Czyrak to punktowe zapalenie skóry, które w początkowej fazie przyjmuje postać niewielkiego rumienia z guzkiem w środku. Z czasem jednak zaczyna się powiększać i dojrzewać, co można zauważyć w postaci jasnego ropnia. Guzek może powodować swędzenie lub ból w okolicy miejsca chorobowo zmienionego. Najczęściej czyraki pojawiają się na pośladkach, udach, pod pachami, na plecach, w nosie lub uchu. Jak leczyć czyrak?
Czyrak – przyczyny
Przyczyną występowania czyraka jest zakażenie gronkowcem. Przypadłość ma skłonność do powracania, a także łatwo przedostaje się na osoby z najbliższego otoczenia, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby leczenie doprowadzić do końca. Gronkowiec może przedostać się do organizmu zdrowej osoby przez dotykanie rzeczy skażonych, np. ręczników, pościeli, itd.
Warto dodać, że w jednym miejscu na skórze ciała może pojawić się kilka czyraków, wtedy mówimy o czyraczności, która może nieść za sobą poważne powikłania, np. blizny na skórze lub zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.
Czyrak – objawy
Na początku warto wiedzieć, że czyraki mają charakter powracający u osób z osłabionym układem odpornościowym, cukrzycą lub zaburzeniami metabolizmu. W początkowej fazie czyrak ma postać niewielkiej zaczerwienionej grudki, która przypomina zapalenie mieszka włosowego. Jednak po kilku dniach zaczyna się powiększać, a podczas ucisku pojawia się silny, punktowy ból. Z czasem grudka przekształca się w ropień, który dojrzewa i pęka. Warto jednak zastosować odpowiednie sposoby, aby ropa została do końca usunięta, ponieważ może dojść do ponownego odrodzenia się czyraka.
Warto pamiętać, że szczególnie niebezpieczne są czyraki w nosie i uszach, które mogą spowodować zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, a w konsekwencji uszkodzenie mózgu. Dlatego należy zachować wszelkie środki ostrożności i pod żadnym pozorem nie wolno samemu wyciskać ropnia, nawet jeśli jest już dojrzały. Może to zrobić jedynie lekarz lub osoba z personelu medycznego posiadająca doświadczenie.
Czyrak – skuteczne leczenie
Leczenie czyraka najczęściej polega na przyjmowaniu leków zwalczających gronkowce. Dlatego należy jak najwcześniej udać się do dermatologa, aby nie dopuścić do rozmnażania się gronkowca w krwiobiegu. Poza tym, na grudkę należy przykładać maść ichtiolową, która przyspiesza dojrzewanie i pozwala na lepsze oczyszczenie z ropnej wydzieliny.
Nie należy wyciskać ropnego czopu, ponieważ jeśli nie będzie odpowiednio dojrzały to ropna substancja zacznie dostawać się z powrotem do krwiobiegu i spowoduje jeszcze większe zakażenie organizmu gronkowcem. Dlatego czyraka warto posmarować maścią i założyć opatrunek. Maść należy nakładać kilka razy po pęknięciu, aby wydzielina w całości wydostała się z grudki. W przypadku dużych czyraków, które wywołują wymioty i gorączkę, chirurg najczęściej dokonuje nacięcia i usuwa wydzielinę ropną, dzięki czemu pacjent odczuwa szybką ulgę. Dalsze leczenie polega na dezynfekowaniu miejsca zmian.
Czyrak mnogi – leczenie
Czyrak mnogi inaczej czyraczność jest o wiele bardziej niebezpieczny od pojedyncznego, ponieważ może spowodować stan zapalny całego organizmu z uwagi na ogniska zapalne rozsiane po całym ciele. Leczenie najczęściej polega na stosowaniu antybiotyków w formie zastrzyków zwalczających gronkowca.
To niebezpieczna przypadłość, ponieważ stan zapalny może także objąć mózg i tym samym spowodować jego uszkodzenie, co w przyszłości może objawiać się padaczką lub porażeniem. Dlatego nie wolno lekceważyć nawet pojedynczego czyraka, który może z czasem przekształcić się w czyraczność. Warto pamiętać, że osoby ze skłonnością do czyraków powinny unikać alkoholu, ostrych przypraw, a także przemarznięcia w okresie zimowym.
Treści zawarte w serwisie zdrowiewformie.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie zdrowiewformie.pl.
Foto: własne