portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

zawał serca przyczyny

Zawał serca – przyczyny, objawy i leczenie

Zawał serca jest skutkiem niedokrwienia mięśnia sercowego wskutek niedrożności tętnicy wieńcowej. Niedokrwienie powoduje, że część tkanek mięśnia ulega martwicy. Najczęściej wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że z ich sercem dzieje się coś złego, przez co trafiają na oddział kardiologii po zawale. Dlatego w przypadku pierwszych oznak, należy jak najszybciej wezwać karetkę pod numerem 999. Liczy się każda minuta w udzielaniu pierwszej pomocy! Jak rozpoznać pierwsze objawy, jak udzielić pomocy i na czym polega leczenie po zwale serca?

Zawał serca – przyczyny

Główną przyczyną zawału serca jest miażdżyca tętnic wieńcowych. Choroba jest skutkiem przewlekłego, podwyższone stężenia złego cholesterolu LDL, który powoduje powstawanie tzw. blaszki miażdżycowej, która zmniejsza przepustowość krwi. Z biegiem czasu dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego, wskutek czego część tkanek ulega martwicy.

Choroba niedokrwienna charakteryzuje się przewlekłym i lekkim bólem w okolicach serca, lecz pacjenci najczęściej ją bagatelizują. Wzrasta także ciśnienie krwi oraz występuje duszność przy wysiłku fizycznym.

Kolejną przyczyną zawału serca jest niedrożność tętnicy wskutek oderwania blaszki miażdżycowej, zakrzepu lub pęknięcia ścianki tętnicy. To bardzo częsta przyczyna, ponieważ powstaje niedrożność  w zwężeniu tętnicy i w ten sposób dopływ krwi do mięśnia zostaje odcięty. Wraz z krwią zostaje przerwane dostarczanie tlenu do mięśnia sercowego, co powoduje obumarcie części tkanek. 

Kolejną przyczyną niedokrwienia jest pęknięcie ścianek tętnicy, co powoduje wypływanie krwi do szczeliny i powstanie zakrzepu. Taki stan zmniejsza przepustowość naczynia tętnicy nawet o 80%, w wyniku czego dochodzi do niedokrwienia serca.

Do rzadziej występujących przyczyn zawału serca należy zator. Pojawia się w tętnicy wskutek oderwania się skrzepliny od ścianki aorty. W momencie, gdy skrzeplina dotrze do naczynka tętnicy, tworzy się zator. W ten sposób odpływ krwi do serca zostaje odcięty.

Zawał serca – objawy

W przypadku rozpoznania objawów zawału u siebie lub u drugiej osoby, należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia pod numerem 999. Każda minuta może mieć decydujący wpływ na życie chorego. Najczęściej pojawiają się takie objawy jak:

  • ostry ból w klatce piersiowej, który nasila się podczas głębokiego wdechu i promieniuje do lewej ręki
  • zimne poty
  • niemożność pełnego wdechu
  • wymioty
  • ból w górnej części brzucha
  • zimne poty

Zanim karetka dotrze na miejsce to warto choremu podać aspirynę, która rozrzedza krew i zapobiega powstawaniu zakrzepów. Chory powinien znajdować się w pozycji półsiedzącej i do czasu przyjazdu karetki powinien unikać wysiłku fizycznego.

Zawał serca – leczenie

Leczenie zwału serca zależy od stopnia uszkodzenia mięśnia sercowego. W pierwszej kolejności pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, których zadaniem jest rozpuszczenie skrzepliny i rozrzedzenie krwi w celu usprawnienia krążenia. W przypadku wysokiego stężenia złego cholesterolu podawane są leki, które przywracają poziom LDL do normy, aby zapobiec kolejnemu zawałowi.

Poza leczeniem farmakologicznym, pacjent najczęściej poddawany jest zabiegowi, który ma na celu przywrócenie przepustowości tętnicy i usprawnienie krążenia.

Do najczęściej przeprowadzanych inwazyjnych metod leczenia zawału serca  należą:

Angioplastyka tętnic wieńcowych  – w tętnicę pacjenta wszczepiany jest tzw. STENT, którego zadaniem jest rozszerzenie tętnicy w miejscu zwężenia i tym samym usprawnienie krążenia.

Pomostowanie aortalno-wieńcowe (popularne bajpasy)  – zabieg ten przeprowadzany jest u pacjentów z dużym stopniem uszkodzenia naczynia tętnicy. Dlatego aorta z tętnicą wieńcową zostaje połączona za pomocą bajpasów. To sprawia, że krew swobodnie dopływać do mięśnia sercowego.

Podobne artykuły