portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

przetłuszczające się włosy

Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?

Przetłuszczające się włosy to skutek nadmiernego wydzielania sebum przez skórę głowy. Nie dość, że stanowią problem estetyczny, to nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do powstania łupieżu, który jest uciążliwą przypadłością. Prawidłowa pielęgnacja włosów przetłuszczających się pozwala uniknąć przykrych skutków oraz minimalizuje nieprzyjemne dolegliwości. Sprawdź, jak pielęgnować włosy ze skłonnością do przetłuszczania się.

Przyczyny przetłuszczania się włosów

Sebum wydzielane jest przez gruczoły łojowe skóry głowy i zapewnia ochronę włosa przed działaniem czynników zewnętrznych. Jest to naturalny proces, który chroni łodygi włosowe przed uszkodzeniami. W przypadku zaburzeń dochodzi do zwiększonego wydzielania sebum, co powoduje przetłuszczanie się włosów. Przyczyną takiej reakcji może być:

  • używanie nieodpowiedniego szamponu do włosów
  • suche powietrze
  • stosowanie nieodpowiedniej odżywki do włosów
  • długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych
  • długotrwały stres

Jak pielęgnować włosy przetłuszczające się?

Właściwa pielęgnacja włosów przetłuszczających się dotyczy odpowiedniego doboru kosmetyków oraz sposobu odżywiania, który zmniejsza aktywność gruczołów łojowych wydzielających nadmiar sebum.

Zobacz także: Łysienie u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Kosmetyki do włosów – szampony i odżywki do włosów nie powinny zawierać substancji obciążających strukturę włosa t.j. silikony. Nie należy stosować również kosmetyków w formie past lub pianek. Zamiast nich lepiej sięgnąć po spray stylizujący, który w mniejszym stopniu obciąża włosy.

Fryzura – w przypadku włosów przetłuszczających się warto nosić fryzurę, która sprawia, że włosy nie dolegają ciasno do skóry głowy, ponieważ to powoduje szybkie przetłuszczanie się.

Okrycie głowy – podczas mrozów należy chronić głowę luźnym okryciem..

Spłukiwanie – przetłuszczające się włosy należy myć ciepłą wodą i spłukiwać chłodną, która zmniejsza wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.

Dieta – z diety należy wykluczyć ostre, tłuste i słodkie potrawy, które pobudzają gruczoły łojowe.

Jaki szampon wybrać do włosów przetłuszczających się?

Właściwie dobrany szampon nie tylko pomaga usunąć nadmiar tłuszczu z powierzchni skóry głowy i włosów, lecz także zmniejsza wydzielanie sebum przez skórę. Czym powinien charakteryzować się odpowiedni szampon?

Lekka konsystencja – najczęściej można ją rozpoznać po ,,przezroczystym” kolorze oraz dużej płynności szamponu.

Zobacz także: Olejowanie włosów – sposób na wzmocnienie włosów

Brak alkoholu i substancji zapachowych – szampon do włosów przetłuszczających się powinien delikatnie pachnieć i w składzie nie powinien zawierać alkoholu, ponieważ powoduje on pobudzanie gruczołów łojowych

W przypadku włosów przetłuszczających się należy je dokładnie spłukiwać  po myciu. Wiele kobiet robi to niedokładnie, co powoduje zwiększone wydzielanie sebum i przetłuszczanie włosów.

Podobne artykuły