Zapalenie płuc to groźna choroba, która wywołuje stan zapalny w układzie oddechowym. Przypadłość może stanowić zagrożenie dla życia pacjenta, ponieważ długotrwały stan zapalny może spowodować martwicę tkanek płucnych i doprowadzić do uduszenia się chorego. Choroba może być powikłaniem: grypy, anginy ropnej, ospy wietrznej, odry, długotrwałego zapalenia oskrzeli, różyczki lub rozedmy płuc. Schorzenie jest szczególnie niebezpieczne u osób z przewlekłymi chorobami układu krążenia, oddechowego, u osób w podeszłym wieku lub małych dzieci. Jak rozpoznać wczesne objawy i jak przebiega leczenie zapalenia płuc?
Zapalenie płuc – objawy
Spis treści:
Zapalenie płuc u niektórych pacjentów nie daje silnych objawów, przez co wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że z ich układem oddechowym dzieje się coś złego. I przez to zgłasza się do lekarza, gdy choroba jest rozwinięta. Poza tym, nie wszystkie symptomy występują jednocześnie, przez co diagnoza jest utrudniona, dlatego lekarze często dla pewności wykonują RTG klatki piersiowej.
Warto wiedzieć, że objawy zapalenia płuc zależą od wielu czynników m.in.: stanu organizmu lub źródła zapalenia (bakterie lub wirusy). Jednak pacjenci zgłaszający się do lekarza często skarżą się na poniższe symptomy choroby:
- przewlekły kaszel o charakterze suchym lub mokrym
- ból w klatce piersiowej, który nasila się podczas kaszlu
- problem z odkrztuszaniem plwociny zalegającej w płucach
- wymioty i gorączka w zaawansowanym stadium choroby
- krew w ślinie w przypadku martwicy tkanek płucnych
Najgroźniejsze jest wirusowe zapalenie płuc, ponieważ jego objawy mogą przypominać przez dłuższy czas przeziębienie. Pomimo kaszlu i słabej kondycji nie pojawia się wysoka temperatura, przez co choroba jest często bagatelizowana i pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy dojdzie do trwałych uszkodzeń tkanek płucnych. Dlatego, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z układem oddechowym, to należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Warto zachować spokój, ponieważ nie zawsze symptomy choroby mogą świadczyć o poważnej dolegliwości. Czasami z pozoru groźny kaszel może okazać się zwykłym przeziębieniem, ale też może być objawem poważnej choroby płuc.
Zapalenie płuc – leczenie
Leczenie zapalenia płuc zależy od jego rodzaju. Jak już wspomniano, dzielimy je na: bakteryjne i wirusowe. Dlatego leki są dobierane indywidualnie, a długość kuracji zależy od stopnia rozwoju infekcji. Podczas leczenia każdej z tych chorób należ unikać wychłodzenia organizmu, aby nie doszło do nadkażenia bakteryjnego.
Bakteryjne zapalenia płuc
Bakteryjne zapalenie płuc na początku objawia się łagodnym kaszlem, który wraz z rozwojem choroby przybiera ostrego charakteru. W późniejszym stadium choroby pojawiają się duszności oraz słaba kondycja. A jeśli dojdzie do zainfekowania całego organizmu przez bakterie, to u chorego występuje wysoka gorączka. Leczenie polega na przyjmowaniu odpowiednich antybiotyków i trwa najczęściej od 7 – 10 dni. Natomiast, jeśli pacjent nie odzyska w pełni zdrowia to kuracja antybiotykowa może zostać przedłużona, o czym decyduje wyłącznie lekarz prowadzący.
Wirusowe zapalenie płuc
Ten rodzaj zapalenia płuc jest niebezpieczny, ponieważ początkowo jego objawy są bardzo słabe, przez co wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w ich organizmie rozwija się choroba. Bardzo szybko rozprzestrzenia się na zdrowe osoby podczas kichania lub dotykania tych samych rzeczy, co osoba zarażona. W ten sposób łatwo dochodzi do epidemii, ponieważ chory może nieświadomie zarażać inne osoby. Leczenie tego rodzaju zapalenia płuc polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Pacjent powinien leżeć w łóżku i pić jak najwięcej wody.