portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

stopnie odmrożeń

Odmrożenia – stopnie, rodzaje, rozpoznanie, pierwsza pomoc

Odmrożenia to zmiany w strukturze skóry wywołane działaniem niskiej temperatury, która upośledza krążenie krwi i tym samym prowadzi do przejściowych zmian lub martwicy komórek. Im dłużej działająca i niższa temperatura, tym cięższy stopień odmrożeń. Odmrożeniom najczęściej ulegają stopy, dłonie, nos, uszy i policzki. W najcięższym stopniu może dojść do amputacji kończyny. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie?

Odmrożenia – objawy

Objawy odmrożenia różnią się w zależności od jego stopnia. Im cięższy, tym bardziej odczuwalne, a nawet pojawia się ryzyko martwicy tkanek. Dlatego warto nauczyć się właściwie je rozpoznawać, aby zapobiec przykrym następstwom. Rozróżniamy 4 stopnie odmrożeń:

Pierwszy stopień – najczęściej ma charakter przejściowy, ponieważ zmiany w formie zaczerwienienia lub delikatnych sińców w miejscach odmrożonych zanikają po zaprzestaniu działania niskiej temperatury. Może pojawić się pieczenie,  świąd lub lekki ból. Na ogół u zdrowych osób nie powoduje powikłań i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Drugi stopień – charakteryzuje się występowaniem drobnych pęcherzyków z płynem surowiczym w miejscu odmrożeń. Skóra swędzi i piecze, a drapanie powoduje tylko dodatkowe podrażnienia. Ten stopień również nie należy do niebezpiecznych, ale należy podjąć odpowiednie kroki, aby przywrócić skórze zdrowy wygląd.

Trzeci stopień odmrożeń – stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, ponieważ odmrożone tkanki ulegają obumarciu. W początkowej fazie charakteryzuje się obrzękiem i bólem w miejscu odmrożenia, a wraz z obumieraniem tkanek chory traci czucie. W przypadku trzeciego stopnia należy jak najszybciej podjąć leczenie, ponieważ martwica tkanek skórnych  może również objąć tkankę mięśniową i spowodować upośledzenie ruchowe.

Czwarty stopień odmrożeń – najbardziej niebezpieczny, ponieważ martwicy ulegają głębokie tkanki, które w konsekwencji mogą po prostu odpaść. Chorzy najczęściej odczuwają przy tym dreszcze spowodowane wysoką gorączką. Kolejnymi objawami odmrożenia tego stopnia często są wymioty wskutek zakażenia organizmu martwicą.

Odmrożenia – pierwsza pomoc

Odmrożenia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet dla życia, dlatego nie wolno ich w żadnym stopniu lekceważyć. Nawet niewielkie zmiany skórne spowodowane przebywaniem na mrozie powinny być odpowiednio opatrzone, aby nie doszło do uszkodzenia skóry. Do poważnych odmrożeń najczęściej dochodzi w zimie po imprezach z alkoholem, który w niskiej temperaturze powoduje złudne odczuwanie ciepła i senność. Przez to wiele osób mimowolnie zasypia na mrozie i tym samym odmraża sobie kończyny, uszy lub nos. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować w tego typu sytuacjach.

Jak wygląda pierwsza pomoc przy odmrożeniach?

Osobę z podejrzeniem odmrożeń należy przenieść do ciepłego pomieszczenia, a miejsca odmrożone nakryć kocem. Trzeba pamiętać, że pomieszczenie powinno być ciepłe, ale nie powinna w nim panować upalna temperatura, aby nie doszło do szoku termicznego. Następnie należy zadzwonić po pogotowie ratunkowe pod numerem 999 i pozostać przy poszkodowanym do przyjazdu karetki.

W przypadku odmrożeń palców lub kończyn należy je zanurzyć w letniej wodzie o początkowej temperaturze 25 stopni Celsjusza. Z czasem można dolać cieplejszej wody, ale jej maksymalna temperatura powinna wynosić 36 stopni Celsjusza.

Kolejny krok to podanie choremu ciepłego, ale nie gorącego napoju. Nie wolno podawać napojów z zawartością alkoholu, ponieważ to może zaostrzyć objawy odmrożenia.

Warto pamiętać, że nie wolno mocno rozcierać miejsc odmrożonych w celu usprawnienia krążenia, bo to może spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry.

Ważne: odmrożenia trzeciego i czwartego stopnia stanowią zagrożenia dla życia, dlatego ważna jest szybka pomoc specjalistyczna. 

Podobne artykuły