Detoks herbaciany ostatnimi czasy zyskuje coraz więcej rozgłosu jako metoda na oczyszczanie organizmu z toksyn. Najczęściej stosowany jest przez osoby, które chcą schudnąć z uwagi na szybkie efekty w redukcji wagi. Na czym dokładnie polega detoks herbaciany i jak wpływa na zdrowie?
Detoks herbaciany w praktyce
Spis treści:
Oczyszczanie organizmu pomaga pozbyć się toksyn, które z czasem powodują schorzenia zdrowotne. Dlatego popularną metodą stał się detoks herbaciany, który polega na piciu różnego rodzaju herbatek o właściwościach prozdrowotnych i oczyszczających, które również działają odchudzająco. Czy jest to bezpieczne dla zdrowia? Jeśli chcesz zastosować detoks z użyciem herbatek, to pamiętaj, aby były dodatkiem do diety, a nie głównym składnikiem. Możesz pić napary ziołowe, zieloną herbatę, itd.
Rób to minimum 30 minut przed posiłkiem lub 2 godziny po spożyciu. Dzięki temu uzyskasz najlepszy efekt w oczyszczaniu organizmu. Nie przesadzaj z ilością herbatek w ciągu dnia, bo to może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. Optymalną ilością są 2 – 3 filiżanki dziennie. Pamiętaj, że nie każda osoba może pić napary ziołowe z uwagi na stan organizmu. Dlatego przed rozpoczęciem detoksu herbacianego, dowiedz się, czy możesz stosować dane zioła.
Detoks herbaciany – zasady
Tradycyjne oczyszczanie organizmu z toksyn polega na piciu min. 2 litry niegazowanej wody mineralnej na dobę, rezygnacji ze słodyczy, stosowaniu racjonalnej diety oraz aktywności fizycznej. Natomiast, jeżeli chcesz przeprowadzić detoks herbaciany, to również stosuj odpowiednią dietę bogatą w warzywa i owoce oraz dbaj o aktywność fizyczną. Podczas wysiłku wydziela się serotonina i dopamina, a organizm wydala substancje toksyczne, które powstają podczas stresu. Natomiast kolejnym elementem są herbatki ziołowe, które powinieneś pić od 14 do 28 dni. Do tego celu służą specjalne napary przeznaczone do picia w dzień i na noc.
Pamiętaj jednak, że nie wszystkie herbatki są zdrowie dla każdego. Unikaj nadmiaru tych, które zawierają wyłącznie silne właściwości przeczyszczające, odwadniające lub pobudzające. Zioła na ogół są zdrowe, ale nie każdy może je stosować. Jeżeli przyjmujesz leki lub przewlekle chorujesz, to sprawdź, czy poszczególny napar ziołowy Ci nie zaszkodzi. Nieodpowiednio dobrane zioła mogą zaostrzać objawy chorobowe lub osłabiać wchłanianie leków.
Detoks herbaciany na odchudzanie
Detoks herbaciany często stosowany jest jako metoda wspomagająca odchudzanie. Wiele osób chcąc uzyskać szybkie efekty w spalaniu tłuszczu i uzyskaniu smukłej sylwetki w krótkim czasie, zaczyna pić napary ziołowe. Niestety nie każde z nich są bezpieczne dla zdrowia. W szczególności należy unikać nadmiaru herbatek przeczyszczających i moczopędnych, ponieważ mogą prowadzić do niedoboru witamin i minerałów lub odwodnienia, co negatywnie odbije się na zdrowiu.
Jeżeli zdecydujesz się na stosowanie detoksu herbacianego, to wybierz herbatki, które będą odpowiednie dla Twojego organizmu oraz zachowaj rozsądek w ich piciu.
Jaki rodzaj herbatki na dzień i na noc?
Detoks herbaciany powinien składać się z herbatek odpowiednich na noc i na dzień. Herbatki na dzień nie powinny działać uspokajająco, ponieważ będziesz cierpieć na brak energii. Z kolei napary stosowane na noc nie powinny Cię pobudzać. Jakie składniki powinny się znaleźć w odpowiednio dobranych herbatkach?
Mieszanki ziół na dzień w swoim składzie powinny zawierać następujące składniki: żeń-szeń, guarana, yerba mate lub imbir. Z kolei napary na noc powinny działać uspokajająco, co korzystnie wpłynie na jakość snu. W ich składzie powinna się znaleźć melisa. Jak działają poszczególne zioła w naparach stosowanych podczas detoksu herbacianego?
Koper włoski – działa moczopędnie, dzięki czemu organizm wydala toksyny z moczem.
Pokrzywa – działa moczopędnie i oczyszcza krew. Natomiast nie powinny jej zbyt wiele pić osoby, które cierpią na nadkrwistość.
Mniszek lekarki – działa moczopędnie i oczyszczająco.
Lukrecja – wykazuje silne działanie moczopędne.
Liść lotosu – działa silnie przeczyszczająco i podrażnia jelita. Dlatego uważaj z jego stosowaniem, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.
Malwa – działa przeczyszczająco.
Głóg – wykazuje działanie moczopędne.
Zanim zdecydujesz się na stosowanie detoksu herbacianego, to dokładnie sprawdź skład herbatki i wybieraj te, które nie posiadają zbyt wielu składników moczopędnych i przeczyszczających. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do niedoborów składników mineralnych i witamin, w organizmie, t.j. potas i magnez oraz odwodnienia. Jeżeli w trakcie kuracji oczyszczającej zaczniesz odczuwać negatywne skutki zdrowotne, to natychmiast ją przerwij. Pamiętaj też, żeby w razie potrzeby uzupełnić witaminy i minerały, aby nie dopuścić do niedoboru.