portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Maseczki antywirusowe

Maseczki antywirusowe – które naprawdę chronią?

Maseczki antywirusowe również o działaniu antybakteryjnym często są używane przez lekarzy podczas zabiegów i pacjentów. Zapobiegają przedostaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych do organizmu zdrowych osób drogą kropelkową podczas kontaktu z chorymi. Maski medyczne nosi wiele osób w okresie zwiększonej zaraźliwości wirusami (np. grypy lub koronawirusem) lub bakteriami. Jakie maseczki naprawdę zabezpieczają przed zakażeniem?

Maseczki antywirusowe i antybakteryjne – rodzaje

Maseczki antywirusowe są wykonane z różnego rodzaju materiałów. W zależności od modelu, niektóre posiadają specjalne filtry, które zabezpieczają przed wdychaniem mikrocząsteczek wirusów lub bakterii. Kluczową rolę odgrywa współczynnik filtracji oznaczany symbolem BFE. Współczynnik ten wyznacza europejska norma EN 14683, wg. której maski chirurgiczne dzielą się na kilka typów: Typ I, Typ IR, Typ II, Typ IIR.

Chirurdzy najczęściej używają maseczek typu II, które są wykonane z potrójnej warstwy włókniny polipropylenowej. Ich stopień filtracji wynosi minimum 98%, dlatego skutecznie zatrzymują mikrocząsteczki wirusów i bakterii oraz pozwalają swobodnie oddychać.

Maseczki antywirusowe typu II

Jednorazowe maseczki antywirusowe wykonane są z 3 warstw włókniny polipropylenowej. To sprawia, że skutecznie chronią przed przedostaniem się do dróg oddechowych chorobotwórczych drobnoustrojów drogą kropelkową. Wykonane są zgodnie z normą EN 14683,  która świadczy o ich wysokiej skuteczności. W celu ochrony przed wirusami i bakteriami, każda maska ochronna powinna spełniać kryteria określone dla masek typu II, stosowanych przez chirurgów podczas operacji. Natomiast maski przeciwpyłowe nie chronią dróg oddechowych przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Zapobiegają jedynie wdychaniu pyłków, których średnica cząsteczek jest o wiele większa niż wirusów lub bakterii.

Maseczka antywirusowa wiązana na troki pozwala dopasować siłę wiązania i doskonale przylega do twarzy. Trzeba pamiętać, że między maską a twarzą nie może występować luka, przez którą do układu oddechowego łatwo przedostają się bakterie i wirusy. Maska przeciwbakteryjna wiązana na gumkę jest wygodna w zakładaniu. Każdy typ posiada specjalną harmonijkę w górnej części, która sprawia, że maski doskonale przylegają do twarzy i nosa, jednocześnie zapewniając swobodne oddychanie.

Maseczki antywirusowe i przeciwbakteryjne skutecznie chronią, jeśli są stosowane przez określony czas oraz jednorazowo. Trzeba pamiętać, że oprócz maski, w profilaktyce antywirusowej kluczową rolę pełni higiena. Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania, trzeba często i dokładnie myć ręce mydłem pod ciepłą wodą. Ważna jest dezynfekcja dłoni za pomocą środka z zawartością min. 60% alkoholu, ponieważ przy takim stężeniu wirusy giną. Trzeba też unikać dotykania dłońmi ust, nosa oraz oczu, aby nie doszło do zakażenia.

Maseczki antywirusowe i antybakteryjne FFP3 wielokrotnego użytku

Istnieją również maseczki antywirusowe przeznaczone do wielokrotnego użytku. Jednak, żeby zapewniały ochronę przed mikrocząsteczkami chorobotwórczymi, powinny posiadać filtr klasy N99, który zatrzymuje 99% wirusów i bakterii. Jednak są droższe niż pozostałe modele oraz trzeba wymieniać w nich specjalny filtr.

Maseczki antywirusowe i antybakteryjne – na co uważać?

Maseczka antywirusowa chroni przed zakażeniem pod warunkiem przestrzegania kilku zasad:

  1. Trzeba ją założyć w taki sposób, aby szczelnie dolegała do twarzy. Jeżeli powstanie luka, to chorobotwórcze drobnoustroje dostaną się do dróg oddechowych.
  2. Wraz z upływem czasu, w którym noszona jest maseczka, zmniejsza się jej zdolność do zatrzymywania cząsteczek wirusów i bakterii. Z tego względu, żeby zapewnić sobie maksymalną ochronę, należy zmieniać ją co kilkanaście minut. Noszenie takiej maski przez cały dzień, nie zapewnia ochrony, a nawet może sprzyjać infekcji wskutek gromadzenia się na niej bakterii i wirusów.

Maseczki antywirusowe zapobiegają zakażeniu, jeżeli są wykonane z odpowiednich materiałów filtrujących drobnoustroje. Ważne jest też częste wymienianie jednorazowych maseczek lub filtrów w modelach wielokrotnego użytku.

Podobne artykuły