portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

nadpotliwość

Nadpotliwość – przyczny i skuteczne sposoby

Nadpotliwość to przypadłość, która powoduje zbyt obfite wydzielanie potu. To z kolei może stwarzać wiele krępujących sytuacji i utrudniać życie. Osoby cierpiące na tę dolegliwość często są posądzane o brak higieny. W praktyce natomiast sprawa wygląda inaczej. Sprawdź, jakie sposoby działają na nadpotliwość?

Nadpotliwość – odpowiednie mydło i dezodorant

Nadpotliwość sprawia, że zalegający pot zaczyna cuchnąć, ponieważ rozkładowi ulegają bakterie na skórze. Dla wielu osób jest to udręka, dlatego z pomocą przychodzi mydło i dezodorant, który powinien być odpowiednio dobrany. Dodatkowo włosy pod pachami powodują nasilenie brzydkiego zapachu oraz utrudniają utrzymanie właściwej higieny w tych miejscach. Dlatego osoby zmagające się z nadpotliwością powinny ogolić owłosienie pod pachami. Miejsca te warto przemywać nawet kilka razy dziennie w lecie, mydłem i wodą. Najlepiej używać zwykłego mydła, które nie zawiera dużej ilości substancji zapachowych, aby nie podrażniać skóry.

Warto użyć skutecznego antyperspirantu, który zawiera składniki zwalczające bakterie odpowiedzialne za cuchnący zapach potu. Obecnie dostępne są bezwonne antyperspiranty w kulce o naturalnym składzie. Dzięki temu nie powodują reakcji alergicznych skóry. Warto wiedzieć, że dezodoranty, ani antyperspiranty nie zmniejszają wydzielania potu, lecz likwidują jego nieprzyjemną woń. Skórę pod pachami należy dokładnie myć na noc, aby mogła swobodnie ,,oddychać” i tym samym zwiększyć wchłanianie antyperspirantu.

Nadpotliwość – specjalne maści

W przypadku nadpotliwości warto skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę. Warto wiedzieć, że przyczynami nadmiernego wydzielania potu mogą być zaburzenia autoimmunologiczne lub inne choroby. Natomiast do najczęściej stosowanych sposobów należą maści antybakteryjne, przeciwgrzybicze lub z zawartością antybiotyków. Jeżeli pomimo stosowania metod zewnętrznych nadpotliwość występuje nadal, to najczęściej przeprowadzane są odpowiednie zabiegi. Jednym z nich jest jonoforeza, która zmniejsza potliwość dłoni i stóp.

Zdarza się, że u niektórych pacjentów nie pomagają żadne sposoby na nadpotliwość. Wówczas jedynym sposobem jest usunięcie gruczołów potowych podczas operacji. Lżejszą metodą zabiegu jest łyżeczkowanie tkanki podskórnej, ale może spowodować powstanie blizn. Jednak w niewidocznych miejscach dla wielu pacjentów nie mają one znaczenia.

Nadpotliwość a ubrania

W przypadku nadpotliwości należy wybierać ubrania, które pozwalają skórze oddychać. Należy unikać materiałów syntetycznych oraz takich, które trudno przepuszczają powietrze. Najlepszym rozwiązaniem jest odzież wykonana z naturalnych tkanin, np. bawełniana. Ostatnio na rynku pojawiło się nowe rozwiązanie dla osób zmagających się z nadpotliwością w postaci specjalnych wkładek, które wchłaniają pot. Można je przyczepić do ubrania w określonych miejscach, a potem wyrzucić.

Nadpotliwość to zaburzenie pracy gruczołów potowych, które może wynikać z ukrytych chorób. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę. Warto wiedzieć, że tabletki na zatrzymanie wody w organizmie mogą spowodować nadciśnienie tętnicze. Dlatego należy uważać z ich stosowaniem, a najlepiej skonsultować taką terapię ze specjalistą.

Podobne artykuły