Lato to czas częstego przebywania na łonie natury. Nic dziwnego, ponieważ zieleń, jak i świeże powietrze działają relaksująco. Jednak ten okres sprzyja atakom kleszczy. Dlatego po powrocie ze spaceru dokładnie sprawdź swoje ciało. Kleszcz może wyglądać jak drobny punkt na skórze. Pasożyt przebywa na drzewach i w trawie. Kleszcz po znalezieniu ofiary zahacza przednimi odnóżami o skórę, a następnie szuka odpowiedniego miejsca do wbicia się w skórę, aby czerpać pokarm. Sprawdź, jak usunąć kleszcza w domu i co zrobić, aby nie doszło do infekcji.
Co zrobić, gdy dojdzie do ukąszenia?
Spis treści:
W sytuacji, gdy znajdziemy kleszcza wgryzionego w skórę, warto jak najszybciej go usunąć, aby nie doszło do zakażenia. Możesz to zrobić w warunkach domowych za pomocą odpowiednich sposobów. Po zakończeniu tej czynności umyj miejsce ugryzienia przez kleszcza wodą z mydłem. Jeżeli jednak zauważysz, że jakaś część została w skórze, to jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Czego nie należy robić podczas usuwania kleszcza w domu?
- Nie smaruj kleszcza tłuszczem, ponieważ spowoduje to wymioty, przez które dojdzie do zakażenia organizmu.
- Nie wyciskaj kleszcza, gdyż jego wnętrzności dostaną się do Twojego organizmu.
- Kleszcza należy wyciągać energicznym ruchem – w taki sposób, aby go nie uszkodzić. Najlepiej zaopatrz się w specjalne do tego celu akcesoria dostępne w aptece.
Usuwanie kleszcza w domuprzy pomocy pęsety
Chwyć kleszcza delikatnie za pomocą pęsety, jak najbliżej skóry, a następnie energicznym ruchem wyciągnij go pod kątem prostym. Zachowaj jednak wyczucie, aby nie uszkodzić pasożyta, bo to mogłoby spowodować zakażenie.
Usuwanie kleszcza w domu kleszczołapkami
Wsuń kleszczołapki tak, by nie uszkodzić pasożyta. Następnie ciągnij w górę i jednocześnie szybko go wykręć. Kleszczołapki możesz zakupić w aptece i włożyć do apteczki pierwszej pomocy. Tutaj również ważne jest odpowiednie wyczucie, aby nie uszkodzić kleszcza i nie spowodować powikłań.
Usuwanie kleszcza w domu z użyciem lassa
Jak najbliżej skóry pętelką lassa obtaczamy kleszcza. Zwalniamy przycisk, aby pętelka dokładnie go oplotła, a następnie wyciągamy szybko w górę. Lasso to chyba najbezpieczniejszy sposób usuwania kleszcza w domu, ponieważ nie wymaga dużego wyczucia, podczas oplatania.
Pamiętaj
Jeżeli usuniesz kleszcza w domu, to pamiętaj o dokładnej dezynfekcji miejsca ugryzienia oraz narzędzi, których użyjesz. Jeśli zaczerwienienie nie zniknie po kilku dniach, to udaj się do lekarza, który sprawdzi, czy nie doszło do zakażenia boreliozą.