portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

guzki heberdena

Guzki Heberdena – przyczyny, objawy i leczenie

Guzki Heberdena to zmiany zwyrodnieniowe, które mają postać guzków na powierzchni stawu i tym samym ograniczają sprawność ruchową. Towarzyszy temu ból, który może nasilać się po przebytym wysiłku lub w wyniku zmian pogodowych. Chory staw w ciągu dnia może stać się bardziej nabrzmiały, co jeszcze mocniej ogranicza jego sprawność. Jakie są przyczyny, dokładne objawy oraz jak przebiega leczenie guzków Heberdena?

Guzki Heberdena – przyczyny

Na dziś medycyna nie ustaliła jeszcze przyczyn powstawania guzków Heberdena, ale często na to schorzenie zapadają osoby, których bliscy przodkowie również na nie cierpieli. Stąd wniosek, że jedną z przyczyn są uwarunkowania genetyczne. Kolejnym czynnikiem, który może sprzyjać chorobie jest długotrwałe przeciążanie stawów, w wyniku czego dochodzi do degradacji tkanki łącznej oraz struktury stawów.

Jeszcze inna hipoteza głosi, że guzki pojawiają się najczęściej u kobiet po 50 roku życia w wyniku zmian hormonalnych powodujących  mniejsze przyswajanie wapnia, który jest niezbędny do prawidłowej budowy układu kostnego.  Poza tym, przebyte choroby stawów również w pewnym stopniu mogą wpływać na powstawanie schorzenia. Należą do nich:

  • zwyrodnienia stawów wskutek stanu zapalnego
  • przebyte infekcje organizmu, np. nieleczona grypa
  • duża ilość sodu w diecie
  • napoje gazowane

Guzki Heberdena – objawy

Guzki Heberdena w pierwszej fazie pojawiają się na palcach rąk. Jako pierwszy najczęściej zwyrodnieniu ulega mały palec, który charakteryzuje się niewielkim obrzękiem. Na tym etapie nie pojawia się jeszcze ból, a brak bólu najczęściej dla pacjentów oznacza, że schorzenie nie jest groźne, przez co choroba się rozwija. Jednak z czasem obrzęk stawu zwiększa się, a sprawność ruchowa zaczyna zanikać.

Chorzy odczuwają silny ból zwłaszcza w wyniku przeciążenia stawu lub pod wpływem zmian pogodowych. Ból nasila się także w zimie, gdy staw narażony jest na działanie mroźnej temperatury. Z czasem palec zaczyna się krzywić, a guzki mogą objąć stawy całej dłoni. Niestety wraz z rozwojem choroby guzki Heberdena pojawiają się także na stawach drugiej dłoni.

Guzki Heberdena – rozpoznanie

Guzki Geberdena najczęściej rozpoznawane są za pomocą prześwietlenia RTG i Tomografii Komputerowej (TK). Lekarz ocenia zmiany zwyrodnieniowe stawu i tym samym ilość narośli. Warto wiedzieć, że podobne objawy daje także dna moczanowa, dlatego w przypadku zwyrodnienia stawów należy wykonać badania krwi w celu sprawdzenia stężenia kwasu moczowego.

guzek na stawie palca u reki

Guzki Heberdena – leczenie

Guzki Heberdena chwilę obecną są nieuleczalne, ale dzięki odpowiednim metodom można spowolnić rozwój choroby. Im wcześniej podjęte leczenie, tym dłużej zachowana sprawność ruchowa. W tym celu pacjencji najczęściej przyjmują takie leki jak:

Polisiarczan chondroityny – hamuje postęp zwyrodnieniowy, dzięki czemu pozwala zachować sprawność ruchową na dłużej.

Leki kortykosteroidowe – podawane w postaci zastrzyków, przynoszą szybką ulgę w cierpieniu, ponieważ zmniejszają stan zapalny i łagodzą obrzęk.

Poza tym stosowane są:

Ćwiczenia stawów – utrzymują sprawność ruchową na dłużej pod warunkiem,  że są odpowiednio dobrane. W tym celu najlepiej udać się do fizjoterapeuty.

Ultradźwięki – terapia pozwala złagodzić stan zapalny i obrzęk stawu.

Leki przeciwbólowe – dostępne bez recepty, stosowane doraźnie jako dodatek do leków przeciwzapalnych w przypadku silnego bólu.

Guzki Heberdena to podstępna przypadłość, dlatego warto dbać o sprawność swoich stawów i wszelkie stany zapalne powstałe w wyniku urazów jak najszybciej leczyć. Poza tym, warto spożywać witaminę C, która wspomaga produkcję kolagenu odpowiedzialnego m.in. za sprawne stawy. Suplementy z witaminą C i warto stosować w przypadku niezdrowej diety.

Podobne artykuły