Skolioza to skrzywienie kręgosłupa, które dotyka już małych dzieci. Najczęściej dochodzi do niej w wyniku niewłaściwej postawy podczas długotrwałego siedzenia, np. na lekcjach w szkole. Często rodzice nie są świadomi, że ich pociecha cierpi na wadę postawy, przez co skolioza rozwija się i tym samym powoduje jeszcze poważniejszą wadę postawy. Prawidłowa postawa jest ważna do zachowania prostego kręgosłupa. Warto wiedzieć, że chory kręgosłup sprzyja powstawaniu innych chorób, dlatego należy dbać o niego od najmłodszych lat. Schorzenie może mieć także przyczyny wrodzone. Jakie są dokładne przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie tego schorzenia?
Skolioza – przyczyny
Spis treści:
Skolioza to inaczej boczne skrzywienie kręgosłupa, której pojawia się już u małych dzieci. Przyczyną schorzenia może być wrodzona lub nabyta wada kręgosłupa. Coraz częściej obserwuje się występowanie przypadłości i małych dzieci, do 3 roku życia. Jest to niepokojące, ponieważ w tym wieku dziecko zaczyna intensywnie rosnąć, a wada postawy pogłębia się z każdym rokiem. To nabyty rodzaj skoliozy, który jest też skutkiem braku ruchu i długotrwałej, niewłaściwej postawy podczas siedzenia – to najczęściej spotykane przyczyny skrzywienia kręgosłupa w obecnych czasach. Dzieci coraz więcej czasu spędzają przez tv i komputerem, zamiast uprawiać sport.
Skolioza wrodzona natomiast może być wynikiem różnej długości nóg dziecka, przez co dochodzi do niewłaściwej postawy. Kolejną wrodzoną wadą jest przepuklina kręgosłupa lub guzki na kręgach. Wady to sprawiają, że dziecko zachowuje krzywą postawę, a krzywizna kręgosłupa powiększa się. Znacznie rzadziej niż dzieci skolioza dotyka osób dorosłych i najczęściej jest spowodowana nabytym zwyrodnieniem stawów międzykręgowych.
Skolioza – objawy
Objawy skoliozy w początkowej fazie trudno zauważyć gołym okiem. Natomiast wraz z rozwojem schorzenia następuje coraz większe odchylenie boczne kręgosłupa oraz problemy z chodzeniem. Charakterystyczne dla tego schorzenia są następujące objawy:
- wystające łopatki u dziecka
- jednostronny garb
- niesymetryczna wysokość barków i bioder względem siebie
- różnica w długości kończyn dolnych
- niesymetryczne wcięcia w talii
Warto pamiętać, że rodzice powinni uważnie obserwować rozwój swojego dziecka i w razie niepokojących objawów powinni poinformować o tym lekarza.
Skolioza – leczenie
Leczenie skoliozy powinno rozpocząć się jak najwcześniej, ponieważ postępująca wada postawy może prowadzić do poważnych i nieodwracalnych powikłań zdrowotnych. Przede wszystkim skrzywienie kręgosłupa może powodować deformację klatki piersiowej i tym samym tworzyć ucisk na serce. A to z kolei prowadzi do problemów zdrowotnych w układzie krążenia. Chory odczuwa także duszność podczas wysiłku, ponieważ zdeformowane żebra i klatka uciskają na płuca. Na czym polega leczenie tego schorzenia? W zależności od stopnia zaawansowania i stanu zdrowia pacjenta metody leczenia są dobierane indywidualnie.
Przede wszystkim zbawienne są ćwiczenia na basenie, najlepiej pod okiem fizjoterapeuty. Pływanie znacznie odciąża kręgosłup i pozwala na pełną swobodę ruchu podczas ćwiczeń. Kolejną metodą leczenia jest gorset korekcyjny, który utrzymują pacjenta w prawidłowej postawie w stopniu, w jakim to możliwe. Gorset zapobiega też dalszej deformacji kręgosłupa i powinien być stosowany jak najwcześniej, jeśli pacjent nie jest sam w stanie utrzymywać prawidłowej postawy.
Jeśli skolioza spowodowana jest wadą wrodzoną, np. krótszą kończyną to dziecko lub dorosły pacjent powinien używać wkładek korekcyjnych. Pozwalają wyrównać wysokość bioder i barków względem siebie. W przypadku dużego skrzywienia kręgosłupa, gdy pacjent nie może prawidłowo funkcjonować, wymagana jest operacja. Metoda ta jest przeprowadzana w ostateczności, dlatego warto dbać o swój kręgosłup od najmłodszych lat, aby uniknąć powikłań w przyszłości.