portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

głuchota starcza

Głuchota starcza – przyczyny, objawy i leczenie

Głuchota starcza to schorzenie, która pojawia się wraz z wiekiem. Jej powstawanie związane jest ze starzeniem części ucha odpowiedzialnych za prawidłowy słuch. Choć cierpią na nią osoby w późniejszym okresie życia, to pierwsze objawy mogą pojawić się już w ok. 30 roku życia. Najczęściej wada ta dotyczy osób, których organizm starzeje się szybciej niż powinien, przez co proces krążenia w uchu wewnętrznym zostaje utrudniony i tym samym sprawność narządu osłabia się. Jakie są przyczyny, objawy i czy możliwe jest leczenie głuchoty starczej?

Głuchota starcza – przyczyny

Głuchota starcza dzieli się na 3 rodzaje niedosłuchu: przewodzeniowy, odbiorczy i mieszany. 

Przewodzeniowy charakteryzuje się wadą budowy kosteczek ucha, które w niewłaściwy sposób reagują na fale dźwiękowe.

  • Odbiorczy spowodowany jest najczęściej wadliwym funkcjonowaniem ślimaka ucha w wyniku urazów, stanów zapalnych lub wady genetycznej.
  • Mieszany powstaje wskutek wady budowy kosteczek ucha oraz wadliwym funkcjonowaniu ślimaka.

Jakie są dokładne przyczyny głuchoty starczej? Otóż do dziś nie są one ustalone, ale w środowisku medycznym istnieje wiele opini, co do powstawania schorzenia. Na pewno zaburzenia słuchu spowodowane są starzeniem się narządów słuchowych wraz  z wiekiem. Jednak czynnikami zwiększającymi zachorowanie są:

Głuchota starcza – objawy

Głuchota starcza objawia się stopniowo wraz z upływem lat i starzeniem się narządów odpowiedzialnych za słuch. Proces ten rozwija się latami, a sam chory najczęściej nie zdaje sobie z tego sprawy, przez co nie podejmuje leczenia, które opóźnia powstawanie zmian. W wielu przypadkach problemy ze słuchem zostają zauważone przez bliskich chorego, podobnie jak nocne chrapanie.

W początkowym stadium chory słyszy szumy, które zakłócają poprawne przetwarzanie informacji przez ucho. Wraz z rozwojem przypadłości dochodzi do znacznego pogorszenia słuchu, przez co chory ma problem ze swobodną rozmową przez telefon czy oglądaniem TV. Często rozmowy z drugimi ludźmi stają się irytujące, przez co chorzy na głuchotę starczą stronią od otoczenia. W ten sposób ta fizyczna przypadłość negatywnie wpływa również na psychikę chorego.

Głuchota starcza – leczenie

Leczenie głuchoty starczej nie jest możliwe, ponieważ w poszczególnych częściach ucha wewnętrznego zachodzi zbyt wiele zmian. Wydawać by się mogło, że jedynym ratunkiem dla chorego jest operacja. Niestety przeprowadzana jest dość rzadko z uwagi na wiek chorych oraz niską skuteczność. Dlatego coraz więcej osób zmagających się z tym schorzeniem nosi aparaty słuchowe, które pozwalają na lepszą komunikację z otoczeniem i polepszają jakość życia. Obecnie na rynku medycznym pojawia się coraz większa ilość tego typu urządzeń i należy je dobierać indywidualnie.

Aparaty są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu zapewniają komfort i wygodę użytkowania. Poza tym, obsługa jest bardzo prosta, dzięki czemu mogą je nosić osoby starsze, które nie posiadają umiejętności technicznych. W leczeniu farmakologicznym głuchoty starczej najczęściej stosowane są leki opóźniające proces starzenia się i poprawiające krążenie w uchu.

Chorzy mogą zachować resztki słuchu bez aparatu dłużej. Warto pamiętać, że schorzenie jest często wstydliwe dla starszych osób, ponieważ nie potrafią się porozumieć z otoczeniem. Dlatego warto zainteresować się seniorem, jeśli  straci ochotę na rodzinne spotkania lub zacznie izolować się od ludzi. Wiele starszych osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że istnieją aparaty, które mogą polepszyć ich życie.

Podobne artykuły