Świerzb to choroba skóry, która spowodowana jest zarażeniem świerzbowcem ludzkim. Pasożyt ten tworzy kanaliki w warstwie skóry człowieka i tym samym powoduje zakażenie. Często można usłyszeć błędne przekonanie, że przypadłość występuje u osób, które nie dbają o czystość i higienę intymną. Okazuje się jednak, że cierpi na nią coraz więcej osób, dla których czystość jest priorytetem. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie świerzbu?
WARTO POSŁUCHAĆ: włącz wersję audio i poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia świerzbu:
Świerzb – przyczyny
Spis treści:
Świerzb jest skutkiem zarażenia świerzbowcem ludzkim, który powoduje stan zapalny skóry. Pasożyt może przedostać się do organizmu zdrowej osoby m.in. przez używanie tych samych ręczników lub szlafroku, co osoba zakażona. Do zarażenia często dochodzi również podczas stosunku seksualnego, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na świerzb i próbuje leczyć podrażnienia skórne na własną rękę, zarażając przy tym domowników.
Podczas stosunku seksualnego dochodzi do bezpośredniego kontaktu, w wyniku czego pasożyt przedostaje się do skóry zdrowej osoby i zaczyna tworzyć w niej kanaliki. Następnie miejscach tych, samica znosi jaja i po pewnym czasie dochodzi do wylęgu larw. Te z kolei tworzą nowe kanaliki i w ten sposób rozprzestrzeniają się w skórze całego ciała. Kanaliki są niezauważalne gołym okiem, przez co wiele osób próbuje leczyć zmiany skórne za pomocą tradycyjnych środków, np. na wysypkę lub trądzik.
Takie leczenie świerzbu nie przynosi żadnych efektów, a na dodatek może spowodować jeszcze bardziej dokuczliwe objawy.
Świerzb – objawy
Świerzb to pasożyt, który bytuje w ludzkiej skórze i tym samym powoduje w niej drobne uszkodzenia. Dlatego u osób zarażonych najczęściej pojawiają się:
- zaczerwienienie skóry w miejscach zarażonych
- świąd i pieczenie, które z czasem stają się coraz bardziej dokuczliwe
- liczne krostki o wyglądzie małych pęcherzyków, które zmieniają się w strupki
Objawy świerzbu szybko się nasilają z uwagi na łatwe rozmnażanie się pasożyta w kanalikach podskórnych. Dlatego w przypadku wystąpienia którejkolwiek z oznak zarażenia, należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby larwy nie rozprzestrzeniły się w skórze całego ciała. Do zakażenia świerzbem może dojść już u noworodków, co niesie za sobą groźne powikłania. W takim przypadku trzeba natychmiast rozpocząć leczenie, aby nie doszło do trwałych uszkodzeń w organizmie dziecka.
Świerzb – leczenie
Świerzb to podstępna przypadłość, ponieważ wiele osób uważa, że cierpi na uczulenie, przez co podejmuje leczenie na własną rękę. Jednak w tym przypadku stosowanie maści zwalczających krostki nie wystarczy, ponieważ podrażnienia skórne to tylko objawy, a nie przyczyna, którą jest pasożyt. Dlatego właściwe leczenie najczęściej polega na stosowaniu specjalnych preparatów, które należy nakładać na skórę kilka razy dziennie. Poza tym, pacjenci przyjmują wapń, który łagodzi świąd i pieczenie. Do najczęściej stosowanych preparatów na świerzb należą:
- krem z krotamitonem
- benzoesan benzylu z formie balsamu
- maść z siarką
Samo leczenie farmaceutyczne to jednak nie wszystko, ponieważ po kuracji należy porządnie oczyścić całe mieszkanie, aby zlikwidować jajeczka. W tym celu pościel, ręczniki, bieliznę i szlafroki warto wyprać w wodzie o temperaturze min. 60 stopni Celsjusza. Osoba zarażona powinna korzystać z osobnych ręczników i rzeczy osobistych, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia domowników. Jeśli to możliwe, to należy wyprać ubrania w wysokiej temperaturze lub odstawić je na 70 godzin w workach foliowych, gdyż po tym czasie pasożyt ginie.
Nieleczony świerzb może spowodować stan zapalny skóry na całym ciele i tym samym pozostawić blizny. Dlatego po rozpoznaniu objawów należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.