Metody antykoncepcji możemy podzielić na 4 rodzaje: mechaniczne, hormonalne, chemiczne i naturalne. Każda z tych metod może być skuteczna pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Seks jest przyjemnością i naturalną potrzebą, która powinna być zaspokojona, jednak, aby było miło i bezpiecznie należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, które uchronią przed niespodzianką.
Metody takie jak stosunek przerywany już dawno przestały być stosowane, ponieważ często zdarzało się, że partner przez nieuwagę skończył w środku. Poza tym, podczas erekcji również może dojść do zapłodnienia. Jakie metody antykoncepcji wybrać, aby w pełni rozkoszować się seksem?
Metody antykoncepcji – mechaniczne zabezpieczenia
Spis treści:
Mechaniczne metody antykoncepcji polegają na stosowaniu bariery, która zapobiega przedostaniu się plemników do komórki jajowej. Do tego celu służą powszechnie znane prezerwatywy. Mogą być stosowane na penisa (wersja dla mężczyzn) kapturki dopochwowe i błony pochwowe oraz wkładka domaciczna (wersje dla pań).
Podczas stosowanie tego rodzaju antykoncepcji warto zadbać o odpowiednie nawilżenie pochwy, aby zapewniać prawidłowy poślizg. Kobiety cierpiące na suchość pochwy powinny stosować lubrykant w celu zwiększenia poślizgu i tym samym zapobiegnięciu podrażnień. Warto mieć na uwadze fakt, że im większe tarcie penisa o ścianki pochwy podczas stosunku, tym większe ryzyko pęknięcia prezerwatywy.
Metody antykoncepcji – hormonalne zabezpieczenia
Hormonalne metody antykoncepcji różnią się dawkami oraz sposobami przyjmowania środków hormonalnych. Wybór jest dość spory, dlatego warto dokładnie zastanowić się, który rodzaj zabezpieczenia wybrać. Do obecnie dostępnych należą: tabletka hormonalna dwu lub jednoskładnikowa, zastrzyk antykoncepcyjny, chip antykoncepcyjny, pigułka tzw. ,,po”, implant antykoncepcyjny i plastry antykoncepcyjne. Zadaniem każdej z tych metod jest wywołanie stanu w gospodarce hormonalnej kobiety przypominającym menopauzę i tym samym niepłodność.
Metody antykoncepcji – chemiczne
Chemiczne metody antykoncepcji zawierają składniki plemnikobójcze oraz zagęszczają śluz, przez co utrudniają przedostanie się plemników do komórki jajowej i tym samym zajście w ciążę. Dużą zaletą tego rodzaju zabezpieczeń jest łatwość użycia, jednak należy pamiętać, że niektóre z nich mogą zawierać składniki powodujące uczulenie i tym samym podrażnienie pochwy.
W przypadku pojawienia się pierwszych oznak, warto sięgnąć po inny rodzaj antykoncepcji. Do najczęściej stosowanych chemicznych metod antykoncepcji należą: żele plemnikobójcze, pianki antykoncepcyjne, pianki antykoncepcyjne, kremy plemnikobójcze, globulki antykoncepcyjne oraz gąbki dopochwowe.
Metody antykoncepcji – wyłącznie naturalne
Naturalne metody antykoncepcji mają tę zaletę, że nie ingerują w gospodarkę hormonalną kobiety, w związku z czym są bezpieczne dla zdrowia. Kolejną zaletą jest to, że są darmowe. To jednak najbardziej ryzykowne sposoby zabezpieczenia, ponieważ kobieta musi ściśle obserwować swoje ciało i parametry, t.j.: temperatura, ilość śluzu, a także intensywność bólu owulacyjnego.
Nie daje to jednak pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia. Jednak wiele kobiet decyduje się na ten rodzaj antykoncepcji m.in. z uwagi na przekonania religijne. Do najczęściej stosowanych metod z tej kategorii należą: kalendarzyk małżeński, metoda objawowo-termiczna, metoda obserwacji śluzu szyjkowego i komputery cyklu.
Metody antykoncepcji – najbardziej drastyczna
Do najbardziej drastycznych metod antykoncepcji dające 100% gwarancji uniknięcia ciąży jest sterylizacja. Zabieg polega na podwiązaniu jajowodów u kobiet lub nasieniowodów. Można go wykonać podczas jednej wizyty w ambulatorium. Wiele osób jednak boi się skalpela i dlatego wybiera jedne z powyższych metod antykoncepcji.
Obecnie medycyna rozwija się w tak szybkim tempie, że na pewno w ciągu najbliższego czasu pojawią się nowe, skuteczniejsze metody antykoncepcji, dlatego warto je obserwować, bo to pozwoli wybrać odpowiednie dla siebie.