portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

stenoza kanału kręgowego

Stenoza kanału kręgowego – przyczyny, objawy i leczenie

Stenoza kanału kręgowego pojawia się, gdy dochodzi do zwężenia kanału kręgowego, przez co staje się zbyt ciasny, co powoduje ucisk nerwów rdzenia kręgowego. Wraz z rozwojem schorzenia chory zaczyna odczuwać coraz silniejszy ból, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Najczęściej do stenozy dochodzi na szyjnym lub lędźwiowym, ponieważ te miejsca są najbardziej narażone na przeciążenia. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie stenozy kanału kręgowego?

Stenoza kanału kręgowego – przyczyny

Stenoza kanału kręgowego może być wrodzona lub nabyta. W przypadku wrodzonego schorzenia pacjenci najczęściej odczuwają dotkliwe objawy po 30 roku życia. Do tego okresu stenoza tylko w rzadkich przypadkach daje o sobie znać. Inaczej sprawa wygląda u osób z nabytym schorzeniem. Przyczyny tego mogą być następujące:

  • dyskopatia
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa z powikłaniami
  • zwyrodnienie kręgosłupa
  • nowotwory obejmujące kręgi kręgosłupa
  • powikłania wskutek operacji kręgosłupa
  • nawracające stany zapalne kręgosłupa w wyniku przebytych urazów

Stenoza kanału kręgowego – objawy

Objawy stenozy kanału kręgowego mogą być różne z uwagi na lokalizację schorzenia i stopnia ucisku, jaki wywołuje na nerwy rdzenia kręgowego. Najczęściej stenoza pojawia się w szyjnym i lędźwiowym odcinku kręgosłupa, a w rzadkich przypadkach w piersiowym. Pacjenci najczęściej odczuwają poniższe objawy:

  • Ból, który nasila się wraz z rozwojem przypadłości. Umiejscawia się w odcinku szyjnym lub lędźwiowym kręgosłupa, w zależności do lokalizacji schorzenia.
  • Ból rąk lub nóg, który  nasila się podczas ruchu. W odcinku lędźwiowym może promieniować do dolnej części brzucha lub jądra.
  • Drętwienie kończyn w zaawansowanym stadium przypadłości.
  • Problemy z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności.
  • Znaczne osłabienie nóg lub rąk w wyniku ucisku na nerwy rdzenia kręgowego.
  • Bóle karku w przypadku stenozy szyjnej.

To najczęściej występujące objawy stenozy kanału kręgowego. Warto jednak pamiętać, aby nie lekceważyć żadnego bólu w kręgosłupie, ponieważ może być oznaką początku poważnego schorzenia. Im prędzej podjęte leczenie, tym większe szanse na zachowanie zdrowego kręgosłupa i sprawności ruchowej.

Stenoza kanału kręgowego – leczenie

Leczenie stenozy kanału kręgowego w pierwszej kolejności obejmuje łagodzenie objawów bólowych. W tym celu pacjenci przyjmują leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, które w początkowym stadium schorzenia przynoszą ulgę. Poza tym, stosowana jest fizykoterapia, która pozwala spowolnić rozwój schorzenia i zachować sprawność ruchową pacjenta. Innymi, często stosowanymi metodami jest akupunktura lub kinezyterapia.

Pacjent powinien unikać przeciążania kręgosłupa oraz przebywania przez dłuższy czas w jednej pozycji. Jeśli metody zachowawcze w leceniu stenozy kanału kręgowego nie przynoszą efektów, to konieczna jest operacja. Leczenie operacyjne może polegać na wszczepieniu implantów, które stabilizują kręgi lub na usunięciu fragmentów kręgów, w celu zlikwidowania ucisku.

Warto wiedzieć, że operacja przeprowadzana jest w ostateczności, gdy nieinwazyjne metody nie przynoszą pacjentowi ulgi. To jednak nie wszystko, ponieważ kluczową rolę po przeprowadzonym zabiegu odgrywają ćwiczenia z fizjoterapeutą. Ich celem jest zapobieganie powstaniu zrostów, które uniemożliwiałyby poprawne funkcjonowanie pacjenta.

Poza tym, specjalnie dobrane ćwiczenia wzmacniają mięśnie kręgosłupa i pozwalają pacjentowi stopniowo powracać do codziennych zajęć. Należy pamiętać, że nie wolno w tym czasie przeciążać kręgosłupa, np. podnoszeniem ciężarów, itd., bo to może spowodować powikłania i problemy z poruszaniem się w przyszłości. Na ćwiczenia rehabilitacyjne lub zabiegi należy uczęszczać do czasu, aż lekarz uzna, że pacjent jest w pełni zdrów, a w kręgosłupie nie doszło do żadnych, niepokojących zmian.

Podobne artykuły