Zapalenie wsierdzia to groźna przypadłość, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Stan zapalny obejmuje wsierdzie, czyli błonę, która pokrywa serce i jego zastawki. Przyczyną tego są bakterie, które przedostają się do wsierdzia i tym samym powodują stan zapalny. Im dłużej trwa, tym większe ryzyko nieodwracalnych powikłań, które stwarzają zagrożenie dla życia. Dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i zastosowanie leczenia. Jak rozpoznać pierwsze objawy zapalenia wsierdzia i jakie są jego objawy?
Zapalenie wsierdzia – przyczyny
Spis treści:
Zapalenie wsierdzia to przypadłość wynikająca z zakażenia bakteriami, które przedostają się do wsierdzia i tym samym prowadzą do stanu zapalnego. Choroba często dotyka osób ze sztucznymi zastawkami lub tych, których zastawki zostały uszkodzone wskutek przebytych infekcji, np. grypy lub anginy ropnej.
To jednak nie jedyna przyczyna zachorowań. Kolejną jest przewlekłe osłabienie układu odpornościowego w wyniku czego organizm nie jest w stanie się bronić przez atakiem bakterii. Bakterie często przedostają się do wsierdzia podczas długotrwałego cewnikowania żył, które z kolei jest niezbędne w celu leczenia innych chorób.
Zapalenie wsierdzia – objawy
Objawy zapalenia wsierdzia mogą się nieco różnić w zależności od stopnia zaawansowania stanu zapalnego. W początkowym etapie pojawiają się:
- zaburzenia rytmu serca
- osłabienie i problemy z zasypianiem
- gorączka
- bóle mięśniowo – stawowe
- szybki spadek masy ciała
Natomiast w stopniu zaawansowanym zapalenia wsierdzia chorzy najczęściej odczuwają:
- drgawki wskutek gorączki i zaburzenia rytmu serca
- duszność podczas wysiłku i problemy z oddychaniem nawet w stanie spoczynku
- obrzęki kończyn dolnych
- krew w moczu
- silne bóle zamostkowe, podobnie jak przy zawale mięśnia sercowego
Powyższe objawy świadczą o zapaleniu wsierdzia, które stanowi zagrożenie dla życia. Dlatego w przypadku ich odczuwania należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby uniknąć groźnych powikłań, a nawet śmierci.
Zapalenie wsierdzia – diagnoza lekarska
Zapalenie wsierdzia najczęściej wstępnie diagnozowane jest na podstawie objawów, na które skarży się chory. Podstawowym badaniem jest EKG, które pozwala wykryć zaburzenia pracy serca. Następnie lekarz wykonuje echo serca w celu sprawdzenia stanu mięśnia sercowego oraz ewentualnych zmian powstałych wskutek stanu zapalnego.W niektórych przypadkach lekarz wykonuje także RTG klatki piersiowej, aby ocenić wstępnie stopień zaawansowania stanu zapalnego.
Zapalenie wsierdzia – leczenie
Leczenie zapalenia wsierdzia rozpoczyna się od posiewu krwi, który pozwala ocenić reakcję bakterii na poszczególny antybiotyk. Warto dodać, że pacjent jest hospitalizowany z uwagi na zagrożenia życia. Po dobraniu odpowiedniego antybiotyku pacjent przyjmuje lek w formie kroplówki lub zastrzyków dożylnie.
W przypadku wystąpienia zaburzeń pracy serca podawane są leki antyarytmiczne, które utrzymują rytm serca w normie i tym samym zmniejszają ryzyko zawału, a ciężkich przypadkach zgonu. W trakcie hospitalizacji pacjent znajduje się pod ścisłą opieką lekarza, najczęściej jest odizolowany z uwagi na wysokie ryzyko w razie wystąpienia dodatkowej infekcji, która stanowiłaby zagrożenie dla jego życia.
Najczęściej po zakończeniu leczenia chory musi zgłosić się na wizytę kontrolną w celu sprawdzenia, czy stan zapalny został całkowicie zwalczony. Pacjent powinien również unikać dużego wysiłku fizycznego, aby w pierwszych tygodniach nie obciążać serca, które jest osłabione po przebytym zapaleniu wsierdzia.
Warto pamiętać, że w przypadku wystąpienia każdego rodzaju dolegliwości sercowych należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do poważnych powikłań zdrowotnych. Im prędzej wykryta choroba i podjęte leczenie, tym szybszy powrót do zdrowia i mniejsze ryzyko powikłań.