Guzki Heberdena to zmiany zwyrodnieniowe, które mają postać guzków na powierzchni stawu i tym samym ograniczają sprawność ruchową. Towarzyszy temu ból, który może nasilać się po przebytym wysiłku lub w wyniku zmian pogodowych. Chory staw w ciągu dnia może stać się bardziej nabrzmiały, co jeszcze mocniej ogranicza jego sprawność. Jakie są przyczyny, dokładne objawy oraz jak przebiega leczenie guzków Heberdena?
Guzki Heberdena – przyczyny
Spis treści:
Na dziś medycyna nie ustaliła jeszcze przyczyn powstawania guzków Heberdena, ale często na to schorzenie zapadają osoby, których bliscy przodkowie również na nie cierpieli. Stąd wniosek, że jedną z przyczyn są uwarunkowania genetyczne. Kolejnym czynnikiem, który może sprzyjać chorobie jest długotrwałe przeciążanie stawów, w wyniku czego dochodzi do degradacji tkanki łącznej oraz struktury stawów.
Jeszcze inna hipoteza głosi, że guzki pojawiają się najczęściej u kobiet po 50 roku życia w wyniku zmian hormonalnych powodujących mniejsze przyswajanie wapnia, który jest niezbędny do prawidłowej budowy układu kostnego. Poza tym, przebyte choroby stawów również w pewnym stopniu mogą wpływać na powstawanie schorzenia. Należą do nich:
- zwyrodnienia stawów wskutek stanu zapalnego
- przebyte infekcje organizmu, np. nieleczona grypa
- duża ilość sodu w diecie
- napoje gazowane
Guzki Heberdena – objawy
Guzki Heberdena w pierwszej fazie pojawiają się na palcach rąk. Jako pierwszy najczęściej zwyrodnieniu ulega mały palec, który charakteryzuje się niewielkim obrzękiem. Na tym etapie nie pojawia się jeszcze ból, a brak bólu najczęściej dla pacjentów oznacza, że schorzenie nie jest groźne, przez co choroba się rozwija. Jednak z czasem obrzęk stawu zwiększa się, a sprawność ruchowa zaczyna zanikać.
Chorzy odczuwają silny ból zwłaszcza w wyniku przeciążenia stawu lub pod wpływem zmian pogodowych. Ból nasila się także w zimie, gdy staw narażony jest na działanie mroźnej temperatury. Z czasem palec zaczyna się krzywić, a guzki mogą objąć stawy całej dłoni. Niestety wraz z rozwojem choroby guzki Heberdena pojawiają się także na stawach drugiej dłoni.
Guzki Heberdena – rozpoznanie
Guzki Geberdena najczęściej rozpoznawane są za pomocą prześwietlenia RTG i Tomografii Komputerowej (TK). Lekarz ocenia zmiany zwyrodnieniowe stawu i tym samym ilość narośli. Warto wiedzieć, że podobne objawy daje także dna moczanowa, dlatego w przypadku zwyrodnienia stawów należy wykonać badania krwi w celu sprawdzenia stężenia kwasu moczowego.
Guzki Heberdena – leczenie
Guzki Heberdena chwilę obecną są nieuleczalne, ale dzięki odpowiednim metodom można spowolnić rozwój choroby. Im wcześniej podjęte leczenie, tym dłużej zachowana sprawność ruchowa. W tym celu pacjencji najczęściej przyjmują takie leki jak:
Polisiarczan chondroityny – hamuje postęp zwyrodnieniowy, dzięki czemu pozwala zachować sprawność ruchową na dłużej.
Leki kortykosteroidowe – podawane w postaci zastrzyków, przynoszą szybką ulgę w cierpieniu, ponieważ zmniejszają stan zapalny i łagodzą obrzęk.
Poza tym stosowane są:
Ćwiczenia stawów – utrzymują sprawność ruchową na dłużej pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane. W tym celu najlepiej udać się do fizjoterapeuty.
Ultradźwięki – terapia pozwala złagodzić stan zapalny i obrzęk stawu.
Leki przeciwbólowe – dostępne bez recepty, stosowane doraźnie jako dodatek do leków przeciwzapalnych w przypadku silnego bólu.
Guzki Heberdena to podstępna przypadłość, dlatego warto dbać o sprawność swoich stawów i wszelkie stany zapalne powstałe w wyniku urazów jak najszybciej leczyć. Poza tym, warto spożywać witaminę C, która wspomaga produkcję kolagenu odpowiedzialnego m.in. za sprawne stawy. Suplementy z witaminą C i warto stosować w przypadku niezdrowej diety.