portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy – przyczyny, objawy i leczenie

Nadczynność tarczycy to choroba, która powoduje nadmierną produkcję hormonów tarczycowych przez gruczoł –    trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4).  W wyniku zbyt dużego stężenia tych hormonów dochodzi do zaburzenia pracy układu krążenia, nerwowego i ruchowego, co utrudnia codzienne funkcjonowanie chorego. Choroba może być niebezpieczna, ponieważ nieleczona prowadzi do uszkodzenia serca, dlatego warto znać jej objawy i w razie wątpliwości jak najszybciej udać się do lekarza. Jak rozpoznać objawy i jakie są metody leczenia nadczynności tarczycy?

WOLISZ POSŁUCHAĆ? Włącz odtwarzacz i poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia nadczynności tarczycy:

Nadczynność tarczycy – objawy

Nadczynność tarczycy u jednych osób może przebiegać łagodnie, podczas gdy innym uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Objawy choroby zależą też od stopnia zaawansowania i do najczęściej występujących należą:

  • Zaburzenia pracy serca – zaczyna samoistnie kołatać nawet w czasie stanie spoczynku.
  • Duszność podczas wysiłku fizycznego – spowodowana obciążeniem układu krążenia.
  • Spadek wagi – często chorzy na nadczynność tarczycy chudną w szybkim tempie.
  • Bezsenność – chorzy często budzą się w nocy zlani potem lub w ogóle nie mogą zasnąć.
  • Brak energii i stany depresyjne
  • Wypadające włosy i łamliwe paznokcie
  • Wytrzeszcz oczu – widoczny w zaawansowanym stadium choroby.
  • Powiększone wole tarczycowe – pojawia się u osób, gdy choroba jest już rozwinięta.

To najczęściej występujące objawy nadczynności tarczycy i należy pamiętać, że nie muszą występować jednocześnie, a ich stopień może się różnić u poszczególnych chorych. Dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących symptomów świadczących o chorobie tarczycy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Nadczynność tarczycy – badania lekarskie

Nadczynność tarczycy najczęściej diagnozowana jest za pomocą kilku badań. Przede wszystkim pacjent musi wykonać badanie krwi, aby sprawdzić poziom hormonów: TSH, T3 i T4. Do kolejnych badań należą:

USG – pozwala ocenić lekarzowi stan wola i gruczołu tarczycy oraz wykryć ewentualne zmiany.

Biopsja – polega na pobraniu próbki tarczycy w celu wykluczenia choroby nowotworowej. Najczęściej przeprowadzana jest u pacjentów z guzkami tarczycy.

Scyntygrafia – badanie pozwala na dokładniejsze sprawdzenie, czy w tarczycy nie pojawiły się zmiany nowotworowe. Najczęściej  wykonywana jest w przypadku niepokojących wyników biopsji.

To najczęściej wykonywane badania pod kątem wykrywania nadczynności tarczycy i warto pamiętać, że decyduje o nich lekarz, ponieważ nie wszystkie są konieczne w każdym przypadku.

Nadczynność tarczycy – leczenie

Nadczynność tarczycy w lżejszych przypadkach leczona jest za pomocą środków farmakologicznych. Najczęściej pacjenci przyjmują leki, których zadaniem jest wyrównanie poziomu hormonów tarczycowych. Warto pamiętać, aby powiadomić lekarza o innych przyjmowanych lekach, jeśli takie istnieją, ponieważ mogą one osłabiać wchłanianie leków na nadczynność tarczycy. W takim przypadku lekarz najczęściej zwiększa dawkę, która jest ustalana indywidualnie.

Leczenie nadczynność tarczycy może odbywać się także za pomocą radiojodu, który chorzy przyjmują jednorazowo.  Ta forma stosowana jest u pacjentów, którzy słabo reagują na leki farmakologiczne. Radiojod zmniejsza poziom produkcji T3 i T4, a także łagodzi stan zapalny gruczołu tarczycy.

Chirurgiczne metody leczenia stosowane są u pacjentów, których nadczynność spowodowana jest guzkami, torbielami lub innymi zmianami na gruczole tarczycy, a pozostałe metody leczenia nie przynoszą efektów.

To najczęściej stosowane obecnie metody leczenia niedoczynności tarczycy. Warto wykonywać badania okresowe, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że z ich tarczycą dzieje się coś złego. Im wcześniej wykryta choroba i rozpoczęte leczenie, tym szybszy powrót do zdrowia i mniejsze powikłania zdrowotne.

Podobne artykuły