portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

hemikrania

Czym jest Hemikrania ? – objawy, przyczyny, leczenie

Hemikrania to ból części głowy, który umiejscawia się w okolicach skroni i oczodołu. Współistniejącymi objawami jest łzawienie i pieczenie oczu, podobnie jak przy zapaleniu spojówek. Chorobę dzielimy na: ciągłą i napadową w zależności od intensywności objawów. Jakie są przyczyny tej choroby? Jak rozpoznać objawy i czy możliwe jest jej pełne wyleczenie?

Hemikrania ciągła – objawy

Hemikrania ciągła na co dzień dokucza choremu. Ból występuje w okolicy oczodołu i skroni, a w okresie zaostrzeń objawów może objąć tylną część głowy. Niestety, objawy bólowe mają charakter ciągły ze słabszym lub większą intensywnością. Podczas zaostrzenia objawów, silny ból utrzymuje się najczęściej kilka dni, podobnie jak przy migrenie. Jak rozpoznać hemikranię ciągłą? Poza bólem u większości chorych pojawia się pieczenie i silne oczy. Może dojść także do obrzęku części twarzy oraz zatkania jednego kanału nosowego. Po stronie bólu dochodzi do zwężenia źrenicy, opadnięcia powieki, zaburzeń widzenia, a takie objawy utrzymują się do kilku dni. W rzadkich przypadkach pacjenci odczuwają wymioty i światłowstręt. Mogą wystąpić też zaburzenia mowy.

Hemikrania ciągła – leczenie

Hemikrania ciągła leczona jest doraźnie, ponieważ jej przyczyny nie są do końca ustalone. Podczas zaostrzenia bólu pacjenci najczęściej przyjmują leki przeciwbólowe, które na ogół przynoszą szybką ulgę. Natomiast w przypadku wyjątkowo silnych objawów, podawana jest domięśniowo indometacyna. Jeżeli wystąpią zaburzenia mowy lub wymioty, to pacjent powinien jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia. Warto wiedzieć, że powyższe objawy mogą świadczyć o udarze mózgu, który zagraża życiu. Dlatego diagnozę należy pozostawić lekarzowi, który wykona badania i przeprowadzi rozpoznanie.

Chorzy cierpiący na hemikranię ciągłą najczęściej wymagają stałej opieki lekarskiej, a leczenie przewlekłe skupia się na doustnym podawaniu indometacyny. Dobrym rozwiązaniem jest dzienniczek, w którym można notować okresy nasilenia się bólu oraz częstotliwość występowania. Dzięki temu lekarz wykona badania w odpowiednim kierunku. Niestety, całkowite wyleczenie tej choroby nie jest możliwe, ale przyjmowanie leku pozwala złagodzić objawy. Najczęściej indometacyna podawana jest podczas okresu zaostrzenia objawów.

Hemikrania napadowa – objawy

Ból głowy przy hemikranii napadowej pojawia się nagle. Ma charakter pulsujący i ostry. Obejmuje oczodół, czoło i skronie. Chory odczuwa przy tym silne pieczenie oka, łzawienie oraz zaburzenia widzenia. Ból bardzo szybko zaostrza się i towarzyszy mu obrzęk twarzy, zwężenie źrenicy oraz zatkanie jednego kanału nosowego po stronie bólu. Zaostrzenie bólu może wystąpić kilka razy w ciągu doby.

W przypadku wystąpienia objawów hemikranii napadowej pacjenci najczęściej przyjmują leki przeciwbólowe, a także domięśniowo podawana jest indometacyna, która przynosi szybką ulgę. Najczęściej lek ten podawany jest przewlekle ze względu na częste występowanie objawów. Niestety na chwilę obecną hemikramia napadowa i ciągła leczona jest objawowo, ponieważ jej przyczyny nie są do końca ustalone. Warto prowadzić dziennik choroby, który podczas wizyty należy przedstawić lekarzowi. To umożliwi monitorowanie choroby.

Podobne artykuły