portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

rozedma płuc

Rozedma płuc – przyczyny, objawy i leczenie

Rozedma płuc to przewlekła choroba, podczas której dochodzi do zbyt dużego przepełnienia powietrzem pęcherzyków płucnych, co prowadzi z czasem do pękania ich ścianek. Taki przewlekły stan prowadzi z czasem do niedotlenienia organizmu, które jest przyczyną wielu groźnych chorób, m.in. związanych z niewydolnością układu krążenia. Rozedma płuc często uważana jest za przypadłość, która dopada palaczy, ale nie tylko dym tytoniowy powoduje uszkodzenie płuc. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie tego schorzenia?

Rozedma płuc – przyczyny

Jak już wspomniano, rozedma płuc najczęściej dotyka palaczy, ale dokładne przyczyny do dziś nie są do końca ustalone. Dym papierosowy powoduje upośledzenie pracy oskrzeli, które stanowią ochronę dla płuc, ponieważ zatrzymują zanieczyszczenia w postaci pyłów uszkadzających płuca. Często pacjenci zgłaszający się do lekarza oświadczają, że długotrwale przebywali w pomieszczeniach o dużym stężeniu pyłków, np. praca w stolarni, cementowni, itd.

Warto wiedzieć, że na rozedmę płuc często zapadają osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. To jednak nie wszystko, ponieważ kolejną przyczyną jest wrodzona wada płuc, która występuje u osób    niedoborem alfa1-antytrysyny, czego skutkiem jest uszkodzenie włókien sprężystych płuc i prowadzi do rozedmy.

Rozedma płuc – objawy

Objawy rozedmy płuc na początku są mało dokuczliwe, przez co wielu chorych lekceważy tę chorobę. Wielu palaczy nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na tę przypadłość, ponieważ objawy są podobne do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Do najczęściej występujących symptomów należą:

  • przewlekły kaszel i problemy z odkrztuszaniem zalegającej plwociny
  • słaba kondycja fizyczna i szybko pojawiające się zmęczenie, nawet podczas niewielkiego wysiłku
  • duszność, która nasila się nad ranem
  • wyraźne świsty występujące podczas oddychania

Rozedma płuc – leczenie

Rozedma płuc na chwilę obecną jest nieuleczalną chorobą, ale dzięki odpowiednim metodom leczenia można złagodzić jej objawy, a chory może normalnie funkcjonować. Pacjent powinien w pierwszej kolejności wyeliminować palenie papierosów lub przebywanie w miejscach o dużym zapyleniu.

Wykluczenie czynnika sprzyjającego rozwojowi choroby jest niezbędne w celu złagodzenia objawów. W przeciwnym razie choroba zacznie się rozwijać w jeszcze szybszym tempie. Chory powinien również ograniczyć używanie środków chemicznych, które drażnią płuca, np. perfum w postaci aerozolu, środków czystości w spryskiwaczu, itd. To podstawowe kroki, które należ podjąć podczas leczenia rozedmy płuc.

Leczenie farmakologiczne w początkowym stadium choroby polega na przyjmowaniu leków rozkurczających oskrzela w postaci tzw. inhalatorów. Leki te usprawniają pracę oskrzeli, a dokładnie rzęsek oskrzelowych, które zapewniają ochronę dla płuc oraz wydalają plwocinę. U pacjentów z zaawansowaną rozedmą płuc stosowane są glikokortykosteroid, czyli leki o działaniu przeciwzapalnym w połączeniu ze środkami o działaniu rozkurczowym na oskrzela. Pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, w przeciwnym razie choroba może przybrać ostrzejszy przebieg i doprowadzić do śmierci.

Rozedma płuc – profilaktyka

Rozedma płuc to nieuleczalna choroba, dlatego lepiej przestrzegać odpowiednich zasad, aby uniknąć zachorowania. Pierwszym krokiem  jest zaprzestanie palenia papierosów, aby nie osłabiać pracy oskrzeli oraz płuc. Poza tym, gazy zawarte w dymie papierosowym są częstą przyczyną chorób nowotworowych. Kolejnym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania jest unikanie długotrwałego przebywania w miejscach o dużym stężeniu kurzu. W przypadku pracy wykonywanej w szkodliwych warunkach należy stosować maski ochronne.

Warto pamiętać, żeby każdą infekcję układu oddechowego wyleczyć do końca, ponieważ nawracające stany zapalne osłabiają płuca i zwiększają ryzyko powstawania rozedmy płuc.

Podobne artykuły