portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

szałwia przeciwwskazania

Szałwia lekarska – właściwości, przeciwwskazania i zastosowanie

Szałwia lekarska od najdawniejszych czasów uznawana była za wartościowe zioło ze względu na właściwości zdrowotne. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, przez co jest stosowana jako składnik preparatów m.in. na ból gardła lub w formie przyprawy. Ostatnimi czasy odkryto, że zioło to może wspomagać leczenie chorób neurodegradacyjnych. Jakie jeszcze właściwości lecznicze posiada szałwia oraz jakie są przeciwwskazania w stosowaniu?

Szałwia lekarska – właściwości zdrowotne

Szałwia lekarska posiada bogaty skład, dzięki czemu stosowana jest w leczeniu wielu dolegliwości. Znajdziemy w niej witaminę A, z grupy B oraz C. A także cenne minerały: wapń, potas, magnez, cynk, sód i żelazo. Kolejnymi składnikami szałwii lekarskiej są:

  • olejek eteryczny, który działa odkażająco i grzybobójczo
  • garbniki o właściwościach ściągających i przeciwzapalnych
  • flawonoidy, czyli barwniki roślinne
  • karnozol, który działa przeciwutleniająco i antybakteryjnie

To najważniejsze składniki o działaniu zdrowotnym i leczniczym. Dzięki cennym składnikom szałwia znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych w postaci okładów, płukanek, naparu lub jako składnik produktów leczniczych. Warto docenić jej działanie w kuchni, ponieważ dodawana do posiłków usprawnia proces trawienia, dzięki czemu zapobiega wzdęciom i problemom żołądkowym.

Szałwia lekarska na bóle brzucha podczas miesiączki

Szałwia lekarska może być stosowana podczas bolesnych miesiączek. Zawarte w niej żelazo, garbniki, fitoestrogeny i olejek eteryczny działają rozkurczowo i likwidują stany zapalne. Dzięki temu uwalniają od bólu miesiączkowego i zmniejszają obfite krwawienia. Dlatego kobiety, które zmagają się z takimi dolegliwościami, mogą pić herbatę z szałwii lekarskiej – jeżeli nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne.

Szałwia lekarska na problemy podczas menopauzy

Menopauza to ciężki okres w życiu kobiety, ponieważ w organizmie powstają zaburzenia produkcji niektórych hormonów. To może powodować pogorszenie zdrowia fizycznego i psychicznego. Okazuje się jednak, że szałwia lekarska łagodzi objawy menopauzy. Reguluje ilość wydzielanego potu w nocy lub podczas niewielkiego wysiłku fizycznego. Nadmierne pocenie się to przekleństwo wielu kobiet w okresie przekwitania. Poza tym, roślina ta zmniejsza uderzenia gorąca oraz łagodzi wahania nastrojów. Dzięki temu objawy menopauzy stają się mniej odczuwalne.

Szałwia lekarska na zapalenie piersi

Szałwia lekarska ze względu na właściwości przeciwzapalne może być stosowana na zapalenie piersi występujące u matek, które borykają się z nadmierną produkcją mleka. W związku z tym w piersi powstaje stan zapalny. Zapalenie może pojawić się też po zakończeniu okresu karmienia piersią, zanim organizm przestanie produkować pokarm. Dlatego mamy, mogą złagodzić stan zapalny za pomocą herbatki z szałwii lekarskiej. W tym celu należy pić 1 – 2 filiżanek naparu, najlepiej rano i wieczorem.

Szałwia lekarska na problemy skórne

Szałwia lekarska znakomicie pomaga pozbyć się problemów skórnych (trądziku, łuszczycy lub grzybicy). Związki mineralne zawarte w jej składzie hamują proces powstawania zmarszczek oraz poprawiają wygląd cery. Natomiast olejek eteryczny i flawonoidy likwidują stany zapalne skóry i wspomagają regenerację naskórka. Dzięki temu cera staje się jędrniejsza i gładsza. Ze względu na pozytywny wpływ szałwii na zmiany chorobowe skóry oraz na opóźnianie powstawania zmarszczek, znajdziemy ją w składzie wielu kosmetyków pielęgnacyjnych i leczniczych.

Szałwia lekarska na problemy żołądkowe

Warto dołączyć szałwię lekarską do zestawu przypraw w kuchni. Zawarte w niej garbniki i związki żywicowe usprawniają proces trawienia. Z tego względu drobno zmielone liście dodane do ciężkostrawnych posiłków usprawnią trawienie i zapobiegną przykrym dolegliwościom, t.j. zgaga lub wzdęcia. Osoby, które często zmagają się z problemami trawiennymi, mogą po posiłku wypić filiżankę naparu z szałwii, która pobudzi wydzielanie soków żołądkowych i usprawni trawienie. Warto dodać, że napar zapobiega nadmiernej fermentacji pożywienia, dlatego możemy go pić po obfitej uczcie, np. w okresie świąt, gdy stoły uginają się od różnego rodzaju potraw i smakołyków.

Szałwia lekarska na zmniejszenie na nadmierne pocenie się

Właściwości szałwii lekarskiej docenią osoby, które mają problem z nadmiernym poceniem stóp. W celu pozbycia się dolegliwości należy moczyć stopy w naparze, który zmniejsza ilość wydzielanego potu oraz likwiduje nieprzyjemny zapach. Natomiast picie naparu ogranicza nadmierną potliwość wywołaną chorobami, t.j. nadczynność tarczycy oraz likwiduje nieprzyjemny zapach potu. Jest to możliwe dzięki zawartym w składzie substancjom antybakteryjnym i garbnikom.

Szałwia lekarska na stany zapalne i pleśniawki

Napar z szałwii znakomicie działa na stany zapalne jamy ustnej, np. pleśniawki, afty lub stany zapalne dziąseł. Zawarte w tej roślinie taniny, olejek eteryczny i karnozol działają bakteriobójczo i grzybobójczo oraz wykazują działanie ściągające. Dzięki temu szybko zwalczają stany zapalne jamy ustnej i gardła. W tym celu warto stosować płukanki z naparu szałwii 2 – 3 razy dziennie. Natomiast jego picie wspomaga wydalanie wydzieliny przy zapaleniu oskrzeli. W związku z tym, że szałwia lekarska posiada silne właściwości wykrztuśne, przez co nie należy pić naparu przed zaśnięciem, aby kaszel w nocy nie nasilił się.

Uwaga: naparu z szałwii lekarskiej nie powinny pić osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe, ponieważ zioło to może osłabiać ich działanie. Poza tym, matki karmiące piersią również powinny zrezygnować ze stosowania tej rośliny, ponieważ zmniejsza produkcję mleka. W przypadku przyjmowania leków, warto zapytać farmaceutę lub lekarza, czy picie naparu nie zmniejszy ich działania.

Podobne artykuły