Wysokie ciśnienie w oku jest niebezpieczną przypadłością dla wzroku. To stan, w którym ciśnienie w gałce ocznej przekracza 21 mmHg. Poza tym, pojawia się uszkodzenie nerwu wzrokowego, które prowadzi do jaskry – choroby powodującej ślepotę. Przypadłość ta może rozwijać się w jednym lub obu oczach. Warto wiedzieć, że optymalne wartości pomiarów ciśnienia powinny mieścić się w przedziale 10 – 21 mmHg i uzyskuje się je za pomocą pomiaru tzw. tonometrem. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie wysokiego ciśnienia w oku?
WOLISZ POSŁUCHAĆ? Włącz odtwarzacz i poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia wysokiego ciśnienia w oku:
Wysokie ciśnienie w oku – przyczyny
Spis treści:
Wysokie ciśnienie w oku może mieć różne przyczyny, ale stwierdza się, że najczęściej występującą jest nadmiar wodnistej cieczy, która jest gromadzona w gałce ocznej, co prowadzi do wzrostu ciśnienia. Jak przebiega ten proces? Otóż przednia i tylna komora oka wypełniona jest cieczą, produkcja której odbywa się w nabłonku rzęskowym.
Z niego ciesz przepływa przez otwór źreniczny do zatoki żylnej twardówki. Przepływ cieczy zostaje utrudniony wskutek zwężenia otworu źrenicznego, przez co dochodzi do wzrostu ciśnienia w oku. Kolejną przyczyną wysokiego ciśnienia w oku jest nadmiar produkcji cieczy przez nabłonek rzęskowy, co powoduje utrudniony jej przepływ.
Taki stan utrzymujący się przez dłuższy czas prowadzi do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego i tym samym do powstania jaskry, która jest groźną chorobą dla oczu, ponieważ prowadzi do ślepoty. To jednak nie wszystko, ponieważ na wzrost ciśnienia w oczach mają wpływ również leki steroidowe, które zatrzymują wodę w organizmie.
Poza tym, przebyte urazy oka, które spowodowały zmiany mechaniczne, powodują zaburzenia w produkcji lub przepływie cieszy. To prowadzi do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej.
Wysokie ciśnienie w oku – objawy
Wysokie ciśnienie w oku może mieć różne objawy w zależności od stopnia zaawansowania. Warto wiedzieć, że na początku chory nie odczuwa silnych objawów, przez co długo utrzymujący się stan wysokiego ciśnienia prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i do jaskry. Dlatego warto zwrócić uwagę czy nie pojawiają się takie oznaki jak:
- ból i uczucie nabrzmienia gałek ocznych
- pieczenie oczu
- nawracające zapalenie spojówek
- efekt zamglonego wzroku
- mroczki lub plamki wokół światła
- częste bóle głowy
W zaawansowanym stadium u chorego występują brakujące części obrazów w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego
Należy pamiętać, że objawy wysokiego ciśnienia w oku mogą obejmować jedną lub obie gałki oczne, a ich siła może być różna. Dlatego w przypadku odczuwania jakichkolwiek problemów ze wzrokiem należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty, aby nie doszło do uszkodzenia oczu.
Wysokie ciśnienie w oku – badania wzroku
Wysokie ciśnienie w oku najczęściej jest wykrywane za pomocą kilku badań. Do najbardziej popularnych należą:
Tonometria aplanacyjna Goldmana – do tego celu stosowana jest lampa szczelinowa. Rogówka oka pacjenta najpierw zostaje znieczulona, a następnie zabarwiona odpowiednim barwnikiem powlekającym rogówkę filmu łzowego. Następnie lekarz przykłada tonometr do rogówki i wykonuje badanie. Warto widzieć, że rogówka nie może mieć uszkodzeń powstałych np. podczas urazu oka, a także nie może być nabrzmiała, gdyż to spowoduje, że wynik będzie wiarygodny.
Tonometria impresyjna Schioetza – do tej metody badania wykorzystywany jest tonometr. Tak jak w poprzednim badaniu rogówka oka pacjenta jest znieczulana, a pomiar odbywa się za pomocą przyłożenia tonometru do rogówki i jej uciskanie przez metalowy walec tonometru. Takie badanie pozwala na sprawdzenie stopnia odkształcenia rogówki pod wpływem ucisku.
Wysokie ciśnienie w oku – leczenie
Wysokie ciśnienie w oku leczone jest w zależności od przyczyny. Na początku okulista próbuje ustalić, czy podwyższone ciśnienie w gałce ocznej występuje przewlekle, czy tylko chwilowo. Następnie ustala przyczynę, która powoduje, że w oku gromadzi się nadmiar cieczy. Kolejny etap sprowadza się do obniżenia ciśnienia za pomocą leków.
Natomiast jeśli zaburzenia przepływu cieczy są spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi oka powstałymi wskutek urazu, to stosowana jest operacja oka.