portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

hemoroidy foto

Hemoroidy – przyczyny, objawy i leczenie

Hemoroidy nazywane też żylakami odbytu często to guzki, które znajdują się w odbycie. Pełnia funkcję ,,czujników” podczas oddawania stolca. Zbudowane są z żył, tętnic i tkanki łącznej, co sprawia, że są delikatne. U zdrowych osób, gdy hemoroidy funkcjonują prawidłowo, istnieje pełna kontrola przy oddawaniu stolca. Natomiast u przewlekle cierpiących na tę przypadłość, w zaawansowanym stadium może dojść do całkowitej utraty kontroli nad wydalaniem stolca. Jak rozpoznać wczesne objawy hemoroidów, jakie są przyczyny powstawania i jak skutecznie leczyć to schorzenie?

Hemoroidy – przyczyny

Hemoroidy mogą mieć wiele przyczyn, ale najczęściej są skutkiem zaburzeń mikrokrążenia w tkankach odbytu. Zaburzenia te mogą pojawić się wskutek wielu stanów chorobowych. Jednak do najczęstszych przyczyn powstawania żylaków odbytu należą:

Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej – podczas siedzenia występuje duży ucisk, który zaburza krążenie w odbycie i tym samym w hemoroidach. W tej sposób dochodzi do ich podrażnienia. To jednak nie wszystko, ponieważ osoby, które prowadzą tzw. siedzący tryb życia również często cierpią na tę przypadłość, z uwagi na słabe krążenie. Umiarkowany wysiłek fizyczny jest potrzebny do zachowania prawidłowego krążenia, w tym również w tkankach odbytu. W przypadku pracy siedzącej, warto co 30 minut na chwilę wstawać z fotela i zrobić sobie mały spacer, np. do toalety.

Mała ilość błonnika w diecie – błonnik wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, a także oczyszcza jelita ze złogów kału. Obecne produkty spożywcze zawierają często zbyt małą ilość tego składnika, przez co wypróżnianie jest utrudnione. W jelitach zaczynają zalegać resztki stolca, co pogarsza mikrokrążenie i tym samym sprzyja powstawaniu stanu chorobowego hemoroidów.

Podłoże dziedziczne – często problemy z hemoroidami mają osoby, których rodzice również cierpieli na tę przypadłość.

Alkohol i ostre przyprawy – produkty te powodują podrażnienie układu wydalniczego, dlatego osoby cierpiące na żylaki odbytu powinny zminimalizować ich spożywanie.

Ciąża – często problemy z żylakami odbytu dotykają kobiet w ciąży. Dziecko wraz z rozwojem zaczyna tworzyć ucisk, co z kolei utrudnia krążenie w jelitach i sprzyja powstawaniu hemoroidów.

Hemoroidy – objawy

Hemoroidy można podzielić na 2 grupy: zewnętrzne i wewnętrzne, a ich objawy zależą od stopnia zaawansowania przypadłości. Najczęściej objawiają się:

  • gęstą wydzieliną sączącą się z odbytu, w której czasami można dostrzec plamki krwi
  • przewlekłym świądem i pieczeniem odbytu, zwłaszcza po oddaniu stolca
  • w zaawansowanym stadium uszkodzeń pojawiają się problemy z kontrolowaniem gazów i oddawaniem stolca

Hemoroidy wewnętrzne dzielą się na 4 stopnie rozwoju:

I – pacjent może odczuwać lekki ból lub pieczenie po oddawaniu stolca, ale hemoroidy pozostają w kanale odbytu.

II – guzki wychodzą na zewnątrz odbytu podczas oddawania stolca, ale potem powracają do środka.

III – hemoroidy wychodzą na zewnątrz odbytu podczas wizyty w toalecie i nie powracają samoistnie do środka. Można je odprowadzić palcem.

IV – podczas oddawania stolca guzki wychodzą na zewnątrz odbytu i nie można ich odprowadzić ręcznie na swoje miejsce.

Hemoroidy zewnętrzne można rozpoznać za pomocą kilku objawów:

  • przewlekły świąd, ból i pieczenie odbytu, które nasila się po oddaniu stolca
  • krew w kale w zaawansowanym stadium przypadłości
  • problemy z kontrolowaniem gazów i oddawaniem stolca

Hemoroidy – leczenie

Leczenie hemoroidów w początkowej fazie obejmuje likwidację stanu zapalnego, jeśli do niego doszło. Pacjenci najczęściej przyjmują leki przeciwzapalne i usprawniające krążenie, jeśli pojawił się ból, który jest oznaką zakrzepów w guzkach krwawniczych. Poza tym, pacjent powinien unikać alkoholu, ostrych przypraw, a w diecie powinny się znaleźć produkty z błonnikiem. 

W przypadku zaawansowanych hemoroidów, konieczne jest leczenie zabiegowe, które ma na celu obumarcie wystających guzków. Do najczęściej stosowanych zabiegów należą: krioterapia, skleroterapia, fotokoagulacja i zabieg laserowy.

Podobne artykuły