portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

pokrzywa przeciwwskazania

Pokrzywa – właściwości lecznicze i zastosowanie

Pokrzywa zwyczajna często traktowana jest jako uciążliwy chwast, ponieważ łatwo się rozprzestrzenia, a skóra po kontakcie z nią swędzi, piecze, a nawet boli. Okazuje się jednak, że roślina ta posiada niesamowite właściwości lecznicze, znane od dawna, zwłaszcza wśród wiejskiej ludności. Można ją łatwo zdobyć, ponieważ najczęściej rośnie w ustronnych miejscach i jest odporna na warunki atmosferyczne. Jakie są właściwości lecznicze pokrzywy ? Jak przygotować ją do picia i jako napar na włosy?

Pokrzywa zwyczajna – okres zbioru

Właściwości lecznicze pokrzywy znajdują się w liściach tej rośliny, choć ziołolecznictwie wykorzystywane są również korzenie. Liście należy zbierać od maja do końca czerwca, zanim pokrzywa zakwitnie.W tym okresie roślina osiąga najsilniejsze właściwości lecznicze. Korzenie natomiast warto wykopać wczesną wiosną, zanim pojawią się łodygi i liście. W celu uzyskania maksymalnych właściwości zdrowotnych należy je suszyć w temperaturze 40 °C.

Właściwości zdrowotne pokrzywy zwyczajnej

Pokrzywa zwyczajna posiada wiele cennych dla zdrowia składników. Znajdziemy w niej m.in.: witaminę A, K, B2 i C. Kolejnymi składnikami są potas i magnez, niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego i krążenia Wypływają też na prawidłową pracę mięśni – w tym mięśnia sercowego. W pokrzywie znajdziemy również żelazo, które chroni przed anemią oraz zapewnia prawidłowe dotlenianie komórek. Kolejnymi składnikami są fitosterole i kwasy organiczne, które zwalczają wolne rodniki, przyczynę chorób układu krążenia, nowotworów oraz powstawania zmarszczek.

Pokrzywa zwyczajna może być wykorzystywana w leczeniu anemii, ponieważ zwiększa liczbę czerwonych ciałek krwi oraz poziom żelaza. Znakomicie działa również w leczeniu kamicy nerkowej, zapalenia pęcherza i dróg moczowych, ponieważ wykazuje bakteriobójcze i moczopędne działanie. Dzięki temu bakterie są szybciej wydalane z moczem. Napar z pokrzywy łagodzi objawy infekcji wirusowych, np. grypy jelitowej, zatrucia pokarmowego oraz przyspiesza zwalczanie przeziębienia.

Roślina ta wpływa na prawidłowe gojenie ran oraz obniża poziom złego cholesterolu, dzięki czemu chroni przed miażdżycą tętnic. Pokrzywa obniża ciśnienie tętnicze, ponieważ wydala nadmiar wody z organizmu oraz nagromadzone złogi kwasu moczowego, dzięki czemu oczyszcza nerki. W ziołolecznictwie wykorzystywana jest wspomagająco w leczeniu dny moczanowej, kamicy nerkowej, chorobach reumatycznych oraz niektórych schorzeń skóry, np. łuszczycy lub łupieżu.

pokrzywa właściwości lecznicze

Pokrzywa na włosy

Pokrzywa znakomicie działa na włosy. Przyspiesza porost, wzmacnia i zapobiega ich wypadaniu. Z tego względu znajduje się w składzie wielu kosmetyków i suplementów na wzmocnienie włosów. Regeneruje skórę głowy, usprawnia pracę gruczołów łojowych i zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Warto stosować napar z liścia pokrzywy. Jak go przygotować, aby uzyskać maksymalne właściwości lecznicze?

4 stołowe łyżki liścia pokrzywy zalewamy 1 litrem wrzącej wody i pozostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Przecedzamy i pozostawiamy do ostygnięcia. Włosy myjemy tradycyjnie szamponem i porządnie spłukujemy wodą. Następnie powoli spłukujemy je przygotowanym naparem, owijamy ręcznikiem na 30 minut i potem przechodzimy do czesania i suszenia. Naparu z pokrzywy nie należy spłukiwać, aby dobrze wchłonął się we włosy i skórę głowy. Dzięki temu uzyskamy najlepszy efekt. Napar można również pić, dzięki czemu odżywi włosy od wewnątrz i wzmocni organizm.

Pokrzywa w ciąży

Pokrzywa stosowana w ciąży dostarcza do organizmu matki cenne minerały, witaminy i związki, które wzmacniają organizm. Jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, to po porodzie picie herbaty z pokrzywy wspomaga produkcję mleka matki oraz usuwanie wody z organizmu zgromadzonej w czasie ciąży. To z kolei ułatwia likwidację cellulitu wodnego.

Działanie pokrzywy na skórę

Pokrzywa posiada właściwości bakteriobójcze, w związku czym może być stosowana do przemywania zmian skórnych t.j.: czyrak lub trądzik. Poza tym, znajduje zastosowanie w leczeniu zapalenia pochwy i mięśni. W tym celu należy przygotować napar z liścia pokrzywy: 2 łyżki stołowe zalać szklanka wrzątku (ok. 200 ml) i pozostawić do ostygnięcia pod przykryciem. Następnie należy przemywać miejsca chorobowo zmienione 2 -3 razy w ciągu dnia. Tak przyrządzonym naparem można również robić płukanki pochwy lub okłady mięśni, aby zlikwidować stan zapalny.

Pokrzywa na anemię

Pokrzywa wykazuje działanie krwiotwórcze, dlatego wywiera wpływ na produkcję czerwonych ciałek krwi. Dzięki temu wzmacnia organizm, a wyniki badań krwi ulegają poprawie. Dlatego warto w tym celu pić herbatkę z pokrzywy, a najlepiej przygotować napar, który posiada silniejsze działanie zdrowotne.

Sok z pokrzywy

Sok ze świeżych liści pokrzywy posiada największe właściwości zdrowotne. Najlepiej przyrządzać go w okresie od maja do końca czerwca. W tym celu przepuszczamy przez sokowirówkę świeże liście pokrzywy i uzyskujemy naturalny sok. Równie korzystne działanie wykazują liście pokrzywy spożywane na surowo. W tym celu można dodawać je do sałatek. Kolejnym sposobem na spożywanie nieprzetworzonych liści pokrzywy jest koktajl, który można przygotować w sokowirówce. Do soku i koktajlu warto dodać sok z cytryny, ponieważ zawiera witaminę C, która wspomaga wchłanianie żelaza.

Pokrzywa przeciwwskazania

Pokrzywa posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych, jednak pomimo tego nie każdy może ją stosować. W szczególności ostrożność powinny zachować osoby, które cierpią na nadkrwistość lub nadmiar żelaza. Natomiast soku z pokrzywy nie powinny stosować chorzy na cukrzycę, cierpiący na choroby nerek lub narządów rodnych.

Podobne artykuły