portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

chrapanie przyczyny

Chrapanie – przyczyny i leczenie

Chrapanie w dawniejszych czasach uważane było za objaw zdrowego i głębokiego snu. Medycyna odkryła jednak, że ten stan nie tylko nie ma nic wspólnego ze zdrowym snem, a wręcz może powodować groźne dla zdrowia powikłania. Poza tym, osoby cierpiące na tę nocną przypadłość mają słabą kondycję fizyczną, ponieważ organizm słabo się regeneruje, pomimo prawidłowej liczby godzin snu. Do dziś istnieją spory, kto bardziej cierpi z powodu chrapania, chrapiący czy osoba, która śpi obok? Bez względu na to jak jest, warto udać się do lekarza, aby ustalił przyczynę i zastosował odpowiednie leczenie. Jakie są przyczyny, skutki i jakie leczenie chrapania oferuje współczesna medycyna?

Chrapanie – skąd się bierze?

Chrapanie to dźwięki wydawane przez śpiącego, które są skutkiem zwężenia przełyku. Taki przewlekły stan, z czasem powoduje niedotlenienie organizmu, które jest przyczyną wielu chorób. Dlaczego dochodzi do chrapania? Otóż w trakcie głębokiego snu dochodzi do całkowitego rozluźnienia mięśni przełyku, co powoduje opadanie górnego, miękkiego podniebienia i języczka. W ten sposób przepływ powietrza zostaje zaburzony w wyniku zwężenia przełyku i tym samym z ust śpiącego wydobywają się dźwięki. U niektórych są głośne i dosadne, podczas gdy u innych ciche.

Najgłośniejszy dźwięk chrapania można usłyszeć podczas wciągania powietrza przez śpiącego, a rzadziej przy wydechu. Z pozoru taka przypadłość może wydawać się niegroźna i często jest bagatelizowana przez pacjentów, ale w konsekwencji może prowadzić do powstania bezdechu sennego, który stanowi nawet zagrożenie dla życia. Podczas bezdechu chory przestaje oddychać przez kilka lub kilkadziesiąt sekund, w związku z czym powstaje niedotlenienie organizmu.

Najczęściej chory samoistnie się wybudza, po czym znów zasypia i zaczyna chrapać. Do bezdechu sennego może dojść nawet do kilku razy w ciągu nocy, czego osoba chora może nie być świadoma. Podobnie jest w przypadku chrapania, często pacjenci dowiadują się o tej przypadłości od swoich partnerów, którzy śpią obok.

Chrapanie – przyczyny

Chrapanie może mieć wiele przyczyn, a ich wykrycie jest niezbędne w celu leczenia. Do najczęściej występujących należą:

  • nadmierne rozluźnienie mięśni języka i miękkiego podniebienia podczas snu
  • przewlekły obrzęk górnych dróg oddechowych
  • przerost migdałków
  • krzywa przegroda nosowa
  • nadwaga, która powoduje otłuszczenie przełyku i zmniejszoną przepustowość powietrza

Chrapanie – niebezpieczne powikłania

Wiele osób cierpiących na chrapanie nie zdaje sobie sprawy z tego, że przyczyną ich złego samopoczucia w ciągu dnia jest niedotlenienie organizmu, do którego dochodzi podczas snu. Słaba kondycja fizyczna, senność w ciągu dnia, bóle i zawroty głowy to najczęściej występujące skutki chrapania. To jednak nie wszystko, ponieważ do najgroźniejszych należy bezdech senny, o którym już wspomniano wcześniej. W szczególności jest niebezpieczny dla osób, które cierpią na przewlekłe choroby układu krążenia. W takich sytuacjach może dojść do zatrzymania akcji serca i zgonu.

Chrapanie – leczenie przypadłości

Skuteczne leczenie chrapania zależy od jego przyczyny, która jest eliminowana. Jeśli chory cierpi na krzywą przegrodę nosową, to najczęściej przeprowadzany jest zabieg w celu jej wyprostowania. To poprawia jej drożność i umożliwia pacjentowi swobodne oddychanie w nocy. U pacjentów z nadmiernie rozluźnionym przełykiem przeprowadzane są zabiegi, które wzmacniają mięśnie miękkiego podniebienia oraz języczka. Dzięki temu podczas snu nie dochodzi do niedrożności przełyku, a powietrze może swobodnie przepływać.

Na chrapanie często cierpią palacze papierosów, w takim przypadku zalecane jest rzucenie palenia, które dodatkowo powoduje niedotlenienie organizmu i może spowodować wiele chorób.

Podobne artykuły