Przepuklina kręgosłupa to schorzenie potocznie nazywane wypadnięciem dysku. Najczęściej pojawia się w lędźwiowej części z uwagi na jej największe przeciążenie. W rzadkich przypadkach występuje w odcinku szyjnym lub na całej długości kręgosłupa u osób bez wrodzonych wad. Przypadłość powoduje silny ból, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, przez co konieczna jest operacja. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega całe leczenie przepukliny kręgosłupa?
Przepuklina kręgosłupa – przyczyny
Spis treści:
Przyczyną przepukliny kręgosłupa jest wypadnięcie krążka międzykręgowego, który tworzy ucisk na nerw i powoduje silny ból. W przypadku przepukliny szyjnej, ból z czasem zaczyna promieniować do rąk. Jeśli schorzenie pojawi się w odcinku lędźwiowym, to ból najczęściej promieniuje do jednej z kończyn, uniemożliwiając swobodne poruszanie się. Krążek międzykręgowy potocznie nazywany jest dyskiem, stąd też nazwa wypadnięcie dysku.
Zbudowany jest w dużej mierze z elastycznych włókien, a jego zadaniem jest amortyzacja podczas ucisku kręgów, np. podczas chodzenia, zmiany postawy ciała, itd. Wraz z uciskiem krążka, zostaje z niego ,,wyciśnięta” woda, przez co traci swą sprężystość. Najczęściej dochodzi do tego podczas przeciążania kręgosłupa, dlatego przepuklina kręgosłupa często dotyka osób, które ciężko pracują fizycznie lub podnoszą ciężary na siłowni.
Odwodniony krążek z czasem zaczyna wypadać poza kręgi i w ten sposób uciska na nerwy, powodując przy tym koszmarny ból, który uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Najczęściej do wypadnięcia krążka dochodzi podczas podnoszenia dużych ciężarów na prostych nogach. Dlatego warto zwracać uwagę na to, aby zawsze podczas dźwigania uginać nogi i prostować ciało spokojnie, bez zrywania.
Przepuklina kręgosłupa – objawy
Objawem przepukliny kręgosłupa jest silny ból, którego intensywność zależy od lokalizacji schorzenia. Jeśli do przepukliny dojdzie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa to ból promieniuje od krzyża, przez pośladek, aż do łydy. Chory nie może chodzić, ani wykonywać codziennych czynności. W zaawansowanym stadium, gdy ucisk jest duży, bólowi towarzyszy również mrowienie w kończynie lub drętwienie. Ból może także promieniować do dolnej części brzucha lub jąder w przypadku mężczyzn.
Przepuklina kręgosłupa w odcinku szyjnym również objawia się silnym bólem, który nasila się podczas próby podnoszenia rąk w górę. W zaawansowanym stadium przypadłość powoduje drętwienie rąk oraz sztywność karku. Chory może także odczuwać lekkie zawroty głowy z uwagi na ucisk krążka na naczynka krwionośne.
Przepuklina kręgosłupa – leczenie
Leczenie przepukliny kręgosłupa odbywa się operacyjnie. Zanim jednak pacjent zostanie skierowany na zabieg, to przeprowadzana jest tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Badanie te pozwalają w pełni ocenić zmiany, do których doszło w kręgosłupie. Jeśli schorzenie wywołuje ból dość rzadko, to pacjenci najczęściej przyjmują leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które przynoszą szybką ulgę w leczeniu. Z czasem, gdy objawy pojawiają się coraz częściej, niezbędne jest leczenie operacyjne.
Przepuklina kręgosłupa – zapobieganie
Przede wszystkim przepuklinie kręgosłupa można zapobiegać przez unikanie długotrwałego przebywania w jednej pozycji, aby ucisk na krążek międzykręgowy nie trwał zbyt długo. W tym celu należy co 30 minut zmieniać pozycję, np. wstać od biurka i przespacerować się. Podobnie należy postępować podczas oglądania telewizji, itd. Warto pamiętać, że powstawaniu schorzenia sprzyja osłabienie mięśni kręgosłupa, do którego dochodzi w przypadku długotrwałej pracy siedzącej.
Dlatego warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające te partie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pływanie w basenie, które odciąża kręgosłup. Kolejną zasadą jest podnoszenie ciężarów na ugiętych nogach, aby nie doszło do nadmiernego przeciążenia części lędźwiowej i tym samym do przepukliny kręgosłupa.