portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

witamina b3 źródła

Witamina B3 – funkcje, naturalne źródła i objawy niedoboru

Witamina B3, nazywana też niacyną, kwasem nikotynowym lub witaminą PP. Pełni szereg ważnych funkcji w organizmie człowieka. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Wspomaga produkcję hormonów i wzmacnia odporność organizmu. Jej długotrwały niedobór może prowadzić do Pelagry. Niacyna jest niezbędna podczas zachodzących procesów fizjologicznych układu mięśniowego oraz wpływa na prawidłową pracę układu krążenia. Poznaj najważniejsze funkcje, naturalne źródła i objawy niedoboru witaminy B3.

WOLISZ POSŁUCHAĆ? Włącz odwarzacz i poznaj funkcje, naturalne źródła oraz objawy niedoboru witaminy B3:

Funkcje witaminy B3 w organizmie

Witamina B3 jest niezbędna do zachowania zdrowia. Wspomaga pracę układu nerwowego i hormonalnego, a także wpływa na pracę mózgu. Niacyna reguluje poziom złego i dobrego cholesterolu, dzięki czemu chroni układ krążenia przed powstawaniem blaszek miażdżycowych. Kolejną funkcją witaminy B3 jest czynny udział w syntezie hormonów, t.j.:kortyzolu, tyroksyny i insuliny. Kwas nikotynowy wpływa na zwiększenie produkcji białych krwinek, które likwidują bakterie i chronią organizm przed zakażeniem.

Niacyna chroni również komórki w trzustce przed wolnymi rodnikami, odpowiedzialne za wydzielanie insuliny. Wolne rodniki są częstą przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu tego narządu. Kolejną funkcją witaminy B3 jest usprawnienie krążenia krwi, co zapewnia prawidłowe ciśnienie oraz chroni przed zakrzepami w aortach. Wspomaga metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów, przez co korzystnie wpływa na przemianę materii. Istnieją opinie, że witamina B3 wpływa na pewność siebie, zwiększa aktywność mózgu oraz zapobiega stanom depresyjnym.

Objawy niedoboru witaminy B3

Niedobór witaminy B3 występuje rzadko z uwagi na fakt, że jest wytwarzana przez organizm samoistnie z flory bakteryjnej lub wskutek syntezacji tryptofanu . W przypadku zaburzeń i długotrwałego niedoboru może dojść do Pelagry. W takim przypadku pojawiają się następujące objawy:

 • szorstka i zwiotczała skóra
 • czerwone przebarwienia na skórze
 • spadek masy ciała
 • częste biegunki
 • zaburzenia pamięci
 • problemy ze snem
 • ogólne osłabienie
 • bóle i zawroty głowy
 • afty i pleśniawki w jamie ustnej
 • zaczerwieniony i spękany język
 • zaburzenia metabolizmu
 • nerwica
 • stany zapalne skóry (krostki, łuszczenie, trądzik, itd.)
 • infekcje grzybicze skóry

Długotrwała Pelagra może spowodować zaburzenia psychiczne, ponieważ witamina B3 odpowiada za prawidłową pracę mózgu i układu nerwowego.

Przyczyny niedoboru witaminy B3

Witamina B3 produkowana jest przez organizm z flory bakteryjnej jelit. Do tego celu niezbędne jest spożywanie odpowiednich produktów spożywczych, które powinny się znaleźć w Twojej diecie. Natomiast przyczynami, które powodują niedobór niacyny może być:

Witamina B3 – naturalne źródła

Witaminę B3 znajdziesz w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Największe jej ilości znajdziesz w poniższych produktach:

Wątroba: wołowa, wieprzowa i drobiowa

Drób: udziec z indyka, pierś z kurczaka,

Ryby: łosoś, makrela, dorsz i śledzie

Produkty zbożowe: płatki owsiane, otręby pszenne i makaron

Mleko i produkty mleczne: kefir, jogurt naturalny, ser topiony i twarogowy,

Owoce i warzywa: pomidory, ziemniaki, brukselka, fasola biała, marchew, cebula, brokuły i kapusta biała

Owoce: kiwi, morele, truskawki, banany, pomarańcze i jabłka

Witamina B3 na depresję

Witamina B3 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Jej długotrwały niedobór może prowadzić do zaburzeń i depresji. Istnieją opinie naukowców, że przyjmowanie niacyny w odpowiednich dawkach może pozytywnie wpływać na leczenie depresji, w zależności od stopnia jej zaawansowania. Warto jednak dodać, że chorzy na dnę moczanową lub astmę oskrzelową nie powinni przyjmować dużych dawek tej witaminy. Niacyna zwiększa stężenie kwasu moczowego i produkcję histaminy, przez co może dojść do zaostrzenia objawów.

Podobne artykuły