portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

arytmia serca przyczyny

Arytmia serca – przyczyny, objawy i leczenie

Arytmia serca to niebezpieczna choroba, która powoduje nagłe zaburzenia rytmu serca, nawet w stanie spoczynku chorego. Serce może gwałtownie przyspieszać, zwalniać lub na chwilę całkowicie zatrzymywać się. Nieleczona choroba może z czasem doprowadzić do zgonu. Warto wiedzieć, że zaburzenia tego typu mogą występować również wskutek silnego stresu, ale jeśli pojawiają się zbyt często, to mogą być oznaką choroby serca. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie arytmii serca?

WOLISZ POSŁUCHAĆ? Włącz odtwarzacz i poznaj objawy, przyczyny oraz metody leczenia artymii serca:

Arytmia serca – objawy

Arytmia serca może początkowo dawać słabo odczuwalne objawy, przez co wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że ich serce zaczyna chorować. Dlatego warto zwrócić uwagę czy nie pojawiają się któreś z poniższych oznak:

 • zaburzenia rytmu serca – nagle przyspiesza, zwalnia lub na chwilę się zatrzymuje
 • kłucie z lewej strony klatki piersiowej
 • nagłe uderzenie gorąca z uczuciem duszności
 • omdlenia – pojawiają się u pacjentów z zaawansowaną arytmią serca wskutek zaburzenia krążenia i chwilowego niedotlenienia mózgu

Należy pamiętać, że z sercem nie ma żartów, dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza. Nie każde dolegliwości sercowe są oznaką choroby, ale diagnozę warto pozostawić lekarzowi.

Arytmia serca – przyczyny

 • Arytmia serca może mieć wiele przyczyn, którymi są inne choroby. Często są one wykrywane podczas badań, które zleca lekarz pacjentowi skarżącemu się na zaburzenia rytmu serca. Najczęściej arytmia spowodowana  jest:
 • chorobami tarczycy (nadczynność, niedoczynność lub Hashimoto)
 • nadciśnieniem tętniczym
 • wadą serca
 • przebytym zapaleniem mięśnia sercowego, np. wskutek anginy ropnej lub grypy
 • niedoborem potasu lub magnezu wskutek długotrwałego stresu lub słabej przyswajalności organizmu
 • astmą oskrzelową, która powoduje trudności z oddychaniem

Do przyczyn, które pacjenci sami stwarzają należy głównie picie dużych ilości kawy, która pobudza serce oraz wypłukuje potas i magnez, odpowiedzialne za prawidłową pracę serca. Również napoje energetyzujące i herbatki typu yerba mate w dużych ilościach mogą powodować zaburzenie pracy serca.

Arytmia serca – leczenie

Farmakologiczne metody leczenia arytmii serca polegają na przyjmowaniu leków, które wyrównują rytm serca i zapobiegają zaburzeniom. Jeśli przyczyną jest inna choroba to leczenie obejmuje również likwidację lub łagodzenie przyczyny, np. obniżenie ciśnienia tętniczego. Pacjenci powinni bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza, aby nie doszło do pogorszenia stanu zdrowia.

W zaawansowanym stadium choroby metody farmakologiczne mogą nie przynosić efektów, wówczas stosowane są inwazyjne metody leczenia. O ich rodzaju decyduje lekarz ze względu na stan pacjenta. Do najczęściej stosowanych należą:

Ablacja RF – zabieg ten ma na celu wypaleniu ognisk wywołujących arytmię. W trakcie zabiegu do miejsca rozkurczu w mięśniu sercowym wprowadza jest rozgrzana elektroda, za pomocą której lekarz dokonuje wypalenia ognisk. Po tym zabiegu pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego, do czasu zabliźnienia ran. Najczęściej pacjenci powracają do pełni zdrowia.

Kardiowersja elektryczna – przeprowadzana najczęściej u chorych cierpiących na  migotanie komór, które stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia. Podczas zabiegu lekarze przepuszczają przez serce chorego niewielki impuls elektryczny, który przywraca poprawny rytm serca.

Rozrusznik serca – najczęściej wszczepiany jest pacjentom, u których arytmia powoduje częste, chwilowe zatrzymanie akcji serca. Dzięki rozrusznikowi w takich sytuacjach serce powraca do normalnego rytmu.

To najczęściej stosowane metody leczenie arytmii serca, które przynoszą szybki efekt w leczeniu. Dlatego warto jak najszybciej udać się do lekarza w razie jakichkolwiek problemów z układem krążenia.

Podobne artykuły