portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

kwarantanna domowa

Kwarantanna domowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Kwarantanna domowa jest obowiązkowa dla osób, które wracają zza granicy z obawy przed zakażeniem koronowirusem. Tacy obywatele zostają odizolowani od społeczeństwa przez okres 14 dni. Jak przebiega domowa kwarantanna? Co można takiej osoby, a czego robić nie może?

Kwarantanna domowa – w jakich przypadkach jest stosowana?

Kwarantanną domową najczęściej są obejmowane osoby, które:

  • miały kontakt z osobami, u których zakażenie zostało potwierdzone
  • wracają do Polski zza granicy
  • zarażonych koronowirusem SARS-CoV-2, które przechodzą chorobę COVID-19 łagodnie

Kwarantanna odbywa się w mieszkaniu lub domu pod adresem, który potencjalnie zakażony przedstawi specjalistom. Jeżeli pacjent znajduje się z dala od domu, może odbyć kwarantannę w placówce wyznaczonej przez służby zdrowia.

Kwarantanna domowa – obowiązki

Okres kwarantanny domowej nakłada na pacjenta obowiązki określone przez Ministerstwo Zdrowia. Osoby poddane odizolowaniu minimum 3 razy dziennie powinny mierzyć temperaturę ciała i zapisywać ją w dzienniczku. Jeżeli wystąpi podwyższona temperatura, kaszel lub duszności, chory bezzwłocznie powinien telefonicznie poinformować o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub udać się na oddział zakaźny unikając transportu publicznego. Trzeba pamiętać, że objawy zakażenia koronowirusem są podobne do grypy.

Jeżeli pacjent odbywa kwarantannę domową mieszkając z rodziną, to powinien przebywać w osobnym pokoju oraz unikać bliskiego kontaktu. Najlepszym rozwiązaniem jest zachowania 2 metrów odstępu od pozostałych domowników. Powinien używać wydzielonych rzeczy, np. talerze, kubek, ręczniki, itd. Jeżeli w domu jest tylko jedna łazienka i toaleta, to po każdym skorzystaniu należy dokładnie zdezynfekować deskę sedesową, krany i klamki. Co kilka dni trzeba przeprowadzać dezynfekcję całego domu specjalnymi środkami opartymi na spirytusie.

Jeżeli kwarantanna domowa została zastosowana wskutek kontaktu pacjenta z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to co 5 dni pobierany jest wymaz potrzebny do testów. Wymaz pobiera sanitariusz, a po przeprowadzeniu testów, pacjent otrzymuje powiadomienie, czy jest zdrowy czy chory.

Kwarantanna domowa – czego nie wolno?

Kwarantanna domowa to okres, w którym nie wolno opuszczać domu. Obowiązuje bezwzględny zakaz wychodzenia z psem, na zakupy i na spacery. W przeciwnym razie grożą za to wysokie grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności. W zakupach mogą pomóc wolontariusze lub sąsiedzi. Jednak trzeba pamiętać, że muszą pozostawić siatki z zakupami przed drzwiami, aby nie doszło do bliskiego kontaktu z nimi. Podczas kwarantanny warto często myć ręce szarym mydłem i dezynfekować specjalnym środkiem.

Kwarantanna domowa to okres, w którym trzeba zachować wszelkie środki ostrożności, aby nie ryzykować zdrowia innych osób. Trzeba pamiętać, że osoba, która opuszcza mieszkanie w okresie kwarantanny może zostać ukarana finansowo lub poddana karze pozbawienia wolności.

Podobne artykuły