Kifoza (kifotyczne wygięcie kręgosłupa) to nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowo – krzyżowym. Z tego względu potocznie nazywana jest plecami okrągłymi. Z czasem może doprowadzić do powstania garbu, a także problemów z oddychaniem wskutek ucisku klatki piersiowej na płuca. Jakie są jej przyczyny i objawy, które można wcześnie rozpoznać? Na czym polega leczenie kifozy oraz rehabilitacja?
Kifoza – przyczyny powstawania
Spis treści:
Kifoza powstaje najczęściej wskutek długotrwałego utrzymywania niewłaściwej pozycji ciała, czyli pochylonej. Jednak schorzenie może powstawać w wyniku występowania skoliozy, czyli bocznego skrzywienia kręgosłupa. Do pozostałych czynników wywołujących plecy okrągłe należą:
- przebyte urazy kręgosłupa, np. wypadnięcie dysku, przepuklina kręgosłupa, itd.
- wady wrodzone kręgosłupa, np. guzki
- osteoporoza lub artretyzm
- choroba Pagea
- schorzenia tkanki łącznej
- jałowa martwica kręgosłupa, która najczęściej występuje u dzieci
- wiek
- garb krzywiczy siedzeniowy
Kifoza – objawy
Kifoza objawia się w początkowej fazie zaokrąglonymi plecami. Natomiast wraz z rozwojem zmian powstaje garb. Objawami, na które warto zwrócić uwagę są również:
- nadmiernie wysunięta głowa do przodu
- wysunięte do przodu barki oraz zaokrąglone ramiona
- zapadnięty mostek
- odstające łopatki
- bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym i krzyżowym, wskutek przewlekłego napięcia mięśni przykręgosłupowych
- zaburzenia oddychania lub krążenia wskutek ucisku mostka na płuca i serce
Plecy okrągłe powstają wskutek stopniowego procesu nadmiernego wyginania kręgosłupa ku tyłowi, wskutek czego linia pleców zaokrągla się.
Kifoza – leczenie schorzenia
Kifoza w początkowej fazie nie wymaga leczenia specjalistycznego. W takim przypadku kluczową rolę pełni materac do spania. Nie powinien być zbyt miękki, aby podczas snu kręgosłup nadmienie nie wyginał się. Jeżeli kifoza jest skutkiem guzów kręgosłupa lub spowodowała deformację mostka, a pacjent ma problemy z oddychaniem, to przeprowadzana jest operacja. Ważne jest dbanie o prawidłową postawę ciała, czyli unikanie nadmiernego wysuwania głowy do przodu i garbienia się. Jednak kluczową rolę w leczeniu każdego stopnia zaawansowania schorzenia odgrywa rehabilitacja.
Kifoza – rehabilitacja i ćwiczenia
Rehabilitacja pacjenta cierpiącego na kifozę polega na wykonywaniu ćwiczeń rozciągających mięśni klatki piersiowej. Podczas ich wykonywania pacjent przyjmuje pozycję wyjściową, która stabilizuje lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Klatka piersiowa zbudowana jest z mięśni większych, mniejszych oraz zębatych przednich. W przypadku rozciągania przyśrodkowej części klatki piersiowej należy robić to w trzech kierunkach, zgodnie z przebiegiem włókien, czyli skośnie ku górze, poziomo oraz skośnie ku dołowi. Ćwiczenia wykonuje się w pełnym rozciągnięciu oraz niepełnym skurczu. Pacjent podczas wykonywania ruchu rytmicznie oddycha. Kolejną grupą są ćwiczenia, których celem jest zwiększenie zakresu obręczy barkowej oraz prawidłowe ustawienie barków względem pasa.
U pacjentów z plecami okrągłymi stosuje się ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie mięśni grzbietu i karku, co wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy. Ten typ ćwiczeń jest wykonywany na pełnym skurczu i niepełnym rozciągnięciu. Pacjenci uczą się również utrwalać nawyk utrzymywania prawidłowej postawy. Głowa powinna być wyprostowana, łopatki ściągnięte, klatka piersiowa wysunięta do przodu, a barki lekko cofnięte. Taka postawa odciążą płuca oraz serce, dzięki czemu problemy oddechowe i z krążeniem zaczynają z czasem zanikać.
Kifozę trzeba leczyć za pomocą rehabilitacji już we wczesnym stadium. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie prawidłowej postawy ciała, zapobieganie deformacji klatki piersiowej oraz zaburzeń zdrowotnych.