portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

miażdżyca tętnic szyjnych objawy

Miażdżyca tętnic – przyczyny, objawy i leczenie

Miażdżyca tętnic nazywana też arteriosklerozą,  to niebezpieczna przypadłość, ponieważ z początku nie daje silnych objawów. To sprawia, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że z ich organizmem dzieje się coś złego. Z tego względu wielu pacjentów zgłasza się do lekarza, gdy miażdżyca spowodowała szereg zmian w układzie krążenia. W cięższych przypadkach choroba jest wykrywana podczas hospitalizacji przy udarze mózgu lub zawale serca. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać tę przypadłość i jak jej zapobiegać. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie?

Miażdżyca tętnic – przyczyny powstawania

Miażdżyca tętnic najczęściej jest wynikiem nadmiaru złego cholesterolu LDL. Organizm sam wytwarza jego odpowiednie ilości, ponieważ to zapewnia prawidłową pracę układu hormonalnego. Zły cholesterol dostarczany jest również z pożywieniem i w zdrowym organizmie przy odpowiednim trybie życia jego nadmiar jest spalany. Problem natomiast zaczyna się wtedy, gdy w organizmie dojdzie do kumulowania się złego cholesterolu, który zmniejsza drożność tętnic i tym samym prowadzi do problemów w układzie krążenia.

Zdrowe tętnice przypominają elastyczne rurki, przez które krew swobodnie przepływa. Natomiast z wiekiem, ich struktura ulega stwardnieniu, przez co przepływ krwi staje się utrudniony. Taki stan sprzyja gromadzeniu się złogów miażdżycowych w tętnicach, co w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do zawału serca lub udaru mózgu. Najgorsze jest to, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z takiego stanu rzeczy, ponieważ przypadłość nie daje silnych objawów.

Przez to w  tętnicach wieńcowych serca oraz w tych, które dostarczają krew do nóg i mózgu gromadzą się złogi, tworzące z czasem zator. W początkowej fazie zwężenie przepływu krwi w tętnicach jest niewielkie, przez co chory nie odczuwa żadnych objawów. Natomiast z czasem dochodzi do coraz większych zaburzeń w krążeniu i tym samym do odczuwania silnych objawów t.j. duszność lub nadciśnienie tętnicze.

Miażdżyca tętnic – osoby w grupie ryzyka

Miażdżyca tętnic najczęściej dotyka osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Dlatego w szczególności powinny one podjąć szereg działań, aby przeciwdziałać skutkom zdrowotnym tego schorzenia. Do osób, które są narażone na występowanie miażdżycy należą:

palacze papierosów, ponieważ dym tytoniowy zwęża tętnice i tym samym sprzyja odkładaniu złogów cholesterolowych

  • osoby z dużą nadwagą
  • smakosze mięsa (głównie baraniny i wieprzowiny)
  • osoby, które prowadzą mało aktywny tryb życia
  • osoby obciążone genetycznie skłonnością do miażdżycy

Warto pamiętać, że miażdżyca może dotyczyć kilku tętnic jednocześnie lub tylko jednego rodzaju. W związku z tym u chorego mogą wystąpić różne skutki tej przypadłość.

Miażdżyca tętnic sercowych

Ten rodzaj schorzenia powoduje niedokrwienie mięśnia sercowego w wyniku utrudnionego dopływu krwi. Taki stan z biegiem czasu sprawia, że komórki mięśnia sercowego nie otrzymują odpowiedniej ilości substancji dostarczanych wraz z krwią, przez co powstaje martwica i dochodzi do zawału mięśnia sercowego.

Miażdżyca tętnic szyjnych

Nazywana jest również miażdżycą mózgu, ponieważ złogi zatykają tętnice szyjne i tym samym prowadzą do niedokrwienia mózgu. Chory może odczuwać zawroty głowy, podwyższone ciśnienie i przewlekły ból głowy. Jeśli dojdzie do całkowitego zapchania naczynia to powstaje udar mózgu, który jest zagrożeniem dla życia. W przypadku osób, które cierpią na ten rodzaj miażdżycy tętnic przed dłuższy czas, choroba może powodować zaburzenia w pamięci, tzw.  Alzheimera.

Miażdżyca tętnic nóg

Ten rodzaj schorzenia z czasem prowadzi do obumarcia tkanek w kończynie. W zaawansowanym stadium objawia się bólem lub zaburzeniami czucia. Natomiast nieleczona miażdżyca nóg może z czasem doprowadzić do obumarcia tkanek i tym samym do amputacji. Natomiast, jeśli dojdzie do powstania zatoru to chory może umrzeć.

Miażdżyca tętnic leczenie

Leczenie miażdżycy tętnic zależy od stopnia rozwoju tej przypadłość. W lżejszych  stadiach pacjenci przyjmują leki na rozrzedzenie krwi i na obniżenie złego cholesterolu, jeśli taki występuje. Poza tym, zalecany jest ruch oraz dieta uboga w tłuszcze zwierzęce. W przypadku niedrożności naczyń w tętnicach ponad 60% najczęściej przeprowadzany jest zabieg, którego celem jest udrożnienie przepływu krwi.

Podobne artykuły