portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

Zwyrodnienie kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie

Zwyrodnienie kręgosłupa może dotyczyć odcinka szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego. Główną oznaką jest ból, który z czasem staje się coraz silniejszy. Każdą wadę kręgosłupa należy jak najszybciej zacząć leczyć, aby  nie pogłębiała się. Warto wiedzieć, że choroby kręgosłupa z czasem mogą doprowadzić do kalectwa. Jak rozpoznać wczesne objawy zwyrodnienia kręgosłupa oraz jak przebiega leczenie tego schorzenia?

Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny

Zwyrodnienie kręgosłupa nazywane jest też chorobą zwyrodnieniową. Dochodzi do niego wskutek zbyt wczesnego zużycia tkanek łączących kręgi. Najczęściej powstaje w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym. Warto wiedzieć, że to schorzenie nie należy do grupy reumatycznych, pomimo wielu błędnych opinii krążących wśród pacjentów. Choroba jest skutkiem wyniszczania organizmu, do którego dochodzi zbyt wcześnie.

Naturalnym zjawiskiem jest zużywanie mazi stawowej wraz z wiekiem, która zapewnia sprawność ruchową. W przypadku zwyrodnienia dochodzi do jej przedwczesnego zużycia i tym samym do osłabienia chrząstki stawowej. To z kolei powoduje, że kręgi kręgosłupa zaczynają o siebie ocierać i powstają rysy i uszkodzenia na ich powierzchni. W miejscach uszkodzeń z czasem pojawiają się narośle, które z kolei powodują ucisk na nerwy, co objawia się koszmarnym bólem podczas poruszania się.

Naturalnym stanem staje się ograniczanie ruchu do minimalnego stopnia przez przybieranie niewłaściwej postawy. To z kolei powoduje przeciążenia mięśni i kolejnych odcinków kręgosłupa i w ten sposób powstają poważne schorzenia.

Zwyrodnienie kręgosłupa – objawy

Głównym objawem zwyrodnienia kręgosłupa jest oczywiście ból. W początkowej fazie może być przejściowy i mało uciążliwy, ale wraz z rozwojem schorzenia coraz bardziej doskwiera pacjentowi. Dlatego warto zwrócić uwagę na rodzaj bólu, który:

  • pojawia się podczas przebywania w jednej pozycji, np. siedzenie przed TV, komputerem, itd.
  • przeszywa ciało od barku, aż do łydy
  • nasila się podczas pochylania się lub wysiłku fizycznego
  • towarzyszy uczuciu sztywności kręgosłupa po nocy

Zwyrodnienie kręgosłupa – leczenie

Medycyna do dziś nie znalazła skutecznego sposoby na pełne wyleczenie zwyrodnienia kręgosłupa. Zmian powstałych w kręgosłupie oraz chrząstce nie można cofnąć. Jednak warto podjąć odpowiednie kroki, aby zahamować rozwój choroby i zachować sprawność ruchową jak najdłużej.  Przede wszystkim pacjentom cierpiącym na to schorzenie zalecane są spacery, które wzmacniają ciało. Poza tym, lekarz często zleca ćwiczenia rehabilitacyjne, których celem jest wzmocnienie układu mięśniowego oraz spowolnienie powstawania zmian.

W przypadku bólu pacjenci najczęściej uczęszczają na fizykoterapię przeciwbólową, która przynosi tymczasową ulgę. Do najczęściej stosowanych metod należą: terapia laserowa,  terapuls, rozgrzewanie, lampa solux, magnetronik, krioterapia, masaż podwodny i diatermia. Metody dobierane są indywidualnie w zależności od stanu pacjenta.Poza tym, podobnie jak przy Skoliozie pacjenci mogą nosić gorsety korekcyjne lub kołnierze szyjne, które pozwalają utrzymać prawidłową postawę ciała w stopniu, w jakim to możliwe.

Ostateczną metodą leczenia zwyrodnienia kręgosłupa jest zabieg operacyjny. W trakcie zabiegu lekarze odciążają uciskane nerwy, a także stabilizują kręgosłup pacjenta, dzięki czemu sprawność ruchowa ulega poprawie. Warto wiedzieć, że po operacji niezbędna jest fizjoterapia, która często jest lekceważona. Jej zadaniem jest stopniowy powrót pacjenta do codziennych czynności. Ćwiczenia rehabilitacyjne powinny być przeprowadzane pod okiem specjalisty, który dobierze je indywidualnie. W przypadku silnego bólu często wykonywanym zabiegiem, który przynosi ulgę jest  diatermia.

Zwyrodnienie kręgosłupa jest niebezpiecznym schorzeniem, którego nie wolno lekceważyć. Jak najwcześniej należy rozpocząć leczenie, aby spowolnić przebieg choroby i jak najdłużej zachować sprawność ruchową.

Podobne artykuły