portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia

astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa – przyczyny, objawy i leczenie

Astma oskrzelowa, nazywana też dychawicą oskrzelową to przewlekła choroba dróg oddechowych o charakterze zapalnym. Podczas nasilenia dochodzi do tzw. ,,nadreaktywności oskrzeli”, co powoduje zmniejszenie ich drożności. Pojawiają się problemy chorego z oddychaniem. To jedna z chorób o charakterze alergicznym, ponieważ do nasilenia objawów dochodzi podczas kontaktu chorego z alergenem, np. pyłkami traw, drzew, kurzem, itd.

Podczas ataku chory często nie jest w stanie samodzielnie oddychać, dlatego zawsze pod ręką powinien posiadać leki rozkurczające w postaci inhalatora. Jakie są przyczyn, objawy i czy możliwe jest całkowite wyleczenie astmy oskrzelowej?

Astma oskrzelowa – przyczyny

Rozróżniamy dwa rodzaje astmy oskrzelowej: atopową i nieatopową. Atak astmy atopowej wywołany jest najczęściej kontaktem chorego z alergenami, np. w okresie pylenia traw lub drzew, na które alergik jest uczulony. Natomiast osoba cierpiąca na astmę nieatopową odczuwa silne objawy podczas dużego wysiłku fizycznego, stresu lub kontaktu z mroźnym powietrzem, które podrażnia oskrzela i powoduje ich obkurczanie. Skutkiem tego jest zmniejszona drożność dróg oddechowych i duszności.

Jak dokładnie dochodzi do powstawania astmy oskrzelowej? Oskrzela ludzkie można porównać do rureczek, które  doprowadzają powietrze do płuc. W ściankach oskrzeli znajdują się mięśnie, które odpowiadają za prawidłowe kurczenie i rozkurczanie oskrzeli. Natomiast długotrwały stan zapalny w wyniku astmy powoduje znaczny przerost mięśni, w wyniku czego podczas ataku zaciskają się z kilkukrotnie większą siłą i samoistnie nie mogą się w pełni rozkurczyć.

Przez to chory ma problemy z oddychaniem, a w niektórych przypadkach może dojść do uduszenia. To jednak nie wszystkie przyczyny powstawania choroby. Długotrwale utrzymujący się stan zapalny powoduje upośledzoną pracę rzęsek oskrzelowych, których zadaniem jest wydalanie zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz, t.j. kurz. Zaburzona praca rzęsek uniemożliwia wydalanie zanieczyszczeń, które przedostają się do płuc i z czasem mogą powodować ich uszkodzenia.

Atak astmy oskrzelowej może zostać aktywowany również przez takie czynniki jak:

  • leki, które w składzie zawierają czynnik uczulający
  • produkty spożywcze, które zawierają składniki uczulające
  • długotrwałe infekcje dróg oddechowych
  • palenie tytoniu pod różną postacią
  • wysokie stężenie smogu
astma oskrzelowa przyczyny powstawania

Astma oskrzelowa – objawy

Astma oskrzelowa może mieć mniej lub bardziej odczuwalne objawy. W początkowej fazie może przebiegać niemalże bezobjawowo, przez co wielu chorych nie zdaje sobie z tego sprawy, dopóki nie dojdzie do ataku. Natomiast u pacjentów z zaawansowaną chorobą napady pojawiają się szybko i mają ostry charakter. Natomiast do ogólnych symptomów choroby należą:

Wyraźny, świszczący oddech – świst można usłyszeć podczas wdechu, a w trakcie ataku wydech najczęściej jest znacznie dłuższy od wdechu.

Suchy kaszel – najczęściej o charakterze przewlekłym. Chory ma problem z odkrztuszaniem plwociny, która zalega na oskrzelach. Kaszel nasila się nad ranem oraz podczas ataku choroby.

Silny ucisk w klatce piersiowej – najczęściej występuje w trakcie ataku. Chory odczuwa silny ucisk, w postaci zaciskającej się obręczy wokół klatki piersiowej i ma duże problemy z oddychaniem.

Warto wiedzieć, że choć astma oskrzelowa nie jest jeszcze całkowicie uleczalna, to przyjmowanie leków oraz unikanie czynników aktywujących atak choroby znacznie poprawia komfort życia pacjenta.

Astma oskrzelowa – leczenie

Leczenie astmy oskrzelowej zmniejsza częstotliwość napadów i pozwala choremu normalnie funkcjonować. Leczenie najczęściej ma charakter zachowawczy i polega na unikaniu kontaktu z alergenami. Podczas okresu pylenia, niektórzy pacjenci przyjmują leki rozkurczające oskrzela, które zapobiegają napadom choroby, a także usprawniają oddychanie. Poza tym, chory zawsze powinien nosić przy sobie inhalator ze środkiem rozkurczającym oskrzela, którego należy użyć, gdy pojawi się duszność.

Podobne artykuły