portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

zielona herbata

Jak zielona herbata wpływa na zdrowie i odchudzanie?

Zielona herbata pochodzi z Chin i obecnie cieszy się dużą popularnością. Często nazywana jest ,,naturalnym spalaczem tłuszczu” ze względu na niesamowite właściwości odchudzające, z tego względu znajduje się w składzie wielu suplementów diety. Poznaj właściwości zielonej herbaty i jej wpływ na odchudzanie.

Wpływ zielonej herbaty na odchudzanie

Zielona herbata to suszone liście krzewu o nazwie  Camellia sinensis, które poddawane są przetwarzaniu tylko w minimalnym stopniu, dzięki czemu zachowuje ona swoje właściwości prozdrowotne i odchudzające. W jej składzie znajdują się katechiny i teina, które niesamowicie mocno podkręcają termogenezę, czyli proces wytwarzania ciepła przez organizm, do którego wykorzystywana jest energia pochodząca z komórek tłuszczowych. To sprawia, że zielona herbata niesamowicie mocno działa na odchudzanie.

Do jej głównych zalet należy przyspieszenie spalania komórek tłuszczowych oraz zapobieganie powstawaniu nowych. Poza tym, zielona herbata może osłabiać działanie katecholo-O-metylotransferazy, czyli enzymu, który powoduje rozpad substancji w mózgu odpowiedzialnych za nadmierny apetyt. Dzięki temu może powodować zmniejszenie łaknienia u osób ze skłonnością do objadania się.

Zielona herbata nie tylko na odchudzanie

Zielona herbata nie tylko wpływa na odchudzanie, lecz także na zdrowie. W jej składzie znajdują się antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki powodujące powstawanie zmarszczek lub choroby układu krążenia. Dlatego picie 3 filiżanek dziennie nie tylko zapobiega chorobom, ale korzystnie wpływa na cerę.

Wypicie filiżanki zielonej herbaty 30 minut przed posiłkiem sprawia, że organizm wchłania mniej tłuszczu podczas procesu trawienia, dzięki czemu nie dochodzi do jego kumulacji w postaci fałdek.

Ile filiżanek zielonej herbaty powinnaś pić na odchudzanie?

Kobiety, które chcą uzyskać szczupłą sylwetkę, często zaczynają pić kilka, a nawet kilkanaście filiżanek dziennie. Jeśli Ty również chcesz stosować zieloną herbatę na odchudzanie to nie przesadzaj z jej ilością. Zapewne znasz przysłowie, że co za dużo to niezdrowo i podobnie jest z zieloną herbatą. Ilość powyżej 3 filiżanek dziennie może powodować wzrost ciśnienia ze względu na teinę, która działa podobnie do kofeiny.

Kolejnym objawem mogą być zawroty głowy i wymioty. Dlatego bezpieczna ilość zielonej herbaty, która znakomicie działa na odchudzanie to 3 filiżanki dziennie, które warto pić 30 minut przed posiłkami, np. obiadem, podwieczorkiem i kolacją. Jedną porcję zielonej herbaty można zaparzyć maksymalnie 3 razy, ponieważ po trzecim parzeniu traci swoje właściwości odchudzające i prozdrowotne.

Podobne artykuły