portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

dyskopatia przyczyny

Dyskopatia – przyczyny, objawy i leczenie

Dyskopatia to zwyrodnienie krążka, który znajduje się pomiędzy kręgami kręgosłupa. Jest niezbędny do prawidłowej pracy kręgosłupa podczas poruszania się, ponieważ zapewnia amortyzację kręgów i chroni je przed ocieraniem o siebie. Dyskopatia rozpoczyna się z momentem utraty sprężystości przez krążek, który z czasem ulega uszkodzeniu. To sprawia, że chory zaczyna odczuwać ból i doświadcza coraz większych problemów z poruszaniem się. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega współczesne leczenie dyskopatii?

Dyskopatia – przyczyny

Dyskopatia może mieć wiele przyczyn, począwszy od niewłaściwego trybu życia, a skończywszy na wadach wrodzonych. Nabyte schorzenie ma swoje źródła w przeciążaniu kręgosłupa w wyniku podnoszenia ciężarów w nieodpowiedniej pozycji. Takim przykładem może być podnoszenie ciężkich toreb z zakupami na prostych nogach. Najczęściej jednak na schorzenie cierpią osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną oraz ze znaczną nadwagą.

Dyskopatia często towarzyszy też skoliozie, czyli skrzywieniu bocznemu kręgosłupa, podczas którego krążek międzykręgowy jest mocno uciskany. Kolejną grupą są osoby prowadzące mało aktywny tryb życia, w wyniku czego mięśnie kręgosłupa są osłabione, co sprzyja niewłaściwej postawie ciała. To jednak nie wszystko, ponieważ schorzenie może mieć też przyczyny wrodzone związane ze słabymi włóknami kolagenowymi. To powoduje, że łatwo ulegają uszkodzeniu i tym samym prowadzą do uszkodzenia krążka w kręgosłupie.

Dyskopatia – objawy

Objawy dyskopatii najczęściej występują w odcinku szyjnym i lędźwiowym, a w rzadkich przypadkach w piersiowym. W początkowej fazie w odcinku lędźwiowym pojawia się ból podczas przebywania w jednej pozycji przez dłuższy czas, np. siedzenie przy biurku. Wraz z rozwojem schorzenia, ból zaczyna promieniować przez pośladki do nóg. Natomiast, jeśli uszkodzeniu uległ krążek w odcinku szyjnym kręgosłupa, to ból zaczyna z czasem promieniować od szyi do barków i rąk.  Do pozostałych objawów dyskopatii należą:

  • zaburzenia czucia w rękach lub nogach w zależności od rodzaju schorzenia
  • niedowłady nerwów rąk lub nóg
  • problemy w utrzymaniem moczu przy dyskopatii lędźwiowej

To najczęściej występujące objawy schorzenia, które pojawiają się w zaawansowanym stadium. Dlatego warto jak najwcześniej udać się do lekarza, bo to pozwoli zachować sprawność kręgosłupa najdłużej jak to możliwe.

Dyskopatia – leczenie

Dyskopatia w lżejszych stadiach, w których chory może normalnie funkcjonować. Najczęściej leczona jest za pomocą specjalnie dobranych ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa i dolnych partii tułowia. To pozwala na spowolnienie rozwoju choroby oraz na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Warto wiedzieć, że ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty, aby nie doszło do pogłębienia schorzenia. Leczenie farmakologiczne odbywa się głównie za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w celu łagodzenia objawów.

W zaawansowanym stadium dyskopatii, gdy leki nie przynoszą ulgi, a chory nie może normalnie poruszać się, niezbędna jest operacja. Podczas zabiegu lekarze usuwają krążek, który uległ znacznemu zniszczeniu. Dużą rolę po zabiegu odgrywa rehabilitacja, która pozwala pacjentowi stopniowo zwiększać ruch. W tym czasie nie wolno przeciążać kręgosłupa, aby nie doszło do powikłań.

Do mniej inwazyjnych metod leczenia dyskopatii należą:  przezskórna nukleoplastyka laserowa i termiczną. Zabieg polega na zmniejszeniu objętości krążka, dzięki czemu zmniejsza się ucisk na nerw, a chory odczuwa szybką ulgę. Niestety,  nukleoplastyka nie może być przeprowadzona u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Warto pamiętać, że metody leczenia dyskopatii są dobierane indywidualnie i nie zawsze zabiegi inwazyjne są niezbędne. Warto jednak jak najszybciej udać się do lekarza, zanim dojdzie do dużych uszkodzeń w krążku międzykręgowym.

Podobne artykuły