portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

zerwanie torebki stawowej

Skręcenie stawu skokowego – objawy i leczenie

Skręcenie stawu skokowego często dotyka osób czynnie uprawiających sport, jak i osób, które nie należą do grupy sportowców. To uraz, który powstaje w ułamku sekundy przez nieodpowiednie stąpnięcie nogą, w wyniku którego dochodzi do przeciążenia stawu i tym samym zerwania torebki stawowej, a nawet ścięgien. Przypadłość często określana jest mianem ,,skręcenia kostki”. Warto nauczyć się rozpoznawać ten uraz, aby w razie potrzeby udzielić sobie lub osobie kontuzjowanej pierwszej pomocy. Jakie są objawy i jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku skręcenia stawu skokowego?

Skręcenie stawu skokowego – stopnie urazu

Skręcenie stawu skokowego dzieli się na 3 stopnie w zależności od uszkodzeń powstałych w stawie:

I stopień urazu – to najlżejszy stopień skręcenia kostki, ponieważ torebka stawowa i ścięgna nie ulegają uszkodzeniu, lecz w miejscu urazu pojawia się tylko ból i niewielki obrzęk, który po kilku dniach zanika.

II stopień urazu – jest już bardziej zaawansowany, ponieważ pojawia się silny ból, który trwa nawet w stanie spoczynku. W miejscu urazu dochodzi do obrzęku w wyniku uszkodzenia torebki stawowej. Podczas lekkiego ucisku na boczną stronę stopy, ból nasila się. W niektórych przypadkach pojawia się także krwiak.

III stopień urazu ten stopień skręcenia stawu skokowego jest najcięższy, ponieważ zerwaniu ulega nie tylko torebka stawowa, lecz także więzadła, a nawet ścięgna. W momencie urazu chory odczuwa silny ból oraz pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. Ból jest jeszcze silniejszy podczas uciskania bocznej części stopy lub próby chodzenia.

Skręcenie stawu skokowego – objawy urazu

Skręcenie stawu skokowego najczęściej objawia się odczuwaniem poniższych symptomów:

  • Silny ból w miejscu urazu, który może promieniować również do łydki. Ból utrzymuje się nawet w stanie spoczynku, gdy staw nie jest poddawany obciążeniom.
  • Obrzęk w miejscu urazu i zaczerwieniona skóra. W niektórych przypadkach pojawia się również krwiak, który można zauważyć gołym okiem.
  • Skóra w miejscu urazu jest cieplejsza niż w pozostałych częściach ciała.

Warto pamiętać, że to oznaki, które mogą świadczyć, że staw skokowy uległ skręceniu, dlatego w takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Skręcenie stawu skokowego – leczenie

Leczenie skręcenia stawu skokowego zależy od stopnia urazu. Do najczęściej stosowanych metod należą:

Leczenie skręcenia stawu skokowego I stopnia najczęściej odbywa się za pomocą robienia chłodnych okładów, które łagodzą obrzęk i stan zapalny. Dodatkowo pacjent może smarować miejsce urazu żelem lub maścią przeciwzapalną i przeciwbólową, dostępną w aptece bez recepty. Takie postępowanie na ogół wystarczy w celu wyleczenia urazu.

Leczenie skręcenia stawu skokowego II stopnia przede wszystkim polega na złagodzeniu stanu zapalnego. W pierwszej chwili tuż po urazie warto robić chłodne okłady, aby nie dopuścić do powstania silnego obrzęku. Poza tym, pacjenci najczęściej przyjmują leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Uszkodzony staw zostaje unieruchomiony za pomocą stabilizatora, który zakładany jest na kilka tygodni.

W tym okresie nie wolno przeciążać uszkodzonego stawu, aby nie pogłębić stopnia uszkodzenia. Warto pamiętać również o rehabilitacji, która w bezpieczny sposób pozwala odzyskać sprawność ruchową i zapobiega ponownym kontuzjom.

Leczenie skręcenia stawu skokowego III stopnia polega na unieruchomieniu stawu za pomocą gipsu. W niektórych przypadkach stosowana jest operacja, podczas której lekarze usuwają mechaniczny uraz torebki stawowej i więzadeł. Poza tym, pacjenci stosują leki i maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Po ściągnięciu gipsu należy przeprowadzać ćwiczenia rehabilitacyjne.

Podobne artykuły