiem są widoczne żyły na nogach oraz opuchlizna. Objawem żylaków są również niebieskie linie, wszystko za sprawą żył, które są niedotlenione krwią, która nie krąży odpowiednio przez nasze całe ciało.

Żylaki kończyn dolnych – zachorowalność

Żylaki to choroba układu krwionośnego, która występuje najczęściej u kobiet. Boryka się z nią co 4 kobieta. Wedle danych statystycznych około 20 – 50% społeczeństwa na zachodzie Europy zmaga się z niewydolnością żylną kończyn dolnych. Schorzenie wpływa na estetykę nóg, pojawiają się niebieskie linie i opuchlizna, dlatego tak wiele kobiet stara się zakryć wszelkie oznaki żylaków. Warto wiedzieć, że ta choroba jest równie niebezpieczna dla naszego zdrowia, nieleczona może prowadzić do wielu powikłań.

leczenie żylaków

Typy żylaków

W świecie medycznym przyjęło się, że żylak występuje głównie na nogach, niestety nic bardziej mylnego. Żylaki to choroba układu krwionośnego i może dotyczyć wielu innych miejsc w naszym ciele, takich jak:

  • przełyk, powstaje przy nadmiarze przepływu krwi, co powoduje dysfunkcje splotu żołądkowo-przełykowego,
  • odbyt, czyli tak zwane hemoroidy, charakteryzują się problemami z wypróżnianiem się,
  • pęcherzyk moczowy, powstają głównie podczas ciąży i często, znikają wraz z porodem,
  • macica, objawia się bólami w podbrzuszu oraz najczęściej występuje u kobiet w trakcie ciąży,
  • pochwa, to również schorzenie występujące u kobiet w trakcie ciąży i po,
  • podwzgórzek nasienny, młodzi mężczyźni, są narażeni na tego typu chorobę, objawia się trudnością z zapłodnieniem kobiety.

Żylaki występują w różnych miejscach, ale są też inne typy powstania. Medycyna wyróżnia żylaki wtórne i pierwotne, jedne z nich mają podłoże genetyczne, drugie nabywamy z czasem.

Teleangiektazje (pajączki naczyniowe)

Pajączki naczyniowe, czyli poszerzone żyłki śródskórne o czerwonym zabarwieniu. Mają niewielką średnicę od 0,1 mm do 0,4 mm. Choroba związana z zaburzeniami krążenia żylnego przyjmuje dwie podstawowe formy. Żywo czerwoną, czyli naczynia włosowate, oraz sinofioletową. Trądzik różowaty jest jedną z najbardziej popularnych odmian teleangiektazji, który występuje na twarzy, szyi bądź dekolcie. Przy usunięciu takich zmian skórnych, istotne jest zamknięcie popękanych naczynek, ale dokładny przebieg leczenia ustala lekarz od żylaków.

Żylaki siatkowate

Kolejnym typem żylaków, są siatki krętych żyłek, pojawiające się najczęściej pod kolanem lub z boku uda i łydki. Objawami żylaków siatkowatych jest głównie nieestetyczny wygląd skóry, co powoduje dyskomfort i kobiety często zakrywają te obszary ciała ubraniami. Dotyka to głównie kobiet po 20 roku życia oraz ma podłoże genetyczne. Do pozostałych przyczyn żylaków możemy zaliczyć:

  • ciążę,
  • stojącą pracę,
  • noszenie zbyt dużych ciężarów,
  • nadwagę,
  • wiek.

Leczenie żylaków siatkowatych polega na skleroterapii, czyli zabiegu zamykania wystających żył.

Żylaki głównych pni żylnych

Żylaki występują również w głównych pniach żylnych, najczęściej obejmują żyłę odpiszczelową oraz odstrzałową. Objawiają się średnicą do 4 mm. Często pojawiają się również liczne zmiany wypryskowe i przebarwienia skórne. W przypadku jakichkolwiek objawów, warto od razu zgłosić się do specjalisty, który zaleci dalszy przebieg leczenia. Nie warto lekceważyć tego typu schorzeń, gdyż nieleczone mogą mieć wiele innych powikłań zdrowotnych.

Żylaki – przyczyny powstawania

Na żylaki nóg najczęściej cierpią osoby, których rodzice lub dziadkowie również zmagali się z tą przypadłością. Z tego względu przyjmuje się, że schorzenie ma podłoże genetyczne. Natomiast bezpośrednią przyczyną są wady w budowie ścianek żylnych lub nieprawidłowa praca zastawek żylnych. Powodują one, że krew przepływa z układu głębokiego do powierzchownego, a nie odwrotnie. Taki stan sprawia, że żyły stają się rozszerzone, przez co ulegają odkształceniom i puchnięciu.

To jednak nie jedyne przyczyny występowania żylaków nóg, ponieważ mogą je powodować również inne czynniki, np. stojąca lub siedząca praca, podczas której następuje zaburzenie krążenia w nogach i osłabienie ścianek żył. Kolejną przyczyną może być nadmierne obciążenie nóg w wyniku nadwagi lub dźwigania ciężarów.

Żylaki nóg – objawy

W początkowej fazie żylaki nóg nie rzucają się w oczy. Warto natomiast zwrócić uwagę, czy na łydkach nie pojawiają się lekko wypukłe żyły o ciemniejszym kolorze niż pozostałe. Jeśli tak, to może świadczyć o pierwszym stadium powstawania przypadłości. Kolejnym objawem może być uczucie ciężkości nóg, które najczęściej pojawia się wieczorami. W nieco bardziej zaawansowanym stadium może pojawiać się ból łydek oraz obrzęki. Kolejnym objawem schorzenia mogą być skurcze łydek, pojawiające się w nocy. W zaawansowanym stadium, żylaki nóg są wyczuwalne w postaci grudek, a później można je zauważyć gołym okiem. Przyjmują postać opuchniętych i zdeformowanych żył, które szpecą wygląd nóg. Nieleczone mogą prowadzić do zapalenia żył i problemów z układem krążenia. Warto wiedzieć, że w miejscach żylaków powstają skrzepy krwi, które mogą prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

lekarz od żył

Żylaki nóg – do jakiego lekarza powinniśmy się zgłosić?

Leczenie żylaków to w niektórych przypadkach to bardzo długotrwały proces, dlatego też wszelkie zmiany skórne, czy tym bardziej widoczne niebieskie żyły na nogach, trzeba zgłaszać lekarzowi.

Pacjenci często bagatelizują przewlekły ból nóg, stosując domowe metody, które jedynie na chwilę łagodzą ból. Jeśli widzimy że żyły na naszych nogach się uwidaczniają, trzeba wybrać się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu. On zaleci dalsze etapy leczenia i skieruje nas do innego specjalisty.

Drugim krokiem w leczeniu, jest udanie się do osoby zajmującej się chorobami układu krwionośnego, możemy się udać do:

  • flebologa, który zajmuje się problemami z opuchlizną łydek i ociężałością nóg,
  • chirurga naczyniowego, to lekarz od żył, który zajmuje się udrażnianiem chorych naczyń, usuwa on również inne zmiany skórne. Poszerza naczynia krwionośne i redukuje ostre stany zapalne oraz przewlekłe choroby żylaków.
  • angiologa, to lekarz od nóg, który zajmuje się nie tylko profilaktyką chorób, ale głównie diagnostyką i leczeniem schorzeń naczyń limfatycznych i krwionośnych. To stosunkowo nowa dziedzina medyczna, dlatego nie jest aż tak znana, ale to nie znaczy, że nie jest skuteczna. Warto do angiologa wybrać się, jeśli zauważamy początki żylaków oraz gdy mamy objawy żylaków, takie jak skurcze, pieczenie nóg czy puchnięcie.

Dobór konkretnego specjalisty może wydawać się dość skomplikowaną czynnością, ale wcale tak nie jest. Warto dostosować go pod swoje indywidualne potrzeby i rodzaje schorzeń.

Żylaki kończyn dolnych – pytania podczas pierwszej wizyty u lekarza

Udając się do lekarza od nóg, warto przygotować listę zagadnień, które was nurtują. To dość rozległy temat dlatego też nie bójmy się zadawać pytań. Najczęściej pacjenci pytają o długość leczenia oraz cały proces. Kobiety boją się o to, że nawet po usunięciu żylaków na ich nogach pozostaną zmiany skórne. Widoczne żyły na nogach to zmora wielu kobiet, dla nich to często kwestia estetyczna, dlatego zależy im na konkretnym pozbyciu się wszelkich widocznych naocznie zmian skórnych. Czy zabieg udrażniania boli? To kolejne dość częste pytanie, na które również nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy przypadek jest inny. U niektórych pacjentów stan zapalny jest w zaawansowanym stadium i proces leczenia może potrwać dłużej. Tym samym jest bardziej bolesny, niż rutynowe czyszczenie żył w nogach.

Niewydolność żylna kończyn dolnych to powszechna choroba, z którą zmaga się co drugi Polak. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniego specjalisty i zdecydowanie się na leczenie.

Jak wygląda diagnostyka żylaków?

Diagnostyka żylaków może przebiegać w różny sposób. Na samym początku oczywiście lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, który pyta o ogólny stan zdrowia. Następnie dobiera odpowiednią metodę badawczą. Do najczęściej wybieranych zaliczamy:

  • USG żył, to badanie dokładnie pokazuje stan naszych naczyń krwionośnych, na USG widoczne są wszelkie zmiany w okolicach żył i co ważne całe badanie jest bezbolesne,
  • próba Trendelenburga, to badanie, dzięki któremu jesteśmy wstanie ocenić wydolność żył głębokich, pomaga w stwierdzeniu przewlekłej niewydolności żylnej,
  • próba Perthesa, diagnostyka polegająca na ocenie stanu żył i ich wydolności.

Każde z tych badań ma inne działanie, ale mimo to tak samo sprawdzi się w przypadku leczenia żylaków.

Jak leczyć żylaki?

Żylaki nóg leczone są za pomocą metod zachowawczych i w zaawansowanym stadium chirurgicznych. Dokładną metodę leczenia określa lekarz po ocenie stanu żylaków oraz stopnia zaawansowania przypadłości. Leczenie zachowawcze stosowane jest najczęściej, gdy żylaki nie stanowią zagrożenia dla życia. W takich przypadkach pacjenci stosują leki przeciwzakrzepowe i usprawniające krążenie, a także maści i środki, które łagodzą obrzęk i ból nóg. Niestety, ten rodzaj leczenia nie sprawi, że żylaki znikną, lecz znacznie łagodzi dolegliwości, które odczuwa pacjent.

Poza tym, znakomitym sposobem, który hamuje rozwój żylaków nóg oraz zapobiega ich rozwojowi jest noszenie specjalnych, uciskowych podkolanówek, które usprawniają krążenie i chronią żyły przed nadmiernym rozszerzaniem się.

Leczenie zabiegowe żylaków nóg polega na wstrzyknięciu do zdeformowanych miejsc odpowiedniego środka, co powoduje wzmocnienie ścianek żylnych i przywraca je w dużym stopniu do naturalnych kształtów. Dość popularną metodą jest laserowe leczenie, ale najczęściej potrzeba kilku zabiegów do osiągnięcia pełnego efektu.

Leczenie operacyjne nóg jest najbardziej drastyczną metodą, która stosowana jest w ostateczności. Najczęściej operacji poddawani są pacjenci, u których występują owrzodzenia, przewlekły ból oraz drętwienie dolnych partii nóg. Niestety, operacyjne usunięcie żylaków nie chroni przed powstawaniem nowych.

żylaki kończyn dolnych

Żylaki – leczenie zachowawcze

Objawowe leczenie żylaków nie eliminuje schorzenia, jedynie łagodzi objawy, stosowane jest przez osoby, które z różnych innych powodów zdrowotnych przykładowo nie mogą poddać się operacji usunięcia żylaków lub w przypadku kobiet w ciąży. Zachowawcze sposoby na żylaki polegają głównie na zmianie stylu życia, większej ilości ruchu oraz delikatnych ćwiczeniach fizycznych. Dodatkowo warto zmienić dietę na zdrowszą i lekkostrawną. Dobre efekty daje również kompresoterapia, czyli stopniowe uciskanie żylaków na nodze, pomocne przy tym są opaski uciskowe oraz bandaże.

Żylaki – leczenie farmakologiczne

Farmakologia w przypadku żylaków polega głównie na lekach zmniejszających napięcie i przepuszczalność ścian naczyń, co redukuje ilość obrzęków na nogach. Maści oraz inne suplementy łagodzą objawy i zmniejszają jedynie ból, dlatego warto je stosować w początkowych etapach leczenia, kiedy stadium nie jest aż tak zaawansowane. Szukajmy specyfików z naturalnym składem, dobre działanie dają leki z wyciągiem z kasztanowca.

Żylaki – leczenie chirurgiczne

Kiedy powinniśmy zdecydować się na chirurgiczne usuwanie żylaków? Warto na wstępie zaznaczyć, że ta metoda usuwa jedynie następstwa choroby, a nie jej źródło, dlatego też aż 30% przypadków stwierdza nawrót choroby po zabiegu. Mimo to czasem tego typu leczenie jest koniecznością, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nawracającym problemem żylaków, czy pojawiają się krwotoki w tych okolicach.

Po tego typu zabiegach najważniejszy jest proces rekonwalescencji. Aktywność fizyczna po operacji żylaków to rzecz, o której nie można zapomnieć. Ruch na świeżym powietrzu działa najlepiej na nasze zdrowie. Lekarz zaleci po operacji żylaków zmienić również dietę i codzienne przyzwyczajenia, to choroba, która często nawraca, dlatego też trzeba starać się działać zapobiegawczo.

Koszty leczenia żylaków

Leczenie żylaków na nogach nie należy do tanich, niestety często kolejki na zabiegi wykonywane przez państwo zbyt długie i pacjenci nie są w stanie tyle czekać. Większość jednak decyduje się na prywatne zabiegi, których ceny rozpoczynają się od 100 zł, a kończą się nawet na kilku tysiącach. Kwoty oczywiście są zależne od rodzaju zabiegu i stopnia zaawansowania choroby. Przepychanie żył wraz z konsultacją i zabiegiem to koszt od 2000 zł do 4000 zł, ceny są wysokie, dlatego tak ważne jest szybkie zgłoszenie się do specjalisty, jak tylko widzimy początki żylaków. Pękające żyły to oznaka, iż problem jest poważny i zabieg chirurgiczny może być konieczny.

Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na żylaki?

Z żylakami na nogach może mieć do czynienia każdy, dlatego jeśli chcemy zapobiec temu schorzeniu, warto dbać o siebie z pomocą kilku domowych, tanich sposobów:

  1. Ocet jabłkowy, ma działanie łagodzące, zmniejsza opuchliznę i poprawia krążenie. Możemy go pić z wodą dwa razy dziennie lub stosować zewnętrznie masując nasze nogi i miejsca z żylakami na stopach przykładowo.
  2. Oliwa z oliwek pobudza cyrkulację krwi, działa łagodząco w przypadku wybroczyn na nogach. Zmniejszając oliwę z oliwek z witaminą E powstanie olejek, którym możemy wykonywać codzienne masaże, które zmniejszą żylaki na łydkach.
  3. Czosnek to kolejny domowy lek, który działa na objawy żylaków, wystarczy dodawać do jedzenia czosnek w większych ilościach, lub robić sobie okłady z czosnku i oliwy z oliwek. Ten składnik działa łagodząco i przeciwzapalnie, dodatkowo usuwa toksyny z naczyń krwionośnych, które mogą być przyczyną żylaków.

Jak skutecznie pozbyć się żylaków? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale na pewno duże znaczenie będzie miała profilaktyka, jaką będziemy stosować. Dbanie o siebie i zmiana stylu życia to pierwsze kroki, jakie możemy podjąć.

Jak zapobiegać żylakom? – profilaktyka żylaków

Żylaki to powszechny problem wielu z nas, ale jest też kilka działań, które pomogą nam w leczeniu żylaków. I tu nasuwa się istotne pytanie, jak wzmocnić nasze żyły i naczynia krwionośne?

Wszystko zaczyna się od naszego stylu życia, czyli codziennych przyzwyczajeń, które mogą doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia. Jeśli mamy predyspozycję do powstania żylaków warto zwiększyć aktywność fizyczną, odpoczywać z uniesionymi nogami, aby pobudzić krążenie krwi. Dodatkowo kupowanie podkolanówek uciskowych, u kobiet może dać pozytywne efekty. Warto również zrezygnować z obcisłych ubrań i obcasów, które powodują zbędne napięcie w okolicach naszych nóg. Profilaktyka to bardzo istotny, ale też często pomijany krok w leczeniu tego schorzenia, dlatego nie można o tym zapominać.

Co druga osoba na świecie zmaga się z żyłkami, pacjenci często pytają swoich lekarzy jak skutecznie pozbyć się żylaków, by problem nie nawracał? Niestety choroby układu krwionośnego są na tyle specyficzne, że problem mimo operacji może nawrócić. Warto mieć to na uwadze i dbać o swoje zdrowie oraz chodzić regularnie na badania.

Podobne artykuły